English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

استاندار مرکزی: جشنواره امام رضا(ع) با جامع نگری متناسب با زبان مخاطب تلاش کند

استاندار مرکزی: جشنواره امام رضا(ع) با جامع نگری متناسب با زبان مخاطب تلاش کند
استاندار مرکزی گفت: حرکت فرهنگی ارزشمند جشنواره امام رضا (ع) باید با استمرار، وسعت نظر، اتقان در کار، تلاش وافر و در عین جامع نگری و متناسب با زبان مخاطب در جهت ترویج سیره عملی و نظری امام رضا (ع) گام های بلندتری بردارد.

محمود زمانی قمی استاندار استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در این استان به تبیین اقتصاد مقاومتی از منظر سیره و سبک زندگی حضرت رضا(ع) پرداخت. این گفت و گو اکنون پیش روی شماست.

*به نظر حضرتعالی توجه به تبیین و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی چه اثراتی را در شرایط کنونی کشور دارد؟
رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی فرمودند «البته نیاز ما به اقتصاد مقاومتی بیش از کشورهای دیگر است زیرا از یک طرف کشور ما همچون کشورهای دیگر مرتبط با اقتصاد جهانی و مصمم به ادامه این ارتباط است و طبیعتاً از مسائل اقتصادی جهان متأثر خواهد بود و از طرف دیگر نظام اسلامی، به دلیل استقلال خواهی و عزت مداری و تأکید بر تحت تأثیر قرار نگرفتن از سیاست های قدرت های جهانی، مورد تهاجم، سوء نیت و اخلال گری است». ایشان در جای دیگری فرمودند «براساس این مبانی و دلائل منطقی، باید پایه های اقتصادی کشور را مستحکم و مقاوم سازی کنیم و نگذاریم حوادث و تکانه های اجتناب ناپذیر و همچنین سوءنیت ها و اخلال گری های قدرت ها، اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار دهد. در اینکه گفتیم اقتصاد مقاومتی بهترین راه حل مشکلات اقتصادی کشور است شکی نیست، اما معنای آن این نیست که ناظر به مشکلات کنونی کشور است. اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم سازی و محکم سازی پایه های اقتصاد کشور».

امروز همه مسئولان کشور و نظام بر این موضوع اتفاق نظر دارند که برای داشتن اقتصادی مقاوم در برابر ضربه ها و تهدیدات، چاره ای جز حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی مطابق آنچه که رهبر معظم انقلاب فرموده اند نداریم.

چراکه در غیر این صورت آینده اقتصاد کشور بعد از توافقات، هرچند شاید همراه با رونق و رشد اقتصادی باشد، اما فعالیت های اقتصادی اگر متکی به توان و ظرفیت های داخلی و درون زا نباشد، این رشد شکننده و ناپایدار بوده و با هر شوک تحریمی دیگری احتمال بازگشت به وضعیت رکودی وجود خواهد داشت. به همین دلیل اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند توان و رشد اقتصادی کشور را با تکیه بر عوامل درون زای تولید نظیر خودکفایی در فرایندهای تولید، بکارگیری اقتصاد دانش بنیان و استفاده از درآمدهای واقعی در پی داشته و رشد و پویایی مستمر و دائمی بر اقتصاد کشور حاکم نماید و تنها در این صورت است که نگرانی برای وضع تحریم ها و بازگشت مجدد آن دیگر وجود نخواهد داشت.

در کنار شرایطی که در کل اقتصاد کشور شاهد آن هستیم و استان مرکزی نیز به عنوان یکی از استان ها تحت تاثیر این وضعیت قرار دارد، شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی و ظرفیت های موجود در استان به گونه ای است که در کنار سیاست های کلی دولت و همگام با برنامه هایی که در سطح ملی به مرحله اجرا در می آید، لازم است برنامه ریزی مناسبی هم در سطح استان به عمل آمده و به مرحله اجرا درآید تا روند پیشرفت و توسعه استان از سرعت قابل قبول و بیشتری بهره مند شود. بر همین اساس مسئولان استان عزم خود را جزم نموده اند تا با بهره گیری از ظرفیت های بسیار خوب استان نسبت به رفع مشکلات موجود اقدام نموده و توسعه استان و رونق اقتصادی استان را شتاب بخشند.

