English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

وزیر ارشاد: حافظ توانمندترین شاعر مفسر قرآن است

وزیر ارشاد: حافظ توانمندترین شاعر مفسر قرآن است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حافظ از دین و از مفاهیم بلند وحی در ابعاد وسیعی برخوردار است و جامعه دینی ایران با این وجه حافظ پیوند عمیقی داشته و دارند؛‌ همچنین ساختار بیانی حافظ با ساختار بیانی قرآن مناسبت دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رضوی از فارس، سیدعباس صالحی در مراسم گرامیداشت یادروز حافظ ضمن اشاره به اینکه حافظ با مفاهیمی همچون می و رند و زاهد و صوفی و خرابات و مسجد کیمیاگری می‌کند،‌ بیان کرد: شاعران با قدرت اسطوره‌سازی خود ماندگار می‌شوند و هر مقدار که بتوانند از جهان مادی به جهان ابدیت پل بزنند، شعرشان ماندگارتر و شاعر را جاودانه‌تر می‌کند؛ حافظ نیز با نمادهای زمینی که به آسمان سر می‌آساید خود را ماندگار کرده است.
صالحی افزود: حافظ گرچه دانشمند است و بر دانش‌های مختلف مسلط است، اما شراره‌های وجودی برپا می‌کند و به جان‌ها می‌زند و جان‌مایه شعر وی معرفت است.
وی ادامه داد: حافظ هستی‌ساز ما بوده و هست و با جان سروکار دارد و به همین خاطر ماندگار شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: حافظ معلم زندگی است و زیست انسانی را به ما یاد داد؛ حافظ با ویژگی خاص خود وارستگی از ریا و دروغ و دغل را به انسان‌ها یادآور شد و ما ایرانی‌ها بخشی از زیست رندانه خود را مدیون حافظ هستیم.
صالحی خاطرنشان کرد: حافظ دل‌نگرانی‌های خیّام را ندارد و زیست شادمانه و رندانه را به ما یاد داد و این‌چنین است که حافظ معلم زندگی ما شد.
وی افزود: حافظ یک منتقد و مصلح اجتماعی بود و در زمانه خویش یک روشن‌فکر بود و برای فرازمانه خود هم یک روشن‌فکر ماند. وی با پلشتی‌های زمان خود به‌عنوان یک منتقد درگیر است و کسی است که نقدهایش تنها مختص زمانه‌اش نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: حافظ یک سخن‌دان و سخنور بی‌بدیل بود و هنوز نیز هست. کلامش فوق کلام مخلوق و دون کلام خالق است و برای وی بدیلی نمی‌توان شناخت.
وی با بیان اینکه کل جهان گنجینه واژگان حافظ است و با موسیقی کلام سحاری می‌کند، اضافه کرد: عمق اندیشگی حافظ در کنار قدرت تأویل‌گری موجب شده که ترکیبی مختص وی به وجود آید و همگان را مجذوب خود کند.
صالحی افزود: انس وی با کلام وحی باعث شده که کلامش چنان جان‌فزا باشد که هر کس بتواند از آن توشه‌ای بردارد. حافظ از دین و مفاهیم بلند وحی در اعماق وسیعی برخوردار بود و همین موجب شده که جامعه دینی ما با وی پیوند داشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در حوزه محتوا حافظ در استفاده از معارف قرآنی توانمندترین شاعر مفسر قرآن بوده و بیت به بیت وی تفسیر کلام وحی است.
وی در پایان نیز گفت: این ویژگی‌ها حافظ را در قُلّه زبان و فرهنگ و معرفت ایرانی قرار داده است و ما قرن‌های متوالی با شعر حافظ زندگی کرده‌ایم و این زندگی قرن‌ها نیز ادامه خواهد داشت.

۲۰ مهر ۱۳۹۶ ۱۳:۲۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.