English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

جشنواره امام رضا(ع) آثار و برکات عظیمی داشته است

جشنواره امام رضا(ع) آثار و برکات عظیمی داشته است
بازیگر تئاتر و تلویزیون با اشاره به نقش و تاثیر جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در ترویج و نشر فرهنگ و معارف رضوی، گفت: این جشنواره که مولود مبارک انقلاب اسلامی است، آثار و برکات عظیمی داشته است.
فرهاد قائمیان از چهره های محبوب، مردمی و دوست داشتنی سینما، تئاتر و تلویزیون است و با حضور قدرتمندانه ای که در حوزه فیلم، تئاتر و مجموعه های داستانی داشته است، هم نزد عموم مردم علاقه مند به حوزه هنر و هم نزد مخاطبان خاص سینما، تاتر و تلویزیون از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. او فرزند شایسته دارالامان و دارالارشاد اردبیل است که در دامن پر مهر سبلان همیشه سربلند متولد و پرورش یافته است. با آن که اینک در کار خود در اوج قرار گرفته است و هنرنمایی هایش در پرده نقره ای سینما، جعبه جادویی تلویزیون و صحنه های نمایش، تحسین همگان را برانگیخته است، اما با اخلاق، رفتار و تواضعی که دارد، چهره ای مهربان و اخلاق مدار را از خود به نمایش گذاشته و توانسته است در قلب دوستداران هنر و فرهنگ بانان ساحت هنر، جایگاه رفیعی را برای خود اختصاص دهد. او این مهربانی و خوش نامی را مدیون امام مهربانی ها،حضرت علی ابن موسی ارضا(ع) می داند و به همین خاطر است که با افتخار خود را خادم آستان مقدس آن امام همام و خواهر گرانقدرش می داند و این عشق خدمت به ساحت قدسی امام هشتم و حضرت فاطمه معصومه(س)، چنان وجودش را فراگرفته است که حتی نمی خواهد این افتخار بزرگ را آشکارا سازد. فرهاد قائمیان، در جشنواره بین المللی امام رضا(ع) هم حضوری تاثیر گذار داشته و دارد و کارهایی نمایشی جشنواره تئاتر رضوی را به قضاوت نشسته است و امسال یکی از میهمانان آیین اختتامیه هفدهین دوره جشنواره امام رضا (ع) است و سعادت یافته است تا در شب میلاد و روز ولادت حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) در حرم ملک پاسبان سلطان سریرارتضی و در رواق ها و صحن ها، با افتخار در خدمت عاشقان، زائران و مجاورین آن حضرت باشد. بزرگ افتخاری که نصیب هرکس نمی شود و همه ارادتمندان و محبان خاندان آل الله، آرزوی قلبی شان این است که برای ساعاتی هم که شده در بارگاره همیشه نورانی ولی نعمت مان، آقا علی ابن موسی الرضا(ع)، خادم خورشید خراسان شوند. اگر اصرار من نبود، به هیچ وجه نمی خواست عشق و ارادتش را به امام مهربانی ها. رسانه ای کند. اگر چه عکس هایی از او با لباس و در کسوت خادمی امام رضا(ع) در رسانه ها و فضا های مجازی نشر شده است.
آنچه در این مجال اندک و به بهانه دهه کرامت تقدیم می گردد، بخشی از گفتگوی سعیدنوریان با این هنرمند برجسته کشور و خادم الرضا (ع) است.
فرهاد قائمیان به عنوان یک هنرمند و چهره نام آشنا، دوست دارد برای امام رضا(ع)، چه کاری انجام دهد؟
سلام بر امامی که با مهربانی از ما پذیرایی می کند و هوای ما را در هر شرایطی داشته و دارد.  نه تنها من، بلکه همه آن هایی که عشق این امام را در سینه دارند و هرلحظه با شنیدن نام مبارک آن حضرت حال به حال می شوند و قلب شان به تپش می افتد و معنویتی خاص می بابند، نمی توانیم برای امام رضا(ع) کاری انجام دهیم. آن حضرت، خود سرچشمه جود و کرم هستند و بخشش و همانطور که در زیارتنامه‌شان می‌خوانیم که شهادت می‌دهم که «تو جای مرا می‌بینی و کلام مرا می‌شنوی و سلام مرا جواب می‌دهی»،باور دارم که هر لحظه به ما توجه دارند. این ما هستیم که در سایه وجود پرمهرشان زندگی می‌کنیم و نفس می کشیم و اگر هم سعادت پیدا کنیم که کاری هرچند کوچک و ناچیز برای آن حضرت انجام بدهیم، باز هم از لطف و کرم و عنایت آن حضرت است.
