English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

مهمترین دستاوردها ی برگزاری جشنواره پویا نمایی رضوی در گفتگو با دبیر تخصصی این جشنواره / تاسیس رشته پویانمایی در دانشگاه گلستان

مهمترین دستاوردها ی برگزاری جشنواره پویا نمایی رضوی در گفتگو با دبیر تخصصی این جشنواره / تاسیس رشته پویانمایی در دانشگاه گلستان
برگزاری جشنواره پویانمایی رضوی به میزبانی گلستان دستاوردهای مهمی برای این هنر نوپا در کشور ما به دنبال داشته است که یکی از مهم ترین آنها تاسیس رشته ای برای پویانمایی رضوی در گرگان است تا جوانان علاقمند از طریق تحصیلات آکادمیک بطور حرفه ای وارد این رشته شده و گلستان به پایتخت انیمیشن کشور تبدیل شود.


به گزارش خبرنگار واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در گلستان، هفت سالی است که گلستان میزبانی جشنواره پویانمایی رضوی از سری برنامه های چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) را بر عهده گرفته و هشتمین دوره آن نیز امسال برگزار می شود با توجه به کسب هفت دوره تجربه در حوزه انیمیشن به سراغ دبیر تخصصی هشتمین جشنواره پویانمایی رضوی رفتیم تا درباره چالش ها و نقاط قوت این رشته ای که در کشور هم نوپاست، برایمان بگوید...
دبیر تخصصی هشتمین جشنواره پویانمایی رضوی، ظرفیت پویانمایی در داخل و خارج کشور را مطلوب می داند و می گوید: می توان از این پتانسیل برای ترویج فرهنگ رضوی در داخل و خارج از مرزهای کشور بهره جست.

مسعود امامی خلاقیت و ایده یابی در انیمیشن را دارای اهمیت می داند و می افزاید: یکی از ظرفیت های پرتوان انیمیشن ترجمان بی نهایت از ایده هایی است که در سینمای معمول و حداقلی ایران امکان پذیر نمی باشد چون خلق تصاویر در انیمیشن در فضایی مجازی ساخته می شود که هیچ وابستگی به دنیای واقعی و بیرونی ندارد به همین دلیل جدی گرفتن سینمای انیمیشن می تواند یکی از ضروری ترین برنامه های سینمای ایران باشد.

وی معتقد است: آثاری که طی این سالها تهیه و تولید شده بیانگر آن است که نیروهای متخصص جوان و کاربلد ایرانی در صورتی که مورد حمایت واقع شوند قادر به افراشتن پرچم سینمای ایران در سطح جهان خواهد بود.
امامی، اطلاع رسانی جامع و تاثیر گذار و برگزاری کارگاه های آموزشی را در افزایش کیفیت جشنواره پویانمایی رضوی موثر دانسته و می گوید: جشنواره پویانمایی رضوی مانند سایر جشنواره ها با این موضوع، علی رغم ترویج فرهنگ رضوی و علوی در بین عموم مردم در پی یافتن و کشف استعدادهای جوانی است که دغدغه اصلی آنها فیلمسازی در حوزه انیمیشن است بر همین اساس افزایش کیفیت آثار تولید کنندکان از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی و اطلاع رسانی برای حضور نیروهای علاقمند و مستعد دارای اهمیت است.
 دبیر تخصصی هشتمین جشنواره پویانمایی رضوی می افزاید: دبیرخانه اصلی جشنواره باید در طول سال علاقمندان واقعی را از طریق فراخوان جذب کرده و با آموزش های به روز، آثار تولیدی آنها در حوزه فرهنگ رضوی را ارتقا دهد؛ حمایت مالی از آثار هنری این تولیدکنندگان از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی در پاسخ به این سوال که خروجی برگزاری هفت دوره جشنواره پویانمایی رضوی چه بوده، می گوید: جشنواره نتایج قابل توجهی داشته است که اولین آن برقراری ارتباط با افرادی بود که به نظر به صورت پراکنده مشغول به کار بودند.
مسعود امامی جشنواره پویانمایی رضوی را موجب هم افزایی جوانان علاقمند به این رشته می داند و ادامه می دهد: این جوانان با کسب تجربیات متعدد آثار بهتری در هر دوره پدید آوردند؛ مهمتر از همه اینکه تاسیس دانشکده انیمیشن و بازگشایی رشته انیمیشن در دانشکده علمی کاربردی گرگان قطعا تحت تاثیر فضایی بوده که این جشنواره طی چند دوره به وجود آمده است.
به اعتقاد وی، فعالیت فارغ التحصیلان این دانشکده در سال های آینده باعث ایجاد رونق بیشتر در حوزه انیمیشن بخصوص پویانمایی رضوی خواهد شد.
گفتنی است جشنواره پویانمایی رضوی همه ساله به مناسبت میلاد باسعادت علی بن موسی الرضا (ع)، حضرت فاطمه معصومه (س) و بزرگداشت احمد بن موسی (شاهچراغ)، در دهه کرامت در گلستان برگزار می شود.

گفتگو از:الهام رئوفی

۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۱:۱۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.