English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

یک شب بهاری در آستان مبارک برادر امام رضا(ع) در شهر طبس/امام زاده‌ای در دل نخلستان‌ها و درخت‌های نارنج

یک شب بهاری در آستان مبارک برادر امام رضا(ع) در شهر طبس/امام زاده‌ای در دل نخلستان‌ها و درخت‌های نارنج
نیمه شب است یک نیمه شب آرام بهاری.نسیم خنکی در حال وزیدن است و ماه وسط آسمان زیباتر از همیشه در حال خودنمایی.....

 

 

 

 

وسط نخلستان‌ها و در میان درخت‌های نارنج و گل‌های رز رنگارنگ، گنبد فیروزه‌ای زیبایی با مناره‌هایی که تا عرش رفته‌اند خودنمایی می‌کند.گنبد فیروزه‌ای با آن گلدسته‌های بلند در این نیمه شب خنک بهاری، زیبایی دو چندانی دارند.

اینجا شهر طبس است و ما میهمان برادر امام رضا(ع) هستیم.

 

*امام زاده‌ای در میان نخل‌ها و درخت‌های نارنج

 

شهر طبس در استان خراسان جنوبی از زیباترین شهرهای کشور است که آرامگاه  حسین بن موسی الکاظم برادر امام رضا(ع) به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر کشور در این شهر قرار دارد.

هرچند خیلی‌ها طبس را با درخت‌های بهارنارنج و عطر مست کننده‌اش آن هم در این هوای بهاری می‌شناسند، اما معماری  بی‌نظیر بارگاه برادر امام رضا(ع)هم بر زیبایی‌های این شهر کویری ایران افزوده است.

آستان مبارک امامزاده حسین بن موسی الفاظم (ع) برادر بلافصل امام رضا(ع) که در میان نخلستان‌ها و درخت‌های نارنج و پرتقال محصور شده، هر زائری که وارد این بارگاه باشکوه می‌شود را مفتون زیبایی طبیعی و معماری فوق‌العاده  خود می‌کند.

شهر طبس در مسیر زائران مشهد قرار دارد و هزاران مسافر در مسیر رسیدن به بارگاه امام رضا (ع) از این شهر عبور و از آن دیدن می‌کنند.

بارگاه امام زاده طبس که در وسط انبوه درخت‌های خرما و مرکبات و انواع گل‌ها قرار گرفته،فضایی بسیار وسیع و زیبا دارد که هر ساله به‌ویژه در فصل بهار میزبان شیفتگان زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) است که از استان‌های جنوبی کشورمان عازم این دیار مقدس می‌شوند و پس از عبور از صدها کیلومتر به کویر طبس می‌رسند و آستان مبارک امام زاده حسین را زیارت می‌کنند و شبی را در جوار برادر امام رضا (ع) به صبح می‌رسانند.

 

*بارگاهی یادگار قرن پنجم

درباره اینکه بنای اولیه امام زاده مربوط به چه دورانی است مورخان گفته‌اند: بارگاه برادر امام رضا(ع) مربوط به قرن پنجم هجری است.

بر اساس اسناد تاریخی،با هجرت امام علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام، از مدینه به مرو، و پذیرفتن مقام ولایتعهدی در عهد مأمون، بسیاری از برادران آن حضرت، باانگیزه‌های مختلف به نقاط مختلف ایران سفر کردند و هر یک در منطقه‌ای دور یا نزدیک به مرکز حکومت، به شهادت رسیده یا درگذشتند.یکی از این امام زادگان که در خطه شرقی ایران، به شهادت رسید، حسین بن موسی الفاظم، برادر امام هشتم(ع) است.

بر اساس برخی از شواهد تاریخی حسین بن موسی الفاظم ( ع ) در حدود سال ۱۷۸ هجری قمری متولد شد و بعد عزیمت برادر بزرگوارش حضرت امام رضا (ع) به این سرزمین، در سنین نوجوانی به ایران آمد و به دلیل تعقیب عمال حکومت عباسی مدت زیادی را در خفا زندگی کرد. زمانی که امام رضا(ع) از ورود وی به منطقه طبس آگاه شدند نامه‌ای به « عامر بن زروامهر » حاکم وقت طبس نوشتند و از او خواستند تا حسین بن موسی (ع) را پیدا کرده و او را از آسیب حفظ کند.گویا والی طبس در یافتن او موفق نبود و حسین در سنین نوجوانی در طبس وفات یافت و یا به شهادت رسید.

ساختمان امام زاده حسین بن موسی کاظم در سال ۱۳۱۸ شمسی در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت شد. در کتیبه بزرگ درون گنبد قید شده که این بنا متعلق به دوران سلجوقی است.گروهی نیز بنای اولیه امام زاده را به استناد به لوح سنگی به دست آمده، سال ۴۴۴ هجری قمری نوشته‌اند که هم‌زمان با سلطنت طغرل بیک سلجوقی بوده است.

