English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

جلسه کارگروه ویژه‌برنامه‌های مردمی جشنواره امام رضا علیه‌السلام در بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام برگزار شد

جلسه کارگروه ویژه‌برنامه‌های مردمی جشنواره امام رضا علیه‌السلام در بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام برگزار شد
جلسه ارائه گزارش و هم‌اندیشی کارگروه ویژه‌برنامه‌های مردمی جشنواره امام رضا علیه‌السلام در بنیاد بین المللی امام رضا علیه‌السلام برگزار شد. در این نشست احمدی مدیر کل حوزه وزارتی وزارت ارشاد، برازش مدیر عامل بنیاد امام رضا علیه السلام، فیاضی مشاور عالی مدیر عامل، معاونان بنیاد و مسئولان و نمایندگان فعالیت های مردمی جشنواره امام رضا علیه‌السلام در شهرستان‌های مختلف کشور حضور داشتند.

 

 

برازش مدیر عامل بنیاد بین المللی امام رضا علیه‌السلام در ابتدای این نشست، ضمن تأکید و توجه به شور و اشتیاق مردم در مناسبت‌ها و فعالیت‌های مذهبی، بر رعایت دو وجه مردمی بودن و معرفت‌زایی این فعالیت‌ها تأکید کرد.
در ادامه، گزارش جامعی از فعالیت‌های مختلف مذهبی مردمی در سراسر کشور که توسط بنیاد بین المللی امام رضا علیه‌السلام برگزار و حمایت شده بود در قالب پاورپوینت ارائه شد.

سپس مسئولان و نمایندگان، گزارش و برنامه‌های گذشته و آتی خود را ارائه کردند.  
ابتدا رادمان از سبزوار، گزارشی از مسابقه حفظ چهل‌حدیث در سبزوار داد. وی گفت این مسابقه 14 هزار شرکت‌کننده داشته است. به شرکت‌کنندگان کتاب های جیبی چهل‌حدیث تحویل داده شد. همچنین از ظرفیت فضای مجازی برای اطلاع‌رسانی استفاده شده است. مسابقه بزرگ چهل‌حدیث به صورت حضوری در 108 مرکز شهری و 45 مرکز روستایی برگزار شد. رادمان بر این نکته تاکید نمود که بیش از شصت درصد احادیث پیرامون سبک زندگی رضوی بود. وی همچنین کاربری نرم افزار چهل حدیث به اسم «چهل‌چراغ» را به حضار نشان داد.

در ادامه علیپور، رئیس ارشاد نیشابور و «چوپانکاره» مجری جشنواره کاروان ورود نمادین امام رضا علیه السلام به نیشابور و نماینده گروه برگزار کننده، به گزارش فعالیت‌های خود پرداختند. علیپور، ابتدا شعری در رثای حضرت رضا علیه السلام و ورود ایشان به نیشابور خواند. وی به لزوم اولویت بُعد ولایی در کنار توجه به بُعد هنری و شعری نیشابور اشاره کرد. او اهمیت نیشابور را ورود امام رضا علیه السلام به آن دیار دانست. رئیس ارشاد نیشابور به بیان اهمیت و بایسته‌های کاروان‌های نمادین از جلمه کاروان نمادین ورود امام رضا علیه السلام به نیشابور پرداخت.سپس ذاکری از روستای کردر رضوی، برنامه «آسمان هشتم» کردر را گزارش داد. او از فعالیت و حضور این فعالیت مردمی رضوی در هرمزگان و میناب خبر داد. به گفته وی حدود 3000 نوجوان و جوان در برنامه‌های متنوع ورزشی و فرهنگی آسمان هشتم شرکت کردند.
توکلی از کاشان نیز به نمایندگی از تیم صد نفره جشنواره «آه و آهو» در موسسه «خادمان حضرت رضا علیه‌السلام»، آیتم های مختلف این جشنواره را معرفی کرد. وی گفت بیش از صد آیتم در جشنواره ملی آه و آهو و صد آیتم در جشنواره «زیر سایه خورشید» اجرا می‌شود؛ اعم از برنامه‌های فرهنگی، هنری، علمی، فرهنگ احادیث امام رضا علیه‌السلام، ماهنامه، چاپ کتاب و مناسبت‌های مذهبی.

