English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

برگزاری جشنواره امام رضا(ع) در 31 دانشگاه کشور/ اعلام زمان ارسال آثار به دبیرخانه

برگزاری جشنواره امام رضا(ع) در 31 دانشگاه کشور/ اعلام زمان ارسال آثار به دبیرخانه
رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن تشریح مهمترین ویژگی‌های برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در بخش دانشگاهیان که امسال در 31 دانشگاه کشور برگزار می‌شود، به جزئیات فعالیت‌های برخی کمیته‌های جدید اشاره کرد.دکتر رشید جعفرپور در گفتگو با خبرگزاری فرهنگ رضوی با اشاره به مهمترین ویژگی‌های جشنواره امام رضا(ع)که امسال توسط 31 دانشگاه کشور در حال برگزاری است، گفت: جشنواره رضوی در سال جاری به صورت مجموعه جشنواره‌ها در 31 دانشگاه کشور برگزار می‌شود که نسبت به جشنواره‌های گذشته چند ویژگی مهم دارد. به عنوان مثال تا سال گذشته با دانشگاه‌ها به صورت مجزا برای این جشنواره مذاکره می‌شد اما امسال دانشگاه‌ها در قالب کمیته فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: در سال جاری بنا شد چند دانشگاه که با هم در یک حوزه فعال هستند، با سرپرستی یک دانشگاه اصلی، کمیته تشکیل دهند؛ بر همین اساس هفت کمیته با نام‌های فرهنگی ادبی، هنری، طب رضوی، فضای مجازی، علمی پژوهشی، بین‌الملل و بانوان در جشنواره رضوی امسال فعال شدند. البته کمیته‌ها تجربه همکاری بین‌دانشگاهی را هم رقم می‌زنند.

برگزاری همایش بین‌المللی سیره و اخلاق رضوی

جعفرپور به بخش بین‌المللی جشنواره  اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه در سال 2017 میلادی، مشهد مقدس به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام معرفی خواهد شد، همایش بین‌المللی سیره و اخلاق رضوی با محوریت دانشگاه فردوسی مشهد برگزار خواهد شد و پوستر و تبلیغات این همایش هم توزیع می‌شود.

ترجمه کتاب‌های مرتبط با فرهنگ رضوی

این مسئول وزارت علوم در ارتباط با بین‌المللی شدن جشنواره  های رضوی از برگزاری نهضت رضوی توسط دانشگاه الزهرا (س) در بعد بین‌المللی خبر داد و افزود: تاکنون اقداماتی که دانشگاه‌ها در حوزه ترجمه رضوی انجام داده‌اند ناظر به کتاب‌های عربی و فارسی بود. امسال دانشکده زبان‌های خارجی دانشگاه الزهرا (س) همسو با جشنواره امام رضا(ع)، نهضت ترجمه را پیگیری می‌کند. به همین منظور، کتاب‌هایی که در حوزه امام رضا (ع) در کشورهای دیگر وجود دارد به زبان فارسی ترجمه می شود. در قدمی دیگر، کتاب‌های معروفی که درباره فرهنگ رضوی و  امام هشتم شیعیان به چاپ رسیده و مورد تایید بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) است در این دانشگاه به زبان‌های دیگر دنیا مثل عربی، انگلیسی، ایتالیایی، روسی و سایر زبان‌ها ترجمه خواهد شد.

جزئیات راه‌اندازی کمیته بانوان و طب رضوی


رئیس اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم در ادامه به تشکیل کمیته بانوان در بخش دانشگاهیان جشنواره امام رضا(ع) برای نخستین بار اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌هایی که صرفا اقدام به پذیرش دانشجوی دختر می‌کنند مثل پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع) یا دانشگاه دخترانه شریعتی، کمیته بانوان را با محوریت احادیث امام رضا (ع) در ارتباط با بانوان تشکیل داده‌اند.

کمیته طب رضوی یا نظام سلامت از دیگر ویژگی‌های جدید بخش دانشگاهیان جشنواره امام رضا(ع) است که جعفرپور درباره آن توضیح داد: بحث طب رضوی یا نظام سلامت در فرهنگ رضوی با محوریت معاونت طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای نخستین بار در جشنواره رضوی پیگیری می‌شود؛ این در حالی است که سال‌های گذشته دانشگاه‌های علوم پزشکی متولی این بحث بودند. امسال جشنواره‌ها، همایش‌ها، نشست‌ها و مقالات مرتبط با طب رضوی در سطح وزارتخانه پیگیری می‌شوند.

به گفته وی، افرادی که نگاه سنتی به طب اسلامی دارند و می‌خواهند نگاه علمی به این مبحث داشته باشند در این جشنواره فعال‌اند.

ورود فضای مجازی به بخش دانشگاهیان جشنواره امام رضا(ع)

جعفرپور همچنین درباره مشارکت دانشگاه پیام‌نور در برنامه های بخش دانشگاهیان جشنواره امام رضا(ع)، اظهار داشت: در حوزه فضای مجازی، دانشگا پیام‌نور وارد کار شده چرا که ماهیت این دانشگاه بر فضای مجازی استوار است و مقرر شده به صورت گسترده در این زمینه فعالیت کرده و پوسترها و تبلیغات را توزیع کنند.
یادآوری می شود؛ ‌با هماهنگی‌های صورت گرفته  برنامه های بخش دانشگاهیان جشنواره امام رضا(ع) با شروع سال تحصیلی در دانشگاه‌ها فعال‌تر شده و فرصت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره تا پایان دی  ماه ادامه دارد و علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی اینترنتی  Razavifest.ir مراجعه نمایند.

۳۱ شهریور ۱۳۹۵ ۱۱:۳۴

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.