در زلزله ویرانگرِ طبس در سال 57 بنای امامزاده به‌کلی ویران شد. پس از آن آستان قدس رضوی ، اقدام به بازسازی آن بقعه مبارکه و رواق‌های اطراف کرد و به سبکی معماری شهر طبس بنای جدید را احداث کرد که در این بنا امکانات اقامتی برای زائران نیز در نظر گرفته شد.

 

*شهری قدیمی و شناسنامه دار در قلب کویر ایران

اکنون امام زاده شهر طبس با معماری بی‌نظیر در بین امامزادگان کشور ما و محیطی دل‌نشین همه ساله پذیرای هزاران زائر است.

حسن رمضانی مدیرکل سازمان میراث فرهنگ خراسان جنوبی در گفتگوی با خبرنگار ما درباره نقش بارگاه برادر امام رضا(ع) در جذب گردشگر داخلی و خارجی می‌گوید: طبس در تاریخ ایران یک شهر قدیمی و شناسنامه دار است که در گذشته‌های دور جنوب و شمال ایران را به هم متصل می‌کرده است به همین دلیل به‌عنوان استراحت گاه بین راهی برای مسافران مطرح بوده است. هم چنین طبس دیاری حاکم نشین بوده حتی برخی منابع تاریخی اذعان دارند که در سال202 هجری یعنی زمانی که امام رضا(ع) به ایران هجرت کردند این شهر شیعه نشین بوده به همین دلیل در ادامه سفر امام به ایران برادرشان حسین بن موسی الفاظم این شهر برای ورود به ایران انتخاب کردند.

*شهری مورد توجه عباسیان در عصر رضوی

او ادامه می‌دهد: بر اساس متون تاریخی طبس مورد توجه خاندان عباسی بوده و اعراب از حجاز به این منطقه مهاجرت می‌کنند احتمالاً دلیل اینکه آن‌ها به این منطقه اعزام می‌شوند  این بوده که بنی عباس نمی‌خواست طبس به تسخیر کامل شیعیان در بیاید و قصد داشت بر این شهر مهم کویر مرکزی ایران تسلط کامل داشته باشد و این اعراب از مرزهای عقیدتی و جغرافیایی عباسیان در مرکز ایران دفاع کنند.شاید برایتان جالب باشد که بقایای حضور اعراب در منطقه طبس هنوز هم باقی است.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی بابیان این که پس از شهادت امام رضا(ع) در خراسان و به‌ویژه قرن‌ها بعد که مذهب تشیع در ایران رسمی شد شهر طبس به‌عنوان میقات الرضا مطرح شد که زائران کویر مرکزی و جنوب ایران در مسیر رسیدن به مشهد از این شهر عبور می‌کردند می‌گوید: وجود بارگاه برادر امام رضا(ع) بر رونق گردشگری طبس به‌عنوان شهری مهم و تاریخی افزوده است و هر ساله بر تعداد کسانی که طبس را برای دیدن و ماندن انتخاب می‌کنند افزوده می‌شود.

*100 هزار زائر نوروزی میهمان برادر امام هشتم

رمضانی آمار و ارقام هم ارائه می‌کند و می‌گوید: در نوروز 96 روزانه 100 هزار نفر از بقعه مبارکه امامزاده شهر طبس دیدن کردند. که این آمار معنادار جذابیت بارگاه برادر امام رضا(ع) را برای زائران و مسافران نشان می‌دهد.

او به زیبایی‌های طبیعی و معماری جالب بارگاه برادر امام رضا(ع) هم اشاره دارد و می‌گوید:طبس در طول تاریخ یک باغ شهر بوده که در زلزله سال 57 گرچه همه معماری باشکوه شهر طبس تخریب شد اما شهر جدید هم به سبک همان باغ شهر قدیم ساخته شد.

وقتی اسم طبس به میان می‌آید شاید تصور این باشد که یک شهر گرم و کویری و خشک است اما وقتی کسی وارد طبس می‌شود تصورش کاملاً عوض می‌شود زیرا با شهری کویری اما با انبوه درخت‌ها و طبیعت زیبا مواجه می‌شود .اغلب خانه‌های شهر طبس در مجاورت باغ و درخت‌های نخل و مرکبات ساخته شده‌اند.

طبس یکی از مراکز عمده تولید مرکبات در خراسان است.بهترین انواع خرما در این شهر تولید می‌شود و عجیب‌تر این که طبس تولید برنج دارد و در منطقه زیبای ازمیقان مردم شالی‌کاری می‌کنند.

