English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

زندگی به سبک امام رضا (ع):ضرورت خودآرایی در خانه

زندگی به سبک امام رضا (ع):ضرورت خودآرایی در خانه
حضرت رضا(ع) در حدیثی به نقل از پدران خود، فرمودند: «زنان بنی‌اسرائیل از عفت و پاکی دست برداشتند و این مسئله هیچ سببی نداشت جز آن‌که شوهرانشان، خود را نمی‌آراستند. سپس افزود: زن نیز از مرد همان را انتظار دارد که مرد از او دارد.»


برخی تصاویر چندبعدی هستند که از هر طرف که نگاه کنی، متفاوت با طرف دیگر است. چند منظره متفاوت می‌توان دید از یک تصویر با انتخاب زوایای متعدد. ماجرای برخی کلمات هم چنین‌اند. بسته به اینکه در کجای کلام و در چه جمله و شأن نزولی قرار بگیرند، تفاوت ماهوی و معنایی پیدا می‌کنند مثل همین ترکیب «ظاهرسازی» که در مباحث اخلاقی، نکوهیده است و می‌توان آن را به چندگانگی شخصیتی افراد هم تعبیر کرد، اما اگر این ظاهرسازی به معنای ساختن ظاهر و نماسازی رفتاری باشد، نه‌تنها منفی نیست که مثبت هم هست.

 اگر این ساختن را به معنای «آراستن» بگیریم که ارزش افزون‌تر هم می‌یابد. آراستن ظاهر برخلاف برخی پندارها نه‌تنها بد نیست که خوب هم هست. هم وقتی هدف فرد ورود به جامعه است، پسندیده است آراستن خویش؛ که آموزه نبوی است و هم زمانی که جامعه هدف از خیابان و عموم به خانه و خصوصی تغییر می‌کند؛ یعنی مرد برای همسر خویش، خود را زیباسازی می‌کند و یا زن خود را چنان می‌آراید که اگر – خدای‌نکرده – غباری از بیرون بر دل مرد نشسته در زلال نگاه همسر، شسته می‌شود.
 بله این «ظاهرسازی» خیلی هم پسندیده است و امام رضا (علیه‌السلام) دراین‌باره ماجرایی دارند خواندنی؛ بن‌جهم می‌گوید: نزد امام رضا (ع) رفتم دیدم آن حضرت، موهایش را خضاب‌کرده است. با تعجب گفتم: فدایت شوم موهایت را رنگ زدی؟!
آن حضرت (ع) در جواب فرمودد: بی‌گمان آمادگی مردان ازجمله مواردی است که عفت زنان را فزونی می‌بخشد، زنان که پاک‌دامنی را وا‌نهاده‌اند، به این دلیل است که شوهرانشان آمادگی و خودآرایی را ترک کرده‌اند. سپس فرمود: آیا دوست داری همسرت را چون خود بی‌آرایش ببینی؟ گفت: نه، امام فرمود: آماده نبودن همین است.

آن حضرت (ع) در حدیثی دیگر به نقل از پدران خود، نزدیک به همین مضمون فرمودند: «زنان بنی‌اسرائیل از عفت و پاکی دست برداشتند و این مسئله هیچ سببی نداشت جز آن‌که شوهرانشان، خود را نمی‌آراستند. سپس افزود: زن نیز از مرد همان را انتظار دارد که مرد از او دارد.» (1)
باید دانست ظاهر پاک، هم بر باطن اثر می‌گذارد و هم آنجا که نظافت معنا پیدا می‌کند شاخص ایمان می‌شود و در قالب حدیث نبوی «النظافه من الایمان»(2) بر دل می‌نشیند و در نگاه امام رضا (ع) تا جایگاه رفتار انبیا ارتقا می‌یابد؛ «من اخلاق الانبیاء التّنظُفُ؛ پاکیزگی از خلق‌وخوی انبیاست»(3)

جالب اینکه به زبان‌های مختلف ما را به زیبای خوانده‌اند و عطر نیز از آن جمله است که «روی خوش» را به «بوی خوش» باید آراست. در همین راستا امام رضا (ع) استفاده از عطر را باعث انبساط روحی دانسته می‌فرماید: «چهار چیز است که دل را باز می‌کند و غم را از بین می‌برد: عطر زدن، عسل خوردن، سواری کردن و به سبزه نظر کردن» و نیز در توصیه‌ای دیگر به مردم می‌فرمایند: «برای مرد سزاوار نیست که استفاده هرروزه از بوی خوش را ترک کند؛ پس اگر نتوانست، یک روز در میان و باز اگر نتوانست، در هر جمعه خود را خوشبو سازد و هیچ‌گاه این عمل را رها نکند». (4)

 سکه «نماسازی»، روی دیگری هم دارد؛ زن! زیباسازی زن حتی بیشتر بلکه بسیار بیشتر از مرد مورد تأکید اسلام است که در این مختصر به همین گزارش جناب کلینی (ره) بسنده می‌کنیم که؛ «عن ابی الحسن علی بن موسی‌الرضا، قال: ما افاد عبد و فائدة خیراً من زوجة صالحة اذا رآها سرّته و اذا غاب عنها حفظته فی نفسها وماله» یعنی: هیچ فایده‌ای به کسی نمی‌رسد بهتر از این‌که برایش بانویی باشد که نگاه کردن به او و مصاحبت با او موجب شادمانی همسر باشد و در غیاب شوهر امانت‌دار و حافظ حریم خویش و خانواده و اموال شوهر است. (5)

این سویه نگاه اگر به رفتار زنان ما درآید، بردارها تغییر مسیر خواهند داد و «خودآرایی» و «دلبری» نه‌تنها زلزله در بنیان خانواده‌ها ایجاد نخواهد کرد، که بنای خانواده را هم استحکام خواهد بخشید. آنچه زندگی‌ها را منفجر می‌کند؛ رژه مانکن‌ها در خیابان است. اما اگر خودآرایی‌ها در خانه باشد، خیابان‌ها هم امن خواهند شد و نگاه‌ها هم بهره‌ای از عفت و عصمت خواهد یافت و نماسازی زندگی به استحکام آن‌هم منجر خواهد شد. چقدر خوب است که با تأسی به سبک زندگی رضوی، شعبه‌ای از رضوان را در خانه داشته باشیم که زن و مرد با خلق بهشتی و حتی آرایش بهشتی، زیبایی را به زندگی درآورند.
پی‌نوشت:
1 - مکارم الاخلاق ص 81
2 - بحارالانوار، ج 59، ص 291
3 - میزان الحکمه، ج 10، ص 95
4 -  بحارالانوار، ج 73، ص 140
5 -  وسایل الشیعه، ج 14، ص 22


۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ۰۸:۲۶

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.