English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

آداب معاشرت در سیره رضوی چه جایگاهی دارد؟/ سنت الهی صله رحم، وظیفه‌ای اخلاقی است

آداب معاشرت در سیره رضوی چه جایگاهی دارد؟/ سنت الهی صله رحم، وظیفه‌ای اخلاقی است
محقق حوزوی گفت: یکی از فضایل اخلاقی مورد تأکید در سیره حضرت امام رضا(ع) صله رحم و ارتباطات خانوادگی بود، از این رو امام رضا(ع) می فرماید «هر که صله رحم نکند، تقوای الهی را رعایت نکرده است».


حجت‌الاسلام والمسلمین سید عطاءالله ارکیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «فرهنگ رضوی»، به سیره اخلاقی و رفتاری امام رضا(ع) در معاشرت با خویشاوندان اشاره کرد و اظهار داشت: دین مقدس اسلام تحکیم پیوندهای خویشاوندی و استحکام روابط خانوادگی را مورد تأکید و توجه قرار داده، و صله رحم و رسیدگی به بستگان را به عنوان یک ارزش الهی واجب کرده ‌است. بنابراین صله رحم، تنها به رفت و آمد و دیدار نیست، همان گونه که قطع رحم، به ترک آمدوشد نیست.
 
وی افزود: هدف از صله رحم، برقرار کردن ارتباط و پیوند عاطفی با خویشاوندان است و این ارتباط از راه‌های گوناگونی همچون کمک مالی، کمک فکری، ترک آزار و اذیت زبانی و نظایر این‌ها امکان‌پذیر است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه سنت الهی صله رحم، وظیفه‌ای اخلاقی است، یادآور شد: «صله» در لغت به معنای احسان و دوستی آمده‌ است و مراد از «رَحِم» خویشاوندان و بستگان می‌باشد. در اصطلاح، صله رحم، محبت و سلوک داشتن با خویشان و نزدیکان است.

وی با اشاره به آداب صله ارحام در سبک زندگی ائمه(ع)، عنوان داشت: پیشوایان معصوم(علیهم‌السلام) همچون پیامبران الهی، انسان‌هاى کامل و برگزیده‏اى هستند که به عنوان الگوهاى رفتارى و مشعل‌هاى فروزان هدایت جامعه بشرى از سوى خدا تعیین شده‏اند. گفتار و رفتار و خوى و منش آنان ترسیم «حیات طیبه‏» انسانى و وجودشان تبلور تمامى ارزش‌هاى الهى است.

این کارشناس دینی افزود: یکی از فضایل اخلاقی مورد تأکید در سیره حضرت امام رضا(ع) صله رحم و ارتباطات خانوادگی بود. از این رو امام رضا(ع) می‌فرماید «هر که صله رحم نکند، تقوای الهی را رعایت نکرده است».

وی ادامه داد: حضرت ثامن الحجج(ع) در قالب دو آموزه کاربردی برای تقویت این هنجار پسندیده اخلاقی می‌فرماید «پیوند خویشاوندى را برقرار کنید، گرچه با جرعه آبى باشد و بهترین پیوند خویشاوندى، خوددارى از آزار خویشاوندان است».

این پژوهشگر حوزوی بیان داشت: امام رضا(ع) مهرورزی را از ابزارهای خوشبختی و سعادت می‌دانستند و دوستی با مردم را نیمی از عقل به حساب می‌آوردند. از این رو به دوستان و شیعیان خود سفارش می‌کردند به یکدیگر هدیه بدهید. و نیز می‌فرمود «هدیه کینه‌ها را می‌زداید».

وی با بیان اینکه خوش خلقی خویشاوندان نسبت به یکدیگر مورد تاکید ائمه(ع) می‌باشد، گفت: امام هشتم(ع) نیز همچون سایر ائمه(علیهم‌السلام) دارای خصوصیات اخلاقی، زهد و تقوای عالی بودند که حتی دشمنان را نیز شیفته و مجذوب خود کرده بود. ایشان با مردم در نهایت ادب، تواضع و مهربانی رفتار می‌کرد و هیچ گاه خود را از مردم جدا نمی‌نمود. بدین جهت امام رضا(ع) می‌فرمود «کسی که به صورت مومنی لبخند بزند، خدا برای او حسنه می‌نویسد و کسی که خدا برایش حسنه بنویسد او را عذاب نمی‌کند».

حجت‌الاسلام ارکیان در پایان خوش‌بینی و اعتماد خویشاوندان به یکدیگر را از دیگر فواید صله ارحام دانست، و گفت: حسن ظن و خوش بینی، یکی دیگر از فضایل اخلاقی مورد تأکید و سفارش امام رضا(ع) می‌باشد. لذا می‌فرمایند «مؤمن کسی است که وقتی نیکی کرد خوشحال می شود و وقتی بدی کرد استغفار می کند، و مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبان او سلامت باشند و از ما نیست کسی که همسایگان از آفت او ایمن نباشند».

۲ دی ۱۳۹۵ ۱۴:۰۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.