English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

چرا رجب «ماه خدا» نامیده شده است؟

چرا رجب «ماه خدا» نامیده شده است؟
حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) می‌فرمایند: ماه رجب ویژه آمرزش و مخصوص مغفرت است. خداوند در این ماه اولیا و محبانش را می آمرزد، توبه‌ آنان را می‌پذیرد و از دشمنانشان می‌رهاند.


در ارج و ارزش ماه رجب روایاتی از پیامبر رحمت و ائمه اطهار(علیهم السلام) نقل شده است. امید است مؤمنان با رجوع به مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمی از اعمال و فضیلت های این ماه آگاه شوند و برای رسیدن به کمال از فیوضات آن بهره مند گردند. حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) می‌فرمایند: ماه رجب ویژه آمرزش و مخصوص مغفرت است. خداوند در این ماه اولیا و محبانش را می آمرزد، توبه‌ آنان را می‌پذیرد و از دشمنانشان می‌رهاند.
ماه رجب، ماه ولایت و امامت، ماهی است که رحمت گسترده الهی بر بندگانش جاری می‌شود. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در این‌باره می‌فرماید:
«الا ان رجب و شعبان شهرای و شهر رمضان شهر امتی الا فمن صام من رجب یوماً ایماناً و احتساباً استوجب رضوان الله الاکبر و اطفی صومه فی ذلک الیوم غضب الله و اغلق عنه باب من ابواب النار ولو اعط مثل الارض ذهبا ما کان بافضل من صومه و لایستکمل اجره بشی ء من الدنیا دون الحسنات اذا اخلص لله عزوجل، له اذا امسی عشر دعوات مستجابات».
هان! ماه رجب و ماه شعبان دو ماه من هستند و ماه رمضان ماه امتم. آگاه باشید، هر که یک روز از ماه رجب را با ایمان و اخلاص روزه بگیرد، مستوجب رضوان بزرگ الهی می‌شود و روزه‌اش در آن روز بی‌گمان خشم خداوند را فرو می‌نشاند و دری از درهای دوزخ را روی خویش می‌بندد و اگر به اندازه گستره زمین، زر به او داده شود، برتر از روزه‌اش نخواهد بود و پاداش این روزه هرگز با حسنات دنیوی قابل مقایسه نیست، جز اینکه باید اخلاص داشته باشد و برای تقرب به خدای عزوجل انجام داده باشد و همانا شب هنگام، 10 دعایش مورد استجابت قرار می‌گیرد.
در روایت دیگری از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نقل شده که فرموند:«رجب شهر الله و شعبان شهری و رمضان شهر امتی» ماه رجب، ماه خداست و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است. از حضرت سؤال شد: چه معنا دارد سخنت که فرمودی ماه رجب ماه خداست؟ حضرت پاسخ داد: زیرا ماه رجب ویژه آمرزش و مخصوص مغفرت است. در این ماه خونی ریخته نمی‌شود (حتی در جاهلیت نیز ماه رجب جزو ماه های حرام به شمار می‌آمد و جنگ و خونریزی در آن تعطیل می‌شد) و در این ماه، خداوند، اولیا و محبانش را مورد آمرزش قرار می‌دهد و توبه‌شان را می‌پذیرد و آنان را از دشمنانشان می‌رهاند.

منبع:پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) سپس فرمودند:
هر که تمام این ماه را روزه بدارد، سه چیز از خدایش دریافت می‌کند:
آمرزش برای تمام گناهان گذشته‌اش
مصونیتی برای باقی مانده از عمرش
ایمنی از تشنگی روز قیامت
از امام صادق(علیه السلام) روایت است که حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: ماه رجب ماه استغفار امت من است، پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را «أصب» مى‏‌گویند؛ زیرا رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود، پس بسیار بگویید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَهَ».

منبع:قدس آنلاین

۲۱ فروردین ۱۳۹۵ ۱۲:۰۲

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.