English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

توصیه‌های امام‌ رضا(ع) برای آخرین ماه زمستان

توصیه‌های امام‌ رضا(ع) برای آخرین ماه زمستان
مطابق گاه‌شمار یونانی «شباط» به آخرین ماه زمستان اطلاق می‌شود که به‌طور تقریبی با اسفند‌ماه ما برابر است. امام‌رضا‌(ع) در یک سفارش کلی درباره زمستان توصیه می‌کنند که باید غذاهای پرانرژی مصرف کرد. مصرف خرما گاهی با شیر و تخم‌مرغ مناسب است و از سستی اواخر و نیمه دوم زمستان و اوایل بهار جلوگیری می‌کند.

حضرت امام‌رضا‌(ع) در رساله ذهبیه درمورد ویژگی‌های اسفندماه می‌فرماید: «شباط بیست‌و‌هشت روز است، بادها در آن مختلف مى‌‏شود، باران زیاد می‌بارد، گیاه و علف سر از زمین بیرون مى‌‏آورد، آب در شاخه‌‏هاى درختان جارى مى‌‏شود، خوردن سیر و گوشت پرندگان و شکار و میوه‌‏هاى خشک‌شده سودمند است و حرکت، فعالیت و کار در این ماه بسیار نیکوست».

هر ٧ روز، یک‌بار سیر بخورید
امام‌رضا(ع) در این بخش از سخنان خود این ماه را مقدمه بهار برشمرده و به خصوصیات طبیعی و جوی آن اشاره می‌کنند و همان‌طور‌که دیدید، در اولین توصیه برای این ماه خوردن سیر را توصیه می‌کنند. در بیانی دیگر فرموده‌اند که در فصل بهار باید از خوردن پیاز و سیر و ترشی پرهیز کرد؛ اما استفاده از این گیاه را برای آخر زمستان مفید دانسته و فرموده‌اند: «خوردن سیر در این ماه نافع بدن است.»
‎در روایات از سیر به‌عنوان شفای هفتاد نوع بیماری یاد‌شده و خواص فراوانی برای آن ذکر شده است. در‌حال‌حاضر هم از سیر برای درمان بیماری‌های قلبی، عروقی و سخت‌شدن شریان‌ها، کاهش میزان کلسترول و فشارخون بالا و نیز برای بهره‌مندی از خواص ‏ضدمیکروبی آن استفاده می‌شود. امام‌رضا(ع) در بیانی دیگر می‌فرماید: «هر کس می‌خواهد بادی دامن‌گیر او نشود، در هر هفت روز، یک بار سیر بخورد».
امام‌صادق(ع) نیز سیزده قرن پیش درمورد خواص سیر دستورهای طبی فرموده که با عقیده دانشمندان فن پزشکی در این عصر مطابقت دارد، ایشان فرموده «به‌وسیله سیر، دردهای خود را درمان کنید». سیر بیماری‌هایی همچون سل ریوی، آنفلوانزا، نفس‌تنگی، زخم معده، عفونت روده‌ها دیفتری، کدورت رنگ پوست، التهابات معده را تخفیف می‌دهد یا درمان می‌کند.

بدن را با روغن‌های گیاهی ماساژ دهید
مالیدن روغن و ماساژ استخوان‌ها درحال استراحت با روغن‌های شب‌بو،‌ زیتون و گل سرخ در این ماه به تقویت و استحکام کمک می‌کند. ماساژ استخوان‌ها را نرم می‌کند، جریان خون راتسریع کرده و برای رفع تصلب شرائین و فشارخون بسیار مفید است. ماساژ عمل تعریق را آسان می‌سازد و با زیادشدن ترشح غدد سموم بیشتری را خارج می‌کند. ماساژ اعصاب را از سکون و تحریک افراطی آسوده می‌کند.
ماساژ روی شکم بهترین وسیله معالجه سوءهاضمه و بعضی از انواع اسهال‌هاست، معده و روده‌ها را نیرومند می‌کند و عمل هضم را تسریع می‌بخشد.
خوردن گوشت تازه مفید است
دومین توصیه امام‌رضا‌(ع) برای این ماه خوردن گوشت پرنده و شکار است. در اواخر زمستان از این جهت که هنوز سرماى زننده آن گاهى ما را تعقیب می‌‏کند، بدن نسبت به ماه‌هاى بعد محتاج به حرارت بیشترى است و در میان خوراکى‌‏ها گوشت حرارت زیادترى تولید مى‌‏کند.
ازاین‌رو امام‌رضا(ع) در‌باره فواید و خواص مفید مصرف گوشت در بیانی دیگر به نقل از امام‌على‌(ع) می‌فرمایند: «نزد پیامبر‌(ص) از گوشت و پیهْ یاد شد. فرمودند: هیچ پاره‏‌اى از این دو در معده جاى نمی‌گیرد، مگر اینکه در جاى آن، شفا مى‏‌روید و بیمارى‌ه‏ا از آنجا مى‌‏رود».
مصرف خشکبار را فراموش نکنید
توصیه سوم امام‌رضا‌(ع) برای این ماه استفاده از خشکبار و میوه‌های خشک است. ازاین‌رو می‌فرماید: «... و خوردن میوه‌‏هاى خشک مفید است.» که مراد از میوه‌‏هاى خشک ظاهرا خشکباری مانند پسته، بادام، فندق‌، گردو‌، سنجد و امثال آن است.
پسته از نظر قدما گرم و خشک است، مقوی بدن بوده و خون را زیاد می‌کند‌. فندق روده و معده را نیرومند می‌کند و روغن آن بهترین داروی درد سینه و سرفه و ریزش مو است و مقدار زیادی کلسیم و املاح معدنی دارد. بادام برای تقویت حافظه و باصره و کاهش دردهای سینه و شکم سودمند است.
خوردن شیرینی‌ها را کاهش دهید
در اسفندماه به‌‌خاطر اختلالاتی که در مزاج پیدا می‌شود، جریان خون مختل شده و پوست بدن دچار مشکل می‌شود و برخی نارسایی‌ها در مفاصل و استخوان‌ها پدید می‌آید که به‌خاطر همین امام‌رضا‌(ع) می‌فرماید: «در ماه شباط باید از مقدار مصرف شیرینى کم کرد».
منبع:قدس آنلاین

برای مشاهده صفحه طب الرضا در سایت روی شکل زیر کلیک نمایید


طب الرضا

 

۱ اسفند ۱۳۹۴ ۱۳:۲۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.