English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

محقق و پژوهشگر حوزه علمیه عنوان کرد:سفرنامه امام رضا (ع) در قالب فیلم داستانی به تصویر کشیده شود/ مشهد۲۰۱۷ فرصتی مغتنم و ویژه برای شیعیان

محقق و پژوهشگر حوزه علمیه عنوان کرد:سفرنامه امام رضا (ع) در قالب فیلم داستانی به تصویر کشیده شود/ مشهد۲۰۱۷ فرصتی مغتنم و ویژه برای شیعیان
یک محقق و پژوهشگر حوزوی با بیان اینکه انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷، فرصت مغتنم و ویژه شیعیان برای شناساندن وجود مقدس امام رضا (ع) به جهانیان است، راهکارهایی برای انجام این کار، ارائه کرد و گفت: امام رضا (ع) را باید به عنوان یک انسان کامل به جهانیان معرفی کنیم.


حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فرهنگ رضوی، در خصوص انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ توسط سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی کشورهای اسلامی، اظهار داشت: باید این اتفاق را فرصتی ارزشمند برای معرفی هرچه بیشتر امام رضا(ع) و تبیین سیره رضوی به همه مسلمانان و جهانیان بدانیم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به نحوهٔ امامت ائمه معصومین (ع) در عصر خود، اظهار داشت: اگر بخواهیم سیره و سبک زندگی ائمه به ویژه امام رضا(ع) را در سطح بین‌المللی برای همه بشریت تبیین و بیان کنیم، باید علاوه بر تشریح فلسفه امامت، به دیگر ویژگی‌های امام از جمله علم امام و القاب و کنیه ایشان پرداخته شود.
 
این استاد حوزه علمیه ادامه داد: باید به گونه‌ای فلسفه امامت تبیین شود که برای مخاطب جا بیافتد که امامت ائمه (ع) منحصر به زمان خاصی نبوده و هم اکنون نیز امامت و ولایت آن‌ها پا برجاست.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی با بیان اینکه جایگاه علمی ائمه (ع) باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، گفت: همه ائمه اطهار (ع) دارای علم امامت بودند ولی در برخی از این بزرگواران به مقتضای عصر خود، این ویژگی بیشتر مورد توجه واقع می‌شد. از این رو امام رضا (ع) چون در مناظرات علمی متعدد و با شرکت همه علمای ادیان و مذاهب حضور داشتند، این ویژگی ظهور بیشتری داشت. از این رو به عالم آل محمد (ص) معروف شدند.
 
این کار‌شناس مذهبی با اشاره به اینکه تشریح علل نامیده شدن ائمه به القاب و کنیه‌ تاثیر خوبی در اذهان عمومی ملت‌ها خواهد داشت، عنوان داشت: به عنوان مثال تبیین لقب رضا که برای امام هشتم شیعیان است، می‌تواند زمینهٔ خوبی برای شناساندن وجود مقدس امام رضا (ع) برای دیگر ادیان باشد.
 
حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به راهکارهای شناساندن وجود مقدس امام رضا (ع) به جهانیان، یادآور شد: یکی از بهترین راهکار‌ها این است که ما خودمان با ایجاد سوالاتی در ذهن مخاطب، فکر آن‌ها را در مسیر درست و هدف مورد نظر خود هدایت کنیم تا از پرداختن به مسائل انحرافی و حاشیه‌ای پرهیز شده و اصل مطلب به ذهن و جان مخاطب منتقل شود.
 
وی ادامه داد: برای اینکه به هدف خود در این زمینه برسیم خوب است سوالات را در‌‌ همان سه موضوع علم امام، فلسفه امامت، و چرایی القاب و کنیه امام مطرح کنیم. در این صورت هم اصل مطلب به مخاطب منتقل می‌شود و هم اصل کار از مسائل حاشیه‌ای به دور می‌ماند.

این کار‌شناس دینی با بیان اینکه رسانه‌های سمعی و بصری نقش مهمی در شناساندن سیره امام رضا (ع) دارد، گفت: امروزه انتقال مفاهیم و مطالب در قالب فیلم داستانی و انیمیشن صورت می‌گیرد. در مورد امام هشتم (ع) نیز این ظرفیت وجود دارد که سبک زندگی ایشان در سه موضوعی که گفته شد، از مدینه تا مرو به عنوان سفرنامه امام رضا (ع) در قالب فیلم داستانی به تصویر کشیده شود.

حجت‌الاسلام محمدی در پایان با بیان اینکه امام رضا (ع) را باید به عنوان یک انسان کامل به جهانیان معرفی کنیم، گفت: با توجه به اینکه امام بودن حضرت برای پیروان سایر ادیان مفروض نیست، بنا بر این بهتر است از بعد انسانی و کمالات بشری همچون صفت رضا، ایشان را به پیروان سایر ادیان شناساند.

وی افزود: همچنین می‌توان به عنوان انسان کامل روی بعد علمی امام تاکید کرد زیرا مردم کشورهای غربی مدعی پیشرفت در علم و صنعت هستند و اثبات وجود امام به عنوان یک انسان کامل و جامع علمی می‌تواند اثرات خوب و مثبتی در بین نخبگان جوامع غربی داشته باشد.


۱۴ دی ۱۳۹۵ ۰۹:۱۴

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.