*چگونه می توان از سیره و سخنان اهل بیت (ع) و به ویژه امام رضا (ع) در تبیین موضوع اقتصاد مقاومتی و تبدیل آن به یک گفتمان ملی بهره مند شد؟
بر اساس آیات قرآنی داشتن اقتصاد مقاومتی همانند اقتصاد قوام بخش، ضروری و لازم جامعه اسلامی است. جامعه اسلامی باید دارای اقتصادی سالم و شکوفا و قوام بخش بوده و دارای اقتصاد مقاومتی باشد به نحوی که آن را از دشمنان حفظ کرده و اجازه ندهد تا جامعه در برابر دشمنان خوار شود. قرآن بر ضرورت اقتصاد مقاومتی به اشکال گوناگون تاکید کرده است. از جمله مهمترین آیات در این زمینه آیه ۲۸ سوره توبه است. خداوند در این آیه نه تنها نیازمندی اقتصادی جامعه اسلامی را عامل وابستگی جامعه و ذلت و خواری آن می داند، بلکه قطع وابستگی اقتصادی به بیگانگان را مورد تشویق قرار داده و آنرا باعث رونق اقتصادی و شکوفایی، رشد و پیشرفت اقتصاد ملی بیان می کند. خداوند می فرماید: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْمُشْرِکُونَ نَجَسٌ فَلا یَقْرَبُوا الْمَسْجِدَ الْحَرامَ بَعْدَ عامِهِمْ هذا وَ إِنْ خِفْتُمْ عَیْلَةً فَسَوْفَ یُغْنیکُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ إِنْ شاءَ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ حَکیمٌ؛ ای کسانی که ایمان آورده اید، حقیقت این است که مشرکان ناپاکند، پس نباید از سال آینده به مسجدالحرام نزدیک شوند، و اگر در این قطع رابطه از فقر بیمناکید، به زودی خدا -اگر بخواهد- شما را با فضل خویش بی نیاز می گرداند، که خدا، دانای حکیم است.

بدون تردیدعزت، کرامت و استقلال هر ملت درگرو همت، سعی و تلاش آن ملت است کما اینکه ذلت، زبونی، تنگدستی و احتیاج هر ملت نیز درگرو تنبلی، سستی و رخوت، تن به کار ندادن و استفاده نکردن از تمام داشته ها و توانمندی ها است. ما برای حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی نیازمند الگو و راهنما هستیم و ائمه اطهار (ع) به عنوان راهنمایان راستین ، همه تعالیم متعالی اسلام که برای نیل به سعادت انسانها لازم است را به بهترین، زیباترین و جامعترین شکل بیان کرده اند و آنچه که مایه سعادت بشر است از سوی ائمه اطهار (ع) که مفسران حقیقی کلام وحی هستند، بیان شده و سیره عملی این بزرگان نیز موید گفتار آنها است.

اسلام برای تعدیل اقتصادی و معیشتی در جامعه و بر طرف کردن احتیاجات لازم، قوانینی چون خمس، زکات و ... وضع کرده است. همانطور که امام رضا (ع) در این زمینه فرموده اند: قانون زکات، برای تأمین (زندگی) بینوایان وضع شد، چنان که خدای بزرگ فرموده است: شمارا در اموال و جان هایتان امتحان می کنیم. (امتحان) در اموال پرداخت زکات است. با دیگر فوایدی که در این قانون نهفته است همچون توجه به حال بینوایان، و سوق دادن جامعه به مساوات و برابری، و توان بخشی به فقیران، و یاری رساندن به آنان در انجام تکالیف دینی .

