English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

توجه به کیفیت جشنواره امام رضا (ع) هدف اصلی بنیاد بین المللی امام رضا (ع) است

توجه به کیفیت جشنواره امام رضا (ع) هدف اصلی بنیاد بین المللی امام رضا (ع) است
مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری امام رضا (ع) گفت: هفدهمین جشنواره فرهنگی هنری امام رضا (ع) با کاهش 32 جشنواره به 15 جشنواره در راستای توجه به کیفیت جشنواره ها در مشهد مقدس برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، محمود رضا برازش در نشست خبری هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) که در ساختمان بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) برگزار شد؛ بیان کرد: با ارزیابی برنامه ها و جشن ها بعد از برگزاری شانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) توسط کارشناسان مجرب از بخش های مختلف وزارت خانه مانند معاونت هنری ادارات کل، هنرهای تجسمی و دیگر بخش ها در نهایت به این نتیجه رسیدیم که توسعه کمی فراوانی در جشنواره ها بوده است به گونه ای که در تمام 31 استان جشنواره های موردی برگزار شده است.
وی افزود: همچنین با توجه به اینکه کیفیت جشنواره ها مد نظر بوده است تصمیم گرفته شد تا جشنواره ها از 32 جشنواره به 15 جشنواره تقلیل پیدا کند.
مدیر عامل بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) در ادامه با بیان اینکه برخی از جشنواره ها ادغام، برخی به صورت دوسالانه و یا یک سال درمیان، برخی حذف و برخی تقویت شده اند؛ افزود: به عنوان مثال شش جشنواره به صورت شعر فارسی تحت عنوان مشاعره در بوشهر، دوبیتی ها، شعر اقوام، شعر سفید و ... هر سال برگزار می شدند که امسال این شش جشنواره به دو جشنواره تقلیل پیدا کرده است و یا سه جشنواره تئاترشامل تئاتر کودک، تئاتر بزرگسال و تئاتر خیابانی که هر سال برگزار می شده امسال به دوجشنواره که به صورت یک سال درمیان برگزار خواهد شد تقلیل پیدا کرد  ودر یک سالی که این جشنواره برگزار نمی شود به دنبال رفع مشکلات از نظر کیفی خواهیم بود.
 
درجشنواره سال 97 نسبت به سال 96 حدود 30 درصد کاهش هزینه داشتیم
وی هدف دیگر بنیاد بین المللی امام رضا (ع) را ساماندهی جشنواره ها عنوان کرد و افزود: یکی از مباحثی که از اواخر سال 96 پیگیری می کنیم سامان بخشیدن به مسائل مالی و صرفه جویی ها است به طوری که در جشنواره سال 97 نسبت به سال 96 حدود 30 درصد کاهش هزینه داشتیم واین به دلیل پیش بینی تدابیر در برگزاری جشنواره بوده است.
برازش  با بیان اینکه اعتبار کل  بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) در سال گذشته 7 میلیارد تومان است؛ گفت: این اعتبارات صرف حمایت از 31 استان، حمایت از سازمان ها و موسسات، هزینه های حقوق اجاره و پرسنلی، هزینه های احتتامیه، هزینه های خبرگزاری و هزینه های تولید می شود. 

مدیر عامل بنیاد بین المللی  فرهنگی هنری امام رضا (ع) با بیان اینکه یکی از کارهای حمایتی بنیاد حمایت فرهنگی از مناطق محروم و سیل زده شامل استان هایی که جمعیت تلفیقی دارند مانند گلستان، سیستان و بلوچستان، ایلام، کردستان، خوزستان، تربت جام و تایباد است؛ اظهار داشت: بنیاد بین المللی امام رضا (ع) برنامه های فرهنگی فوق العاده  ای غیر از 15 جشنواره که به صورت رسمی برگزار می شود در نظر گرقته است و سال گذشته نیز در این راستا برنامه آوای ارادت به زبان ترکی در منطقه آق قلا برگزار شد که مورد استقبال بسیار قرار گرفت.
وی در ادامه بیان کرد: اگر چه از نظر اعتبار با محدودیت هایی همراه هستیم اما با مشارکت و هم افزایی فعالیت های بسیاری صورت گرفته است به عنوان مثال برنامه نهضت کتابخانه رضوی که سال گذشته با بیش از 800 هزار شرکت کننده برگزار شد، بنیاد حمایت مالی نداشته است.
برازش با بیان اینکه با دستگاههای مختلف مشارکت و با برخی فقط حمایت برنامه ریزی داشته ایم؛ گفت: شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی همکاری بسیار خوبی با بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در زمینه اجرای برنامه ها و در تولیدات داشته اند.

بنیاد بین المللی امام رضا (ع) به دنبال تصدی گری نیست
وی در ادامه گفت: بنیاد سعی کرده تا به دنبال تصدی گری نباشد و با کوچک کردن مجموعه هزینه ها را صرف کیفیت و تولیدات کند، در این راستا با کوچک کردن بنیاد و کاهش هزینه ها تلاش کرده مقداری از اعتبارات صرف حمایت از جشنواره های مختلف و تولیدات شود.
مدیر عامل بنیاد بین المللی  فرهنگی هنری امام رضا (ع) تصریح کرد: در بخش تئاتر، نمایشنامه ها کم شده بود، لذا با حمایت بنیاد بین المللی امام رضا (ع) از نوشتن نمایشنامه ها موجب شد تا از 8 نمایشنامه 6  نمایشنامه در مرحله نهایی و دو نمایشنامه در حال بازخوانی باشد و با تمام شدن این نمایشنامه بزرگسال به سمت بازخوانی نمایشنامه برای کودک و نوجوان خواهیم رفت.
وی اظهار داشت: با همکاری آستان قدس رضوی آلبوم چند صد دقیقه ای آواهای محلی رضوی به زبان های مختلف ترکی، لری و ... در چند هفته آینده رونمایی خواهد شد؛ همچنین تا آخر تابستان سال جاری از آلبوم آوازهای رضوی که توسط هنرمندان سرشناس کشور اجرا شده است رونمایی خواهد شد.
وی با اشاره به احتمال رونمایی از دو تابلو فاخر با فرازهایی از امام رضا (ع) در اختتامیه جشنواره امام رضا (ع)؛ گفت: امسال در بحث تولیدات، گسترش و آثار، آثار ماندگاری خواهیم داشت.
 
