English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

راه‌حل امام رضا(ع) برای رفع سردرد/ کاسنی؛ برطرف‌کننده این بیماری

راه‌حل امام رضا(ع) برای رفع سردرد/ کاسنی؛ برطرف‌کننده این بیماری
همه ما انسان‌ها با سردردهایی در طول زندگی مواجه می‌شویم که امور زندگی را مختل می‌کند اما این سردردها عوامل مختلفی دارد که امام رضا(ع) توصیه‎های مفیدی در این زمینه دارند. شفای سردرد با کاسنی و روغن بنفشه

امام رضا(ع) برای پیشگیری از ابتلا به سردرد راه های مختلفی را ارائه کرده اند که یکی از آنها مصرف گیاه کاسنی است. در این زمینه در بحارالأنوار، جلد 62، صفحه 324 از امام رضا(ع) نقل شده است که می فرمایند: کاسنی شفای هزار درد است و در آدمی دردی نیست جز اینکه کاسنی همه آن را از ریشه از بین می برد.
روزی امام رضا(ع) برای یکی از خدمتکارانش که مبتلا به تب و سردرد شد، کاسنی خواست و فرمود: آن را آرد کنید، سپس آن را روی آتش گذاشت، روغنی به آن اضافه کرد و ضمادی درست کرد، بعد آن را بر سرش گذاشت و سپس فرمود این یعنی (کاسنی و روغن بنفشه) تب را از بین می برد و برای رفع سردرد مفید است.
ماهی تازه برای رفع سردرد
امام رضا (ع) همچنین برای رهایی از سردرد فرموده اند: ماهی تازه را فراموش نکنید، هر کس از درد شقیقه و شکم درد می ترسد نباید در زمستان و تابستان خوردن ماهی تازه را به تاخیر اندازد.

انفیه عنبر و زنبق
بر اساس این گزارش، در کتاب طبّ الأئمة(ع) هم برای معالجه سردرد دستورالعمل جالبی وجود دارد. در بحار الأنوار، جلد 62، صفحه 143 آمده است: علی بن یقطین می گوید که به امام رضا(ع) نوشتم که در سرم، سردرد شدیدی حس می‌کنم، به گونه‏‌ای که چون بادی به من می‌خورد، چیزی نمی‌مانَد که از هوش بروم. امام در پاسخ برایم چنین نوشت: بر تو باد انفیه عنبر و زنبق، پس از غذا خوردن، تا به اذن خداوند - جلّ جلاله - عافیت یابی.
رعایت آداب حمام رفتن هم به نوبه خود از سردرد جلوگیری می کند. در این زمینه در طب الرضا، طب و بهداشت از امام رضا(ع)، صفحه 69  آورده شده است: هنگامى که خواستى به حمام بروى و می خواهی دچار سردرد و زکام نشوى قبل از فرو رفتن در آب پنج جرعه از آب گرم تمیز بنوش که باذن خداوند متعال از درد سر و درد شقیقه سالم میمانى و گفته شده که پنج کف آب گرم نیز بر روى سر ریخته شود.

حنا و رفع سردرد
در مکارم الاخلاق، صفحه 374 به کار بردن حنا یکی دیگر از راهکارهای امام رضا(ع) برای رهایی از سردرد عنوان شده است. در حدیث داریم که عن الرضا علیه‏السلام فی الصداع قال: «فلیختضب بالحناء.» امام رضا (ع) می‏فرماید: در هنگام سردرد حنا خضاب کنید.
چهار سوره شفابخش
اما می توان راه درمان سردرد را در آیات قرآن که خاصیت شفابخشی برای همه دردها را دارد نیز جستجو کرد. در این زمینه در صحیفة الإمام الرضا(ع) صفحه 277، مسند الرضا(ع) صفحه 67 آمده است، امام رضا(ع) فرموده اند: پیامبر گرامی اسلام(ص) فرموده اند: وقتی سرت درد گرفت و یا جایی از بدنت درد گرفت دستهایت را بازکن و سوره «حمد» و «قل هو الله احد» و «قل اعوذ برب الناس» و «قل اعوذ برب الفلق» را بخوان و بر دستهایت فوت کن و بعد صورت خود را مسح بنما، سرت خوب خواهد شد و درد از تو زائل می شود.
در فقه الرّضا(ع) صفحه 342، مستدرک الوسائل صفحه 299/4 بیان شده که از امام رضا(ع) نقل شده است: هر کس دچار بیمارى شود باید در کنار او هفت مرتبه سوره «حمد» خوانده شود و اگر بهبود نیافت باید هفتاد مرتبه خوانده شود که در این صورت تسکین‏ مى‏ یابد.

۲۵ فروردین ۱۳۹۴ ۱۳:۴۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.