همچنین در اندیشه و سیره رضوی برای مبارزه با فقر اولویت های متعددی در نظر گرفته شده است به عنوان مثال امام رضا (علیه السلام) درحدیثی می فرمایند:
با بررسی احکام درمی یابیم که هر چه را خداوند متعال حلال شمرده است مایه صلاح و بقای مردم است، و مورد نیاز آنان؛ به گونه ای که نمی توانند از آن دست بردارند. و چیزهایی را حرام و ممنوع یافتیم که مردمان را به آنها  نیازی نیست، بلکه آن چیزها فسادآور است و نابودکننده و هلاک بار...»

از جمله راهکارهای اساسی دیگر در مقابله با پدیده فقر در جامعه از دیدگاه امام رضا (ع)،  ضرورت پرداخت مالیات ها است.در آموزش های رضوی مسئولیت های مالی اهمیت فراوانی دارد و در ردیف اول مسئولیت ها است و بازخواست و حسابرسی روز رستاخیز نیز در درجه نخست به آنها بستگی دارد. امام رضا (ع) در این باره می فرمایند:  و نخستین کسی که داخل دوزخ گردد حاکمی است که دادگر نبوده و ثروتمندی است که حق مال را ادا نکرده است .

*برنامه های فرهنگی مثل جشنواره امام رضا(ع) چه رسالتی در این راستا دارد؟
دست یابی به اقتصاد مقاومتی نیازمند بسترسازی و ایجاد شرایط و زمینه هایی است که اگر تحقق نیابد نمی توان امید داشت که اقتصاد مقاومتی در جامعه شکل گیرد. در بین عوامل موثر در این زمینه نقش فرهنگ بسیار حائز اهمیت است. برای دست یابی به اقتصاد مقاومتی نخست می بایست مدیریت فرهنگ سازی به جهت تغییرات متناسب و لازم از طریق مهندسی فرهنگ اقتصادی انجام گیرد تا جامعه درمسیری قرار گیرد که به دو اصل توانستن و مقاومت در برابر فشار برسد و شکل جدیدی از اقتصاد و تولید را سامان دهد که ضمن برآورده کردن همه نیازهای اساسی جامعه، در برابر هرگونه فشار سلطه گران و مستکبران مقاومت کند و از استقلال و خودکفایی بهره مند شود و به مسیر رشد و شکوفایی خود ادامه دهد.

تبدیل اقتصاد ایران به یک اقتصاد پویا، مقاوم، مستحکم و آسیب ناپذیر در برابر فشارهای خارجی، از ضروریات قطعی در شرایط کنونی انقلاب و کشور است. چنین اقتصادی را اقتصاد مقاومتی گویند. برخی به غلط اقتصاد مقاومتی را نوعی «اقتصاد ریاضتی» تعریف میکنند، در حالی که آنچه تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در سالهای اخیر مطرح شده،با آنچه در کشورهای اروپایی به دلیل بحران اقتصادی تحت عنوان «اقتصاد ریاضتی» مطرح شده، تفاوت ماهوی دارد.

اقتصاد ایران به دلایل گوناگون و بعضاً ساختاری، در برابر فشارهای خارجی در قالب تحریم ها یا بحران های اقتصادی فراملی، آسیب پذیر است. دشمنان انقلاب و نظام اسلامی، به همین دلیل آسیب پذیر بودن اقتصاد ایران، تحریم های اقتصادی را وضع نموده و به نتیجه بخش بودن آن به نوعی امیدوار هستند. باید امید دشمنان را به ناامیدی قطعی نه برای امروز بلکه برای همیشه تبدیل نمود. تبدیل اقتصاد کنونی که از مختصات آن «آسیب پذیر بودن» در برابر فشارهای خارجی است، به یک اقتصاد «آسیب ناپذیر» در برابر فشارهای خارجی، باطل السحر جنگ اقتصادی نظام سلطه غربی علیه جمهوری اسلامی و ملت ایران است. بنابراین باید تحولی عظیم و اساسی در اقتصاد ایران پدید آید و انجام این تحول یک ضرورت قطعی است. آیا این دو مقوله از یکدیگر مستقل بوده،یا اینکه یکی بر دیگری تأثیرگذار است و شرط لازم برای تحول در یکی ایجاد تحول در دیگری است؟ با تأمل و دقت در تعریف اقتصاد و فرهنگ، ارتباط بین این دو مشخص شده و آشکار میگردد که فرهنگ نقش اساسی و تعیین کننده در هر نوع تحولی از جمله تحول اقتصادی دارد.