«فلاح زاده» و «سلیم زاده» به نمایندگی از صد نفر از فعالان ابرکوه یزد در این جلسه حضور داشتند. سلیم‌زاده، گزارشی مشروح از فعالیت‌های جشنواره شانزدهم امام رضا علیه السلام در ابرکوه یزد ارائه نمود. او بویژه از فعالیت‌های دهه کرامت مانند شب شعر، مراسم نورافشانی، تجلیل از دختران نمونه، برگزاری نمایشگاه‌هایی با حضور هنرمندان، کاروان پیاده‌روی مناسبتی، استقبال از ورزشکاران مسیر ولایت پایگاه و راه‌اندازی پایگاه خبری ابرنیوز یاد کرد. وی در پایان، یک قطعه شعر در رثای حضرت رضا علیه السلام خواند.

«ایمنی» از اقلید فارس، ویژه‌برنامه «نسیم ولایت» را گزارش نمود. به گفته ایمنی، جشنواره رضوی نسیم ولایت ازسال 84 تا بحال، دوازده جشنواره برگزار کرده است که در سال آتی جشنواره سیزدهم را پیش رو دارد. او از قسمت های مختلف این جشنواره از جمله، استقبال از دوندگان جاده ولایت، برگزاری جشن‌های مناسبت‌های دهه کرامت و برگزاری مسابقات ورزشی برای جوانان و نوجوانان یاد کرد.در نهایت، «وجیه الله شیر محمدی» دبیر جشنواره عکس موبایلی «هشت» از روند برگزاری و داوری مسابقه و آمار شرکت کنندگان این جشنواره خبر داد. گزارش تفصیلی از جشنواره عکس هشت در قالب کلیپ تصویری به نمایش درآمد.

«سید جلال فیاضی»، مشاور عالی مدیر عامل بنیاد نیز در این جلسه، بر اهمیت و ارزش حرکت‌های مردمی تأکید کرد. همچنین گزارشی از روند پژوهش در باب سند و اعتبار مناسبت دهم تیر و مناسبت‌های دیگر که در صحبت‌های نمایندگان شهرستان‌ها مطرح شده بود بیان کرد. وی به تصمیم بنیاد امام رضا علیه‌السلام مبنی بر توسعه چهارجانبه جشنواره «تجلی محتوای فرهنگ رضوی در فضای مجازی» اشاره کرد و توضیحاتی در این مورد ارائه نمود.

در قسمتی از این نشست، حجة الاسلام سیدی، معاون فرهنگی بنیاد، دو قطعه شعر؛ یکی در رثا و ارادت به ساحت حضرت رضا علیه‌السلام و یک شعر به مناسبت ولادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها و روز مادر خواند.«ثابت نیا»، معاون هنری بنیاد امام رضا علیه السلام نیز به این نکته اشاره کرد که در طول تاریخ، آثار هنری رضوی و آثار حرم رضوی بهترین آثار هنرمندان و درجه یک بوده است. وی بیان رهبری، مبنی بر اینکه لازمه ماندگاری کار بیان آن به زبان هنر است را نیز گوشزد نمود. با این دو مقدمه، لزوم توجه به جنبه های هنری در فعالیت‌های مردمی را یادآور شد.

در پایان این نشست، مدیر کل حوزه وزارتی وزارت ارشاد، به تشریح ارادت و اخلاص فطری مردم به اهل بیت علیهم‌السلام در فعالیت‌های مذهبی مردمی پرداخت. احمدی ضمن تقدیر و تجلیل از موج‌های مناسبتی مذهبی، فعالیت در آن مقدار را کافی ندانست و بر ضرورت تکمیل محتوا، معرفت‌زایی و کاربردی کردن این حرکت‌ها تأکید نمود. او همچنین ضمن بیان خاطره ای از علامه حکیمی در راستای توجه و ارادت به امام رضا علیه‌السلام، اهمیت توجه و توسل به آن ساحت مقدس را برای فعالیت‌های حضار یادآور شد.

اهدای لوح تقدیر و تقدیم سوغات به مسئولان و نمایندگان شرکت کننده در جلسه، پایان‌بخش این نشست بود.

http://www.razavi.news/fa/news/39887
۴ اسفند ۱۳۹۷ ۰۹:۰۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.