*بارگاهی متفاوت در بین امام‌زادگان مقیم ایران

او ادامه می‌دهد: معماری شهر طبس بر سبک معماری بارگاه امام زاده ساکن در این شهر هم تأثیر مستقیم گذاشته  و این امام‌زاده هم در دل یک باغ زیبا بنا شده است که تناسبی بین این شهر و بارگاه برادر امام رضا(ع) باشد به همین دلیل مشاهده می‌شود فضای طبیعی زیبا و درخت‌های انبوه خرما و مرکبات در اطراف امام زاده، بارگاه این امامزاده را متفاوت از دیگر بارگاه‌های امامزادگان مقیم ایران کرده است.

رمضانی بابیان این که رشد صنعت گردشگری در طبس مدیون حضور بارگاه امام زاده حسین بن موسی الفاظم (ع) است می‌گوید: در سال‌های گذشته تعداد گردشگران خارجی طبس بسیار محدود بود اما در نوروز امسال حدود 2 هزار گردشگر خارجی از این  شهر دیدن کردند که از رشد چند برابری ورود گردشگر به منطقه طبس حکایت دارد و ما یقین داریم با جاذبه‌های گردشگری مانند روستای اصفهک و کریت، کال جنی، خرو، ازمیران و...که شهر طبس دارد و این جاذبه در کشور بی‌نظیرند، این آمار افزایش خواهد یافت.

 

*سفر برای استشمام عطر بهارنارنج

وی در پاسخ به این سؤال که چرا شهر طبس باوجود جاذبه‌های گردشگری مانند بارگاه حسین بن موسی الفاظم برای مردم چندان شناخته شده نیست می‌گوید:در سال‌های گذشته به دلیل این که طبس بین سه استان خراسان رضوی و یزد و خراسان جنوبی چند بار دست به دست شد آن چنان که باید در زمینه گردشگری این شهر کار نشد. اما  در سه سال گذشته حجم گردشگران این شهر بشدت رشد کرده و ما الآن ده اقامتگاه بومگردی در این شهر داریم.برخی آثار این شهر مثل کال جنی در کشور و حتی جهان بی‌نظیر است.باغ گلشن طبس که نقطه ثقل گردشگری این شهر و از باغ‌های نادر ایرانی است به‌زودی به‌عنوان باغ ایرانی در میراث  جهانی یونسکو ثبت خواهد شد.چند نقطه کویری مشهور و بسیار زیبا یعنی کویر حلوان و مصر در منطقه طبس قرار دارد.

روستاهای اصفهک و کریت که میراث فرهنگی توجه ویژه به آن‌ها داشته بهشت پنهان طبس محسوب می‌شوند که گردشگران زیادی را جذب خود کرده‌اند و تورهای متعدد گردشگری در این روستاها برگزار می‌شود.

در نوروز خیلی از مسافران برای استشمام عطر بهار نارنج به شهر نارنج سفر  می‌کنند.در فصل شکوفایی درخت‌های نارنج کل شهر معطر به عطر بی‌نظیر بهار نارنج می‌شود که واقعاً یک پدیده گردشگری است.

*نگینی درخشان در دل کویر ایران

 

حمزه سپهریان مدیرعامل آستان حضرت حسین بن موسی الفاظم(ع) و زیارتگاه شهید مدرس(ره) نیز در زمینه تعداد زائران نوروز 96 این بارگاه می‌گوید: از ۲۶ اسفندماه سال 95 تا ۱۰ فروردین امسال بیش از۹۸۴ هزار نفر آستان حضرت حسین بن موسی الفاظم(ع) طبس را زیارت کردند.

وی می‌افزاید: در ایام تعطیلات سال جدید میقات ارضا(ع) میزبان زائران از اقصی نقاط کشور به‌خصوص  جنوب و مرکز کشور بود که با مشاهده این نگین درخشان در دل کویر، در این بارگاه اقامت گزیده و با توجه به فضای معنوی مطلوب،‌ صحن و سرای زیبا و مزین به گونه‌های مختلف گل، مرکبات و نخیلات و آراسته بانظافتی در خور تحسین و برخورداری از امکانات رفاهی و اقامتی مناسب، پس از تجدید قوای جسمی و روحی و استفاده از تسهیلات باروحیه‌ای مضاعف به آستان بوسی هشتمین امام رئوف به مشهد رهسپار شده‌اند.

 گفتنی است؛ در دهه کرامت سال 92،همایش بزرگداشت حضرت حسین بن موسی الکاظم(ع)، برادر امام رضا(ع) به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی و بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و در قالب جشنواره امام رضا(ع)، در آستان مبارک این امام زاده در طبس برگزار شد که مقالات آن در قالب کتاب منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

 

گزارش:صدیقه رضوانی نیا

 


 

۲ خرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۵۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.