بدیهی است که در این امر تأثیر متقابل بوده، لکن نقش فرهنگ در تحولات اقتصادی، یک نقش اساسی و تعیین کننده است. برای فرهنگ، صدها تعریف ارائه شده و می توان در تعریف عام فرهنگ گفت : « مجموعه عقاید، باورها، ارزشها، آداب، رسوم، سنتها و هر آنچه در یک جامعه، به فرد و جمع هویت داده و جهت برای حرکت می دهد، فرهنگ گویند.» فرهنگ عامل اصلی معنابخشی به فرد و جامعه و جهت دهندگی به آن دو است. تفاوت اصلی بین جوامع، تفاوت های فرهنگی است و تمامی مسائل یک جامعه و از جمله اقتصاد آن، متأثر از فرهنگ آن جامعه می باشد. اگر فرهنگ یک جامعه، فرهنگی صحیح، پویا و پیشرو باشد، آن جامعه در تمامی مسائل خود، درست به پیش میرود و روز به روز برعزت، اعتلا و اقتدار آن افزوده میگردد.

حضرت امام خمینی (ره)، درباره اهمیت و نقش تعیین کنندگی فرهنگ می فرمایند: «فرهنگ مبدأ همه خوشبختی ها و بدبختی های ملت است. آن چیزی که ملت ما را می سازد، فرهنگ صحیح است. اگر فرهنگ درست شود یک ملت اصلاح می شود.» براساس این فرموده امام راحل، اگر امروز کشور ایران در حوزه اقتصاد دارای چالش ها و مشکلات اساسی می باشد، این مشکلات دارای ریشه های فرهنگی بوده و برای رفع اشکالات، باید به دنبال یک تحول عظیم فرهنگی در کشور بود. این مهم را رهبر فرزانه انقلاب اسلامی این چنین تبیین می فرمایند: «برای رسیدن به همه چیزهایی که آرزوی ماست و در چشم اندازها و افق های دوردست تصور می کنیم باید فرهنگ کشور، صحیح و پالایش شده، در مجرای درست قرار بگیرد، نقایص آن تکمیل و ویرانی هایش ترمیم شود؛ جاهای معیوبش اصلاح گردد، کندی در حرکت فرهنگی برطرف شود تا بتوان به آن مقاصد رسید.»

از آنجائی که تحول فرهنگی، شرط لازم برای تحول اقتصادی است. باید مختصات اقتصاد مقاومتی را شناخت و متناسب با این مختصات فرهنگ عمومی جامعه و به ویژه فرهنگ اقتصادی را اصلاح نمود.به عنوان مثال با فرهنگ مصرف گرایی به سبک غربی و ریخت و پاشهای اقتصادی که منشأ فرهنگی دارد، نمی توان به اقتصاد مقاومتی دست یافت. با روحیه و فرهنگ راحت طلبی، تن پروری و زندگی اشرافی نمی توان به اقتصاد مقاومتی دست یافت. با چشم دوختن به مصرف کالاهای لوکس و غیرلوکس خارجی و بی اعتنایی به تولیدات داخلی، نمی توان به اقتصاد مقاومتی دست یافت. با فرهنگ افزایش ثروت و سرمایه از طریق سوداگری و دلالی و بی اعتنایی به امر کار و تولید و رونق اقتصادی، نمی توان به اقتصاد مقاومتی دست یافت. با چشم دوختن به کمک های خارجی و داشته های آنان و بی اعتنایی به ظرفیت ها و داشته های داخلی، نمیتوان به اقتصاد مقاومتی دست یافت. برای انجام این تغییرات برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی، باید تحول فرهنگی ایجاد نمود و نگاه ها را تغییر داد.