  وجود بارگاه امام هشتم در مشهد الرضا و در خاک مقدس و مطهر ایران، چه ظرفیت های هنری را برای هنرمندان و تلاشگران در حوزه فرهنگ و هنر فراهم کرده است؟
 بارگاه مطهر حضرت امام رضا(ع)، سهم ما از بهشت اولیای الهی است. حضرت امام رضا (ع)، تنها متعلق به کشور ما نیست، یک چهره آسمانی و معنوی جهانی است. آن حضرت نمونه و اسوه اخلاق، مهربانی، عدالت، عطوفت و کرامت و بخشش هستند. همین حضور مبارک شان در کشور ما، موهبت بزرگی برای این مردم و این کشور است و انگیزه ارزشمندی است تا هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر از این دریای بیکران، بهره ها گیرند و طرح ها و ایده های شان را با توسل به آن حضرت و به نام این امام به ثمر برسانند.  تامل، توجه و پرداختن به صفات و سجایای اخلاقی و رفتاری این بزرگوار، می تواند موضوعی بی نظیر و فوق العاده برای تولید آثار فاخر توسط هنرمندان باشد.
هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر چه وظیفه ای در نشر معارف رضوی دارند؟
خود حضرت امام رضا (ع) فرموده اند که اگر مردم زیبایی ‌های سخنان ما را می ‌شناختند، بی‌ شک از ما پیروی می ‌کردند، این یعنی اینکه هرکسی وارد این حوزه و عرصه شود، می تواند به بهره های فراوان از این همه سخاوت و مهربانی ببرد. حضرت امام رضا (ع) در حوزه های مختلف، صاحب نظر بودند و صاحب اندیشه. از ایشان داستان ها، گفتگوها، مناظره ها و روایت های زیادی برای همه انسان ها و همه عصر ها و دوره ها به یادگار مانده که نشان دهنده گستره اندیشه و سیره و معارف آن حضرت است. ما تاکنون نتوانسته ایم از این ظرفیت ها استفاده کنیم و این فرهنگ و معارف غنی را شکوفا سازیم. هنرمندان باید با هنر، زبان و قلم و احساسی که دارند، برای تبیین این فرهنگ و معارف تلاش کنند و برای  زیباتر و تاثیرگذارتر نشان دادن فرهنگ و معارف رضوی و تعالی و شکوفایی آن گام بردارند. با معرفی، نمایش و پیاده ‌سازی صحیح و زیبای سنت و اخلاق نیکوی رضوی در آثار هنری، آموزه‌ های دینی و اخلاقی به صورت فردی و اجتماعی در جامعه گسترش می یابد و همبستگی عمیق دینی و رضوی شکل می گیرد.
یکی از اقدامات مهمی که در جهت فرهنگ سازی و نهادینه شدن فرهنگ منور رضوی در دنیای اسلام در حال انجام است، برگزاری جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) است که امسال شاهد برگزاری هفدهمین دوره این رویداد فرهنگی و هنری هستیم، برگزاری این جشنواره چه تاثیری در ترویج فرهنگ و معارف رضوی داشته است؟
این جشنواره که مولود مبارک انقلاب اسلامی است، آثار و برکات عظیمی داشته است. ایجاد نشاط فرهنگی و گسترش سیره و فرهنگ رضوی در داخل و خارج از مرزهای ایران زمین، یکی از کارکردها و رسالت های این جشنواره‌است. بدون شک برگزاری این جشنواره‌ و پرداختن به موضوع فرهنگ و معارف رضوی، در تعمیق باورهای دینی مردم و نهادینه شدن این فرهنگ غنی بسیار تاثیرگذار است.
از نظر من هر کاری برای اهل بیت علیهم السلام انجام شود، کم است. در شرایط امروز که دشمن با اقدامات فرهنگی خود از هر فرصتی برای ضربه زدن به آرمان های ما، مکتب ما و این نظام و فرهنگ اهل بیتی و اسلامی استفاده می کند، ما هم نباید دست روی دست بگذاریم.  برگزاری اینگونه جشنواره ها با مضامین غنی و عالی که دارد، می‌تواند اقدام موثری در صیانت از حریم اهل بیت علیهم السلام و ترویج معرفت و فرهنگ اهل بیتی و اشاعه و نشر معارف رضوی باشد. اما تنها برگزاری کمی جشنواره کافی نیست، بلکه با ایجاد زیرساخت ‌های لازم و سرمایه گذاری باید برای غنای بیشتر محتوای آثار تولید و عرضه شده هم تلاش کنیم. تولید آثار فاخر و ارزشی، گام اصلی برای رسیدن به نقطه مطلوب در جشنواره امام رضا (ع) است که تنها مربوط به متولیان جشنواره نیست و همه متولیان فرهنگی و هنری در کشور و اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و اقشار مختلف مردم در این مسیر با اهتمام و مشارکت شان باید در این زمینه سنگ تمام بگدارند.
