English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

توصیه‌های شفابخش امام رضا(ع) برای ماه نیسان

توصیه‌های شفابخش امام رضا(ع) برای ماه نیسان
امام رضا(ع) بهار را روح زمان‌ها معرفی کرده و برای این فصل رعایت اعتدال و مصرف غذاهای معتدل در حد توان جسمی و اشتهای فرد را توصیه کرده‌اند. از دومین ماه سال با عنوان نیسان یاد شده است که از 23 فروردین‌ماه تا 23 اردیبهشت‌ماه را شامل می‌شود.
در مورد خصوصیات این ماه در بحارالأنوار، جلد 59، صحفه 312 رساله ذهبیه امام رضا(ع) چنین نقل شده است: «امام رضا(ع) ابتدا به توصیف ویژگی‌های این ماه پرداخته می‌فرماید: نیسان سی روز است، در این ماه روزها بلند می‌شود، مزاج فصل بهار در آن نیرومند می‏‌شود، خون به جنبش می‎آید، بادهای شرقی درآن وزیدن می‌گیرد».
خوردن گوشت کبابی با سرکه
امام رضا(ع) پس از این توصیفات به بایدها و نبایدهای این ماه پرداخته و در اولین توصیه، خوردن کباب و گوشتی که با سرکه به عمل آمده و نیز گوشت شکار را مفید دانسته‌اند.
امام رضا(ع) در عیون أخبار الرضا، جلد 2، صفحه 41، حدیث 130 درباره فواید و خواص مفید مصرف گوشت به نقل از امام علی(ع) می‌فرمایند: «نزد پیامبر (ص) از گوشت و پیه یاد شد. فرمودند: هیچ پاره‌‏ای از این دو در معده جای نمی‏‌گیرد، مگر اینکه در جای آن، شفا می‌روید و بیماری‌‏ از آن جا می‌‏رود».

همچنین در مکارم الأخلاق صفحه 178 از امام رضا(ع) به نقل از پدران بزرگوار خویش به نقل از رسول اکرم(ص) آمده است: «بهترین و بالاترین خوراکی ها چه در دنیا و چه در آخرت گوشت است».
سرکه؛ بهترین خورش این ماه
همان‌طور که اشاره شد یکی از توصیه‌های امام رضا(ع) برای این ماه خوردن گوشتی است که با سرکه به عمل آمده است، همچنین ایشان می‌فرماید: «بهترین خورش سرکه است و هر خانه‌ای که در آن سرکه باشد اهل آن خانه بی‌نیاز هستند».

منبع:ایکنا
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۶:۴۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.