English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

به بهانه 24 فروردین؛ بیست و سومین سالروز افتتاح ساختمان جدید کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی: کتابخانه به صرف چای

به بهانه 24 فروردین؛ بیست و سومین سالروز افتتاح ساختمان جدید کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی: کتابخانه به صرف چای
هزار سال تاریخ...، هزار سال وقف و دلدادگی...، هزار سال مجاور عالم آل محمد (ص)

اینجا آن‌قدرها دیرینه است که قدمت آن را باید از دست‌نوشته‌های حاشیه نسخ نفیس خطی‌ای پرسید که سالیان دور، به عشق امام ثامن(ع) وقف بارگاهش شدند.... اینجا:«کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی»
برخی تاریخ وقف درج شده در جزوه قرآنی خطی«کشوادبن املاس»؛ حکمران اصفهان، به سال 327 قمری را تاریخ ایجاد قرآن‌خانه و کتابخانه در حریم عالم آل محمد (ص) می‌دانند و برخی وقف‌نامه‌های دیگری را شاهد می‌گیرند و سال 861 هجری قمری را تاریخ آغاز آمد و رفت اهل علم به این مکان می‌دانند. حال، چه این و چه آن، آنچه پیداست، عشق و ارادت مردمان است به این بارگاه. آن‌قدر که نخستین وقفیاتشان سنگ بنایی شد برای تأسیس کتابخانه‌ای که امروز، در قرن 21،  لقب یکی از هفت کتابخانه تأثیرگذار در دنیا را از آن خود کرده است.
کتاب‌های اینجا، در طول سالیان دراز، بارها چمدان بستند و به خانه جدیدی منتقل شدند. گفته شده نخستین بار، حدود سال 1150 هجری قمری بود که خانه‌ای برای این کتب بنا شد و عنوان کتابخانه یافت. هرچند این مجموعه به یُمن همجواری با مرقد امام ثامن همواره مورد توجه ارادتمندان به اهل بیت (ع) بوده است اما آنچه از شواهد پیداست از اوایل قرن 14 هجری شمسی بود که به این کتابخانه توجه ویژه‌ای شد و حرکت در مسیر توسعه آن شتاب ‌گرفت.

آخرین ساختمان کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، با 19 تالار و کتابخانه تخصصی، و با 28 هزار و 800 مترمربع زیربنا امروز یکی از قطب‌های فرهنگی جهان اسلام به شمار می‌رود. کتابخانه‌ای با بنایی با شکوه و با معماری ایرانی اسلامی منحصربه‌فرد که در 24 فروردین 1372 درب آن به روی پژوهشگران و طالبان علم گشوده شد و میزبان حجم گسترده ای از منابع مطالعاتی و هزاران نسخه خطی نفیس شد. همان مسافران کهنسال چرخ زمان که اکنون در خانه جدید، گَرد تاریخ را از سر و رویشان می‌تکانند و در فضایی مجهز به آخرین امکانات روز، نفسی تازه می کنند و برای ادامه سَفرِ زمان، جان تازه می‌گیرند.

قرآن‌های پوستی به دست‌خط مبارک ائمه اطهار(ع)، قرآن بایسنقرمیرزا؛ بزرگترین قرآن در کره خاکی، و هزاران نسخه نفیس خطی دیگر در نجوم، طب، ادب، عرفان و... در کنار یکدیگر، آن گونه رقم زد تا این مرکز صاحب بیشترین تعداد منابع خطی و شاید نفیس‌ترین، در کشور و بسیاری از کشورهای منطقه باشد.
اما این کتابخانه، تنها به این بسنده نکرده و و انتظارات اقشار گوناگون را در نظر آورده. از همین رو در دل خود، تالارها و کتابخانه‌های تخصصی مختلفی را بنا نهاده: کتابخانه‌های تخصصی ادبیات، علوم قرآن و حدیث، مخطوطات، اقتصاد اسلامی، هنر و موزه‌داری، اهل بیت(ع)، تاریخ، جغرافیا و تالارهایی چون تالار کتابهای خارجی، تالار محققان، تالار اینترنت، تالار منابع دیداری شنیداری، تالارهای مطالعه آقایان و بانوان و... .
اما شاید تازه‌ترین دستاورد خدمتگزاران این کتابخانه برای اهالی علم، افتتاح کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی باشد. فضایی که به افراد از دور و نزدیک، این امکان را می‌دهد تا بتوانند به نسخ نفیس و منابع منحصربه‌فرد دسترسی داشته باشند.

کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، این روزها گوشه‌ای دنج است برای دوستداران یار مهربان. چه نوجوانانی که کوچکترین عضو خانواده کتابخانه مرکزی هستند، چه افرادی که با رشته‌ای تخصصی سروکار دارند و میهمان کتابخانه‌های تخصصی هستند، چه دانشجویانی که همه جا را برای یافتن فضایی امن، آرام، و غنی از منابع مطالعاتی زیر پا گذاشتند و چه اساتید، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی که پای ثابت تالار محققان با امکانات بی‌نظیری چون میز اختصاصی، امکان امانت 50 کتاب، اینترنت بیسیم و...... هستند در کنار چای همیشه داغ ویژه محققان!
گزار ش از فرشته صداقت حسن‌زاده

۲۵ فروردین ۱۳۹۵ ۱۷:۱۹

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.