برگزاری برنامه های موضوعی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در استان ها و حتی دیگر کشورها، تا چه حدی توانسته است، در تولید آثار فاخر و ارزشی موفق باشد؟
حضرت امام رضا (ع) شخصیتی جهانی و فرا ملیتی هستند و دریای کرامات و فضائل آن حضرت بسیار زیاد و اثرگذار در جامعه اسلامی است. حتی خیلی از پیروان ادیان دیگر، احترام ویژه ای به این امام رئوف و مهربان داشته و دارند و نمونه های این ارادت را ما در جاهای مختلف دیده ایم. کرامات و فضائل آن حضرت، آن قدر قابل تامل است که زمینه مسلمان شدن را برای پیروان ادیان دیگر فراهم کرده است. برگزاری هر ساله جشنواره بین المللی امام رضا (ع) با موضوعات و بخش های مختلف در داخل و خارج از کشور در راستای اشاعه فرهنگ و سیره رضوی، جریانی را در بین علاقمندان اهل بیت علیهم السلام به وجود آورده که این دستاوردی بسیار ارزشمند است. گستره فرهنگ رضوی آن قدر زیاد است که حتی گاهی از آن به عنوان تمدن رضوی یاد می‌شود و در جهان امروز که خلاء معنویت مشهود است و ترویج خشونت، یکی از مشکلات جدی آن به شمار می رود، ترویج چنین فرهنگ اخلاق محوری ضروری است. معتقدم برای رسیدن به آثار فاخر در این حوزه، هنوز به آن شرایط ایده آل و آرمانی که اتفاقا" از اهداف بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در برگزاری این جشنواره است، نرسیده ایم. برای رسیدن به نقطه مطلوب، نیازمند تلاش و همت، همراهی و مشارکت همه اصحاب فرهنگ و هنر و متولیان فرهنگی و هنری کشور هستیم. نفس برگزاری چنین جشنواره هایی حتی اگر هنوز به آن درجه متعالی که مورد نظر است هم نرسیده ، بازهم بسیار تاثیر گذار است.
فرهاد قائمیان، سال قبل و در در جشنواره تئاتر رضوی به عنوان داور، در کنار هنرمندان و گروه های شرکت کننده بود. به عنوان یک هنرمند تاثیرگذار، جشنواره تئاتر رضوی را چگونه ارزیابی میکنید؟
این جشنواره مزین به نام مبارک امام رضا(ع) است و باید نمایش‌ها هم که تولید و اجرا می شود، در حد و اندازه این نام شریف و مبارک باشند.  آثار راه یافته به جشنواره تئاتر رضوی دارای رده‌ بندی ‌های کیفی مختلفی هستند و متاسفانه گاهی از مواقع، با اجراهایی شتابزده و مناسبتی مواجه می‌شویم که نمی‌توانند در مخاطبان خود و در ترویج این فرهنگ و معارف غنی تاثیرگذاری کافی را داشته باشند و این حتی ممکن است، برای مخاطب نتیجه معکوس هم داشته باشد.  باید در اجراهای جشنواره تئاتر رضوی، آثار پرمحتواتر و باکیفیت‌تری داشته باشیم تا ترویج فرهنگ رضوی در مسیر درست خود پیش برود. این جشنواره، فرصت خوبی برای ظهور و بروز استعدادها است، به شرط آنکه به اعطای جایزه ‌ختم نشود و کارگاه های آموزشی هم برای صاحبان استعدادهای کشف شده برگزار شود تا جشنواره به همان جایگاه مطلوب خود که برای آن برنامه ریزی و هدف گذاری شده است، برسد. در مورد داوری ها هم در این جشنواره، باید بگویم سعی کردیم، این داوری ها در حوزه جشنواره تئاتر رضوی استاندارد و فنی باشد. مهم‌ترین تاثیر این نوع داوری، ایجاد مسیر مشخص برای هنرمندان در سال‌ های بعد است که بدانند آثار خود را با چه معیارهایی به جشنواره ارائه کنند تا آثار راه یافته به جشنواره حتی اگر به لحاظ تعداد هم کم باشد، به لحاظ کیفیت، قابل توجه باشند.
عشق به امام رضا علیه السلام، یکی از ویژگی های مردم ایران و بخصوص آذری هاست، این عشق در فرهاد قائمیان چگونه شکل گرفت و شد خادم الرضا و خادم کریمه اهل بیت؟
این سئوال را که پرسیدم، چیزی نگفت. دیدم، اشک در چشمانش حلقه زد و بر گونه هایش جاری شد. دستانش را گره کرد و گذاشت روی پیشانیش. سکوتی طولانی. آهسته و به زبان آذری گفت: «سعید، قرارمان این نبود.»
شرط کرده بود که از او در باره عشقش به امام رضا(ع) و اینکه چه طور به افتخار سعادت آفرین خادمی حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س) نائل شده را از او نپرسم. چند بار و در چند نوبت هم به من این مورد را گفته بود. حتی وقتی او را در جامه خادمی امام رضا(ع) و در روضه منوره دیده بودم و برآن بودم تا مطلبی را برای خبرگزاری رضوی بنویسم، از من خواسته بود تا این خدمت ناچیزش را به آستان نورانی امام مهربانی ها و کریمه اهل بیت علیهم السلام، رسانه ای نکنم...
و حرف آخر فرهاد قائمیان؟
یا امام رضا(ع)، اگر بناست که لطف کسی به ما برسد،خدا کند فقط از جانب شما باشد.
۱۸ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۲۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.