English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

توصیه‌های بهاری امام رضا(ع) برای تغذیه

توصیه‌های بهاری امام رضا(ع) برای تغذیه
همراه با آغاز سال جدید و قرار گرفتن در فصل بهار نیاز است به توصیه‌های مفید ائمه(ع) درباره سلامت، به‌ویژه سفارش‌های امام رضا(ع) در خصوص اصول تغذیه‌ای مرتبط با این فصل توجه ویژه‌ای داشت تا فصلی به دور از بیماری را سپری کنیم.

مطابق روایات پزشکی اسلامی و توصیه‌های بهداشتی ائمه(ع) تغذیه هر فصل از سال باید مطابق با آب و هوای آن فصل باشد تا سیستم بدن دچار اختلال نشده و منجر به بیماری نشود از همین رو توجه به توصیه‌های امام رضا(ع) برای فصل بهار کمک می‌کند تا ضمن حفظ سلامتی و نشاط، بیماری به سراغ ما نیاید و با رعایت اصول پیشگیری از ابتلا به بسیاری از ناراحتی‌ها جلوگیری شود.
کیفیت تغذیه و نوع فعالیت بدنی در فصل بهار از اهمیت بالایی برخوردار است. از نظر کارشناسان طب سنتی، بهار طبیعتی گرم و تر دارد و رطوبت‌هایی را که از فصل زمستان در بدن افراد باقی مانده است، تعدیل می‌کند. بدن انسان در فصل زمستان به دلیل تحرک کم و همچنین خوردن غذاهای گرم و مقوی، از مواد زیادی انباشته می‌شود که با شروع فصل بهار و گرما باید این مواد تجمع یافته از بدن خارج شود.
غذاهای بهاری، سبک و معتدل و زود هضم

در دانشنامه احادیث پزشکی جلد 1صفحه 99 از امام رضا(ع) نقل شده است: گوشت‌های چربی دار و سایر غذاهای مخصوص زمستان را تبدیل به غذاهای سبک و معتدل و زود هضم کنید، این غذاها عبارتند از: حبوبات، سبزی‌ها و میوه‌ها.
همچنین کارشناسان معتقدند فعالیت بدنی مناسب از ساده ترین و مؤثرترین راه های خروج مواد تجمع یافته در بدن است و در فصل بهار باید متناسب و بیشتر از فصل زمستان باشد و نیز باید از فعالیت بیش از حد و سنگین در بهار اجتناب کرد.
آب زیاد بنوشید

در طب‌الرضا امام رضا(ع) در حدیثی می‌فرماید: در ماه دوم بهار گوشت و چربی کم بخورید و بیشتر از غذاهای با طبع سرد استفاده کنید، ‌آب زیاد بنوشید و صبح‌ها استحمام کنید و با نشاط به تلاش مشغول شوید.
به همان اندازه که خوردن غذاهای سنگین در فصل بهار زیان‌آور و مشکل‌ساز است، گرسنه ماندن نیز مضرات فراوانی به همراه دارد زیرا گرسنگی از طریق تحریک مواد تجمع یافته در بدن، آلرژی را در افراد تشدید می‌کند.
سردی‌ها را در فصل گرم و گرمی‌ها را در فصل سرد مصرف کنید

در بحار الأنوار، جلد 59، صفحه 312 یکی از توصیه‌هایی که امام رضا(ع) می‌فرمایند این است که سردی‌ها را در فصل گرم و گرمی‌ها را در فصل سرد مصرف کرده و در فصل معتدل بهار و پاییز از غذای معتدل استفاده کنید. بنابراین نباید در فصل بهار و پاییز غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد را مصرف کرد.
از این رو غذاهایی مانند آش جو، آش اسفناج، کدو، جو، ماش و خوراکی‌هایی همچون تمرهندی، آلو بخارا، زرشک، رب به، رب انار، خیار، لیمو ترش، عناب و برگه‌های زردآلو و هلو مناسب‌ترین خوراکی‌ها برای فصل بهار به شمار می‌روند.
بهار بهترین فرصت برای تعدیل طبع و پاکسازی مواد زائد در بدن است. باقی ماندن مواد زائد در بدن، اعضای ضعیف و مستعد بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب بروز علایم گوناگون همچون جوش، دمل‌های چرکین، عطسه‌های مداوم و خونریزی بینی می‌شود، یکی از راه های خروج مواد زاید و تجمع یافته در بدن حجامت است.
بهار بهترین فصل برای حجامت

یکی از توصیه‌های مهم که در صفحه  541، جلد 17 وسائل الشیعه از امام رضا(ع) نقل شده در رابطه با حجامت است، آن حضرت فصل بهار را بهترین زمان برای انجام عمل حجامت دانسته و می‌فرمایند: در این فصل خون به هیجان در می‌آید. لذا از فصد و حجامت در این فصل استفاده کن.
از بوئیدن گل و بوی خوش در بهار غافل نشوید

مطابق توصیه‌های امام رضا(ع) در عیون اخبارالرضا نباید از ماساژ و بوئیدن گل و بوی خوش در بهار غافل شد. همانطور که پیش از این گفتیم، رفع استرس و پریشانی، خلاصی از سرسام، شفای برخی امراض و ایجاد نشاط و شادمانی از جمله فواید بوییدن گلها است که مطابق روایات منشأ آن‌ها بهشت معرفی شده است.

۲۰ فروردین ۱۳۹۴ ۱۳:۵۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.