بنابراین دولت و تمامی دستگاه ها و نهادهایی که به دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور هستند، باید به نقش فرهنگ در این امر توجه داشته و اقدامات لازم برای تحول در حوزه فرهنگ را در دستور کار قرار دهند.

*پیام شما به برگزار کنندگان جشنواره امام رضا(ع) در استان که امسال محور همایش خود را با حضور اندیشمندان و صاحبنظران کشور، موضوع اقتصاد مقاومتی قرار داده اند، چیست؟
رهبر معظم انقلاب در هنگام ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به این نکته تاکید نموده اند که ایران اسلامی با استعدادهای سرشار معنوی و مادی و ذخائر و منابع غنی و متنوع و مهمتر از همه، برخورداری از نیروی انسانی  متعهد و کارآمد و دارای عزم راسخ برای پیشرفت، اگر از الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، پیروی کند نه تنها بر همه مشکلات اقتصادی فائق می آید و دشمن را به شکست و عقب نشینی وا میدارد، بلکه خواهد توانست با حفظ دستاوردهای کشور در زمینه های مختلف و تداوم پیشرفت، اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درونزا و برونگرا، پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوئی الهام بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد.

در بند ۲1 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان سازی آن بویژه در محیط های علمی، آموزشی و رسانه ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی مورد تاکید قرار گرفته است.این مهم پس از تشکیل ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی هم مورد توجه قرار گرفته و در قالب برنامه های ملی که برای پیشبرد اهداف مورد نظر ابلاغ گردیده به موضوع گفتمان سازی و فرهنگسازی اقتصاد مقاومتی، برای افزایش و جلب مشارکت همگانی در حمایت از تولید ملی و اصلاح الگوی مصرف، ترویج و تقویت رفتارهای اقتصادی بایسته در خانوارها و فعالان اقتصادی پرداخته شده و برای دستگاه های اجرائی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان تبلیغات اسلامی و رسانه ملی تکالیف مشخصی تعیین شده است.

برگزاری همایش علمی پژوهشی شناخت اخلاق و آداب رضوی به عنوان یک اقدام ارزشمند فرهنگی با همکاری و محوریت مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حائز اهمیت بوده و در خور تقدیر می باشد  وهمانطور که قبلاً به آن اشاره شد، بدون تردید پیشرفت در زمینه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نیازمند ایجاد بستر و زمینه های فرهنگی مناسب در سطح جامعه و همراهی و همدلی اقشار مختلف مردم در این مسیر می باشد و از این منظر برگزاری جشنواره، به عنوان گامی مهم در جهت نیل به این مقصود تلقی می گردد.

اینجانب قبل از هرچیز این توفیق الهی را که نصیب برگزار کنندگان و دست اندرکاران جشنواره امام رضا(ع) به حضور کلیه عزیزان تبریک عرض می نمایم. اما برای اینکه یک حرکت فرهنگی تبدیل به یک جریان جامع جهت دار شود، بایستی تداوم یافته و با استمرار این برنامه فرهنگی، توأم با وسعت نظر، اتقان در کار، تلاش وافر و همت بلند داشتن و در عین جامع نگری، متناسب با زبان مخاطب سخن گفتن در جهت ترویج سیره عملی و نظری آن امام هُمام گام های بلندتری برداشته شود.

۱۸ مرداد ۱۳۹۵ ۱۶:۴۴

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.