English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

معاون فرهنگی وزارت علوم خبر داد:29 دانشگاه در جشنواره بین المللی امام رضا(ع)‌ مشارکت دارند/ 30 کانون رضوی در دانشگاه‌ها شکل گرفته است

معاون فرهنگی وزارت علوم خبر داد:29 دانشگاه در جشنواره بین المللی امام رضا(ع)‌ مشارکت دارند/ 30 کانون رضوی در دانشگاه‌ها شکل گرفته است
نشست خبری برنامه های بخش دانشگاهیان جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با حضور سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سید جواد جعفری، مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)‌ برگزار شد.


به گزارش  خبرگزاری آنا، دکتر سیدضیاء هاشمی در این نشست ضمن گرامیداشت روز معلم و هفته آموزش گفت: امیدواریم در روزهایی که منسوب به استادان و معلمان است، همه استادان و معلمان روزهای خوبی را پیش‌رو داشته باشند. ارتقای منزلت استادان و معلمان یکی از ضروری‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه شود.

او فعالیت‌‌ها و اهداف جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در بخش دانشگاهیان را تشریح کرد و افزود: سال گذشته 16 جشنواره ملی حول محور فرهنگ رضوی در 15 دانشگاه برگزار شد. هر دانشگاه به استثنای دانشگاه قزوین، که مدیریت دو جشنواره را برعهده داشت، عهده‌دار برگزاری یک جشنواره بود. امسال با رشد بسیار خوبی مواجه بودیم به طوری که 29 دانشگاه کشور در برگزاری این جشنواره در سطح ملی مشارکت می‌کنند.
هاشمی یادآوری کرد: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 13 دوره پیش از این برگزار شده است.
وی ادامه داد: تنها 2 سال است که دانشگاه‌های کشور به صورت جدی در این جشنواره و در مقیاس ملی مشارکت فعال داشته‌اند. این مشارکت، رشد کمی و کیفی چشمگیری را به وجود آورد، به طوری که امسال با رشد کمی 90درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بودیم.
او افزود: علاوه بر دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، سایر دانشگاه‌ها و نهادها نظیر وزارت بهداشت، دانشگاه پیام نور و ... در این جشنواره مشارکت داشتند و این جشنواره منحصر به دانشگاه‌های وزارت علوم نیست.

معاون وزیر علوم گفت: رویکرد فرهنگی ما در دانشگاه‌ها نگاهی تبلیغاتی، تشریفاتی و تجلیلی نیست. بلکه به دنبال تقویت بینش، ‌نگرش و کنش فرهنگی در دانشگاه‌ها هستیم زیرا بسیاری از اقدامات دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در حوزه فرهنگ با چالش‌های زیادی روبرو است و به آنها نقدهای جدی وارد است. نباید فعالیت‌های فرهنگی به تجلیل و تبلیغ صرف محدود شود زیرا در این صورت نمی‌توان بهره کافی از فعالیت‌های فرهنگی برد. نگاه معاونت فرهنگی وزارت علوم در جشنواره بین المللی امام رضا(ع) نیز نگاهی جامع، علمی و خلاقانه است.

وی گفت: در دوره چهاردهم با مشارکت همه دانشگاههای کشور اعم از دانشگاههای وابسته به وزارت علوم، وزارت بهداشت ،دانشگاه آزاد اسلامی و فرهنگیان برگزار می شود و انتظار می رود نسبت به دوره سیزدهم که بیش از 4000 اثر به این جشنواره ارسال شد در سال جاری شاهد رشد بیشتر مشارکت دانشگاهیان باشیم.
وی افزود: در سال جاری جشنواره اخلاق در سیره رضوی با محوریت دانشگاه علامه طباطبایی ، عرفان در سیره رضوی با محوریت دانشگاه شیراز ، عقلانیت در سیره رضوی با محوریت دانشگاه تهران، سلوک علمی در سبک رندگی رضوی با محوریت دانشگاه رازی کرمانشاه، رسانه های فضای مجازی رضوی با محوریت دانشگاه پیام نور ، جشنواره هنر رضوی با محوریت دانشگاههای هنر تهران، هنر اصفهان،هنر تبریز و هنر شیراز برگزار می شود.
هاشمی ادامه داد: جشنواره بانوی کرامت با موضوع شخصیت حضرت معصومه (س) با محوریت پردیس خواهران دانشگاه امام صادق(ع) ، دانشگاه حضرت معصومه (س)، دانشکده دخترانه شریعتی و جشنواره سلامت و  طب رضوی با همکاری دانشگاههای علوم پزشکی تهران، مشهد مقدس، قم ، شیراز و بابل برگزار خواهد شد.
وی تاکید کرد: فراخوان تعدادی از این جشنواره ها آغاز شده است و برخی نیز بزودی آغاز می شود ولی مراسم اختتامیه آنها و اختتامیه نهایی در آذرماه برگزار می شود.
دکتر هاشمی گفت: فعالیت های بسیاری در راستای ترویج آموزه های رضوی در دانشگاههای کشور در حال انجام است که از این میان می توان به تاسیس 30 کانون فرهنگی هنری رضوی، برگزاری اردوهای تشرف و طریق رضوی اشاره کرد.

او افزود: برنامه‌های این جشنواره در سه محور اصلی یعنی نهضت رضوی؛ اردوهای رضوی و تشکیل کانون‌های رضوی دنبال می‌شود. بخش اردوهای رضوی شامل دو بخش تشرف رضوی و طریق رضوی است. در تشرف رضوی سال گذشته 50هزار دانشجو از دانشگاه‌های مختلف به مشهد مقدس سفر کردند. امیدواریم با مشارکت سایر دانشگاه‌ها نظیر دانشگاه آزاد اسلامی و نهادهایی مانند وزارت بهداشت و ... این میزان امسال از مرز 50هزار نفر فراتر رود. همچنین در بخش طریق رضوی که شامل پیاده‌روی از مسیر نیشابور تا حرم امام رضا(ع) است در سال 93 هزار و 200 دانشجو و در سال 94، 2هزارو 700 دانشجو مشارکت داشتند.

هاشمی تشکیل کانون‌های رضوی را یکی دیگر از محورهای اصلی جشنواره خواند و گفت: تاکنون 30 کانون رضوی با هدف ترویج فرهنگ و الگوهای رضوی در دانشگاه‌ها شکل گرفته است. همچنین این جشنواره در 7 کمیته هنری، فرهنگی ادبی، طب، فضای مجازی، بین‌الملل، بانوان و علمی مقوله‌بندی شده که در هر کمیته دانشگاه‌های مختلف با اهداف مشخص مشارکت دارند.
او افزود: امیدواریم حرکت جامع، اثرگذار و ماندگاری که از دو سال گذشته شروع شده امسال گسترده‌تر باشد. این جشنواره هم‌اکنون شروع به کار کرده و فراخوان اکثر دانشگاه‌ها اعلام شده است و قرار است اختتامیه این جشنواره آذر 95 برگزار شود.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۴۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.