English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و حدیث عنوان کرد: همایش‌ حدیث رضوی پشتوانه علمی برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی است

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و حدیث عنوان کرد: همایش‌ حدیث رضوی پشتوانه علمی برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی است
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و حدیث موسسه دارالحدیث با بیان این که برگزاری سه دوره همایش‌ حدیث رضوی در جهت‌دهی به تحقیقات پژوهشگران موثر است، گفت: فعالیت‌های فرهنگی که در حوزه نشر معارف رضوی صورت می‌گیرد، پشتوانه و تحقیقات علمی عمیقی را می‌طلبد.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع) از استان قم، حجت الاسلام و المسلمین رسول رضوی، عنوان کرد: فعالیت‌هایی که در رابطه با نشر معارف اهل بیت (ع) و به ویژه امام رضا(ع) در ایران صورت می‌گیرد، در دو بخش اجتماعی و فرهنگی تقسیم بندی می‌شوند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و حدیث اظهار کرد: کارها و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی، گستره زیادی را شامل می‌شود، از جمله مسأله زیارت و ساماندهی زائران، برگزاری اعیاد و ایام عزاداری در آستان قدس رضوی و دیگر بقاع متبرکه نیروهای زیادی را به خود اختصاص داده است که از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در گسترش و بهینه سازی بیشتر آن تلاش کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رضوی تصریح کرد: یکی از نکاتی که نباید از آن غفلت کرد، این است که با توجه به این که بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در ایران واقع است، کارهای فرهنگی که در حوزه نشر معارف رضوی صورت می‌گیرد، پشتوانه و تحقیقات علمی عمیقی را می‌طلبد و ما نمی توانیم کارهای فرهنگی اجتماعی را بدون زیرساخت‌های علمی اجرا کنیم.

وی افزود: ما برای این که به اجرای کارهای فرهنگی و اجتماعی در زمینه نشر معارف اهل بیت (ع) بپردازیم، باید کارهای علمی پژوهشی نیز در این زمینه داشته باشیم که یکی از ظرفیت‌هایی که می‌توان در این زمینه استفاده کرد، برگزاری همایش‌ها از جمله همایش‌های رضوی است.

نویسنده «کتاب شناسی احادیث اعتقادی» تأکید کرد: در واقع برگزاری همایش‌ها می‌تواند پشتوانه ای عملی برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی در مورد امامان معصوم (ع) و به ویژه نشر معارف امام رضا (ع) باشد.

حجت الاسلام و المسلمین رضوی یادآور شد: جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی جهان اسلام است که تا کنون 14 دوره آن در بیش از 80 کشور جهان برگزار شده است و همایش سراسری حدیث رضوی نیز در ذیل این جشنواره برگزار می‌شود و تا کنون سه دوره این همایش در قم برگزار شده است.

وی با اشاره به این که چهارمین همایش حدیث رضوی امسال در مهر ماه برگزار می‌شود، گفت: اولین همایش حدیث رضوی با موضوع «سبک زندگی دینی امام رضا علیه السلام»، دومین همایش حدیث رضوی با موضوع «تاثیر زمان بر صدور احادیث رضوی و با محوریت میراث حدیثی امام رضا(ع)» برگزار شده و سومین همایش حدیث رضوی با موضوع «بررسی جنبه‌های اعتقادی و کلامی احادیث رضوی» برگزار خواهد شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و حدیث افزود: چهارمین همایش حدیث رضوی با موضوع ویژه «سبک زندگی اسلامی با رویکرد اقتصاد مقاومتی با الهام از آموزه‌های رضوی»، همچنین موضوع «تعلیم و تربیت در سیره و روایات رضوی»برگزار می‌شود تا جامعه علمی در بهره گیری از میراث مکتوب امام رضا (ع) جهت دهی شوند.

حجت الاسلام و المسلمین رضوی بیان کرد: همایش‌های حدیث رضوی باعث شده است که جامعه علمی ما با میراث مکتوب امام رضا (ع) آشنا شوند و بتوانند از غنایی که در این میراث وجود دارد، استفاده کنند.

وی با اشاره به فواید برگزاری همایش‌ها به ویژه همایش‌های حدیث رضوی، عنوان کرد: رسیدگی به پشتوانه علمی فعالیت‌های اجتماعی فرهنگی جامعه در رابطه با امام رضا (ع) و جهت دهی به تحقیقات علمی مراکز علمی و دانشگاهی از جمله فواید برگزاری همایش‌های حدیث رضوی است.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: علمی و کاربردی کردن تحقیقات پژوهشگران در برابر نیازهای اجتماعی از دیگر فواید برگزاری همایش‌های حدیث رضوی است، در واقع می‌توان از طریق این همایش ها، نیازهای اجتماعی را برطرف کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رضوی یادآور شد: برخی از تحقیقات هستند که کاربرد اجتماعی ندارند و در گوشه کتابخانه‌ها می‌مانند، در حالی که برگزاری همایش‌های رضوی با موضوعات ویژه می‌تواند نیازهای اجتماعی و فرهنگی جامعه را به جامعه علمی نشان دهد و در این راستا گام‌های ارزنده ای برداشته می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا به حوزه احادیث و روایات رضوی، آن گونه که باید پرداخته شده است یا نه، اظهار کرد: با توجه به گستره میراث رضوی و غنایی که در میراث و فرهنگ رضوی وجود دارد، سقف ایده آل‌های ما در همایش‌های حدیث رضوی بسیار بالاست، از طرف دیگر حجم مقالات ارسال شده به دبیرخانه همایش‌های رضوی در طول سه دوره گذشته و تکاپوی علمی که در بین مراکز علمی به ویژه مراکز حدیث‌پژوهی و کلامی و اعتقادی به واسطه برگزاری این همایش‌ها صورت گرفته است، بسیار ارزنده است و می توان حرکت مطلوبی انجام داد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و حدیث موسسه دارالحدیث تصریح کرد: با توجه به امکانات و شرایطی که در برگزاری همایش‌های گذشته وجود داشته، تاحدودی اهداف همایش‌های حدیث رضوی برآورده شده است، اما امید است که همایش‌های آینده این حوزه مطلوب تر و عمیق تر برگزار شود و گستره آن بیش از پیش باشد.

۲۰ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۲۶

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.