نمایشگاه دائمی آثار رضوی برپا می شود
برازش در ادامه با اعلام این خبر که با همکاری شهرداری مشهد نمایشگاه دائمی آثار رضوی به زودی برپا خواهد شد؛ اظهار داشت: هم اکنون به صورت موقت این نمایشگاه در چارسوق های هنر کوهسنگی برپا شده است.
وی همچنین از تغییر آرم بنیاد بین المللی امام رضا (ع) خبر داد و گفت: این کار هنری الهام گرفته از کارهای هنری آینه کاری و ترکیبی از گنبد و آینه کاری است.
مدیر عامل بنیاد بین المللی  فرهنگی هنری امام رضا (ع) محل اختتامیه جشنواره امام رضا (ع) را در مجتمع سفید دانشگاه علوم پزشکی همزمان با شب میلاد  حضرت علی بن موسی الرضا (ع) عنوان کرد و افزود: امسال علاوه بر تقدیر از خادمان داخلی و بین المللی، از سازمان ها و موسسات همکار، افراد هنرمند در برگزاری برنامه های رضوی در طول سال تقدیر خواهد شد.
وی در ادامه از سرودن  ترانه ای جدید در خصوص امام رضا (ع) در احتتامیه جشنواره امام رضا (ع) توسط یکی از هنرمندان سرشناس کشور خبر داد.
وی با اعلام خبرخوشی برای اهالی فرهنگ و هنر؛ بیان کرد: بنیاد امام رضا (ع) زائر سرایی برای اهالی فرهنگ و هنر با کمک وزارت ارشاد و خیرین در نظر گرفته است تا در طول سال بتوانند با هزینه بسیار اندک به مشهد مقدس برای زیارت مشرف شوند.
برازش اظهار داشت: هزینه های جشنواره امام رضا (ع) به سه بخش تقسیم می شود که بخشی از هزینه ها به عهده بنیاد امام رضا (ع)، بخشی به عهده بخش تخصصی وزارت خانه و بخشی به عهده اداره کل ارشاد است و خوشبختانه تمام صددرصد تعهدات بنیاد به هنرمندان پرداخت شده است.
مدیر عامل بنیاد بین المللی  فرهنگی هنری امام رضا (ع) در خصوص برنامه شب های فرهنگی رضوی گفت: برنامه شب های فرهنگی رضوی به صورت تکی و یا تلفیقی و در یک محل و یا در چند محل می تواند برگزار شود، به عنوان مثال برنامه های تکی مانند برپایی یک نمایشگاه کتاب و یا ترکیبی برگزاری نمایشگاه کتاب همراه با شعر باشد و در چند شهر این برنامه ها را برگزار کنند.
وی در ادامه در خصوص تعداد میهمانان خارجی گفت: به دلیل هزینه های بالای میهمانان خارجی امسال تنها یک خادم بین المللی را دعوت کرده ایم و تعداد میهمانان بین الملل محدود است و تنها بخشی از هزینه های آنها را تقبل کرده ایم.
برازش میهمانان جشنواره را از کشورهای عراق، اکراین، غنا، ترکیه، بنگلادش و هند عنوان کرد و گفت: همچنین با مکاتبه با وزارت خارجه از سفرای کشورهای مختلف اسلامی و دوست دعوت شده تا در مراسم اختتامیه جشنواره امام رضا (ع) شرکت کنند و تاکنون 5 کشور افغانستان، عراق ، تونس، پاکستان و اندونزی اعلام امادگی کردند.
وی بیان کرد: بنیاد بین المللی امام رضا (ع) میزبان برخی از مجموعه های خارجی مقیم در ایران از جمله جامعه المصفی العالمیه ، مجمع تقریب مذاهب و مسئولین سازمان مرتبط خواهد بود.
مدیر عامل بنیاد بین المللی  فرهنگی هنری امام رضا (ع) در ادامه با اشاره به یکی از برنامه های جشنواره امام رضا (ع) در خارج از کشور گفت: امسال مانند سال گذشته برنامه ویژه ولادت امام رضا (ع) در شهر مرو ترکمنستان با اعزام گروهی  در ایام ولادت برگزار می شود.
وی با اشاره به برگزاری اجلاس عتبات در شهر قم همزمان با ولادت حضرت معصومه (س) گفت: تمام نمایندگان عتبات در این اجلاس حضور خواهند داشت و در مراسم اختتامیه جشنواره امام رضا (ع) میزبان آنها خواهیم بود.
 وی در خصوص دیگر برنامه های جشنواره بیان کرد: امسال مانند سال گذشته در شهر ری در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) نمایشگاه حرم تا حرم برگزار شده است و در واقع همه حوزه های هنری کشور امسال برنامه دارند.
 

۱۲ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۰۹

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.