English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

هر فرازی از نهج‌البلاغه انسان را با بخشی از جهان هستی آشنا می‌کند

هر فرازی از نهج‌البلاغه انسان را با بخشی از جهان هستی آشنا می‌کند
دبیرکل بنیاد بین‌المللی غدیر گفت: یکی از آثار ارزشمند حضرت علی (ع) که در بین ما وجود دارد نهج‌البلاغه است و هر فرازی از نهج‌البلاغه انسان را با یک وجه از جهان هستی آشنا می‌کند.به گزارش خبرگزاری ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی در همایش علمی «آموزه‌ها و سیره علوی، معیار زندگی اسلامی»، با تبریک به مناسبت ماه رجب المرجب، اظهار کرد: وقتی که خداوند همه چیز را آفرید پس از آن انسان را به عنوان خلیفه خود در روی زمین قرار داد و این خلیفه بودن انسان نشان از ظرفیت و مقام بالای انسانیت دارد که خداوند این مقام را به انسان‌ها عطا کرده است، ظرفیت و مقامی که حتی ملائکه هم نمی‌توانند به پای انسان برسند.

وی در ادامه افزود: خداوند وقتی می‌خواهد انسان کامل را به فرشتگان نشان بدهد حضرت علی (ع) را مثال می‌زند و میکائیل و جبرئیل را خطاب قرار می‌دهد که اگر قرار بود یکی از شما فدای دیگری شود هیچ کدام این کار را نمی‌کردید اما حضرت علی (ع) در بستر پیامبر آرمید تا اسلام و جان پیامبر (ص) حفظ شود. این مساله نشان دهنده ایثار و از خودگذشتگی انسان است که این مقام به هیچ کسی جز انسان تعلق ندارد. ایثار متعلق به بشر است و فدا شدن و فانی شدن و علم و قدرت همه مختص بشریت است.

دبیرکل بنیاد بین‌المللی غدیر تاکید کرد: انسان باید در روی زمین مظهر اوصاف الهی باشد. ما باید از ماه رجب ‌نهایت بهره‌ها را ببریم و خلاءهایی که در وجود خود داریم را جبران کنیم. حضرت علی (ع) که نشان این ماه است همواره با خدا معامله می‌کرد و خود امیرالمومنین وجه‌الله است. برای شناخت حضرت علی (ع) باید یک نگاهی به زیارت جامعه کبیره داشته باشیم. امروز ما از این همه مقام حضرت علی (ع) چه داریم؟ باید آثار و ویژگی‌های این حضرت را در جامعه شناسایی کنیم و بدانیم این ظرفیت‌ها برای بشر است.

صدیقی گفت: حضرت علی (ع) امانتدار پیامبر (ص) و حضرت زهرا (س) بود و هر سوره‌ای که بر پیامبر(ص) نازل می‌شد حضرت علی (ع) کتابت آن را بر عهده داشت. همچنین الهاماتی که بر حضرت زهرا (س) می‌شد را حضرت علی (ع) به رشته تحریر در می‌آورد.

امام جمعه موقت تهران گفت: یکی دیگر از آثار ارزشمند حضرت علی (ع) که در بین ما باقی مانده است فرزندان ایشان است. امام زمان (عج) از تجلیات حضرت علی (ع) است و امیرالمومنین(ع) موسس کربلاست. یکی دیگر از آثار ارزشمند ایشان دعاهایی است مانند مناجات شعبانیه و دعای کمیل که هیچ کس نمی‌تواند مثل آن را خلق کند.

وی در ادامه با بیان این‌که «یکی دیگر از آثار ارزشمندی که از حضرت علی (ع) برای ما به یادگار مانده است نهج‌البلاغه است» گفت: نهج البلاغه حضرت علی (ع) در جامعه ما مهجور مانده است. نهج البلاغه‌ای که در اختیار ماست تمام صفات متضاد حضرت علی (ع) را در خود جای داده است و هر فرازی از نهج البلاغه انسان را با یک بخشی از جهان آشنا می‌کند. نهج البلاغه کتاب وحدت است و فوق کلام بشریت محسوب می‌شود. تمام این توصیفات از نهج‌البلاغه واقع بینانه و درست است.

دبیرکل بنیاد بین‌المللی غدیر افزود: سید رضی در نهج‌البلاغه تمام بیانات حضرت علی (ع) را آورده است ولی به صورت پراکنده. به همین دلیل اساتید و فعالان در این عرصه برای اینکه بتوانند یک سند محکمی برای این بیانات داشته باشند مرحله سندیات نهج‌البلاغه را آغاز کردند تا تمام این تفاسیری که از حضرت علی (ع) در نهج البلاغه وجود دارد با سند و مدرک باشد.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۵:۰۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.