English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

مراسم تکریم و معارفه دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشوربا حضور وزیر ارشاد برگزار شد

مراسم تکریم و معارفه دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشوربا حضور وزیر ارشاد برگزار شد
مراسم تکریم و معارفه دبیر کل جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور امروز در کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران با حضور دکترعلی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. * ملت ما در قرن‌های متمادی با کتاب و کتاب‌خوانی انس داشته است
بر اساس این گزارش، علی جنتی در این مراسم اظهار داشت:  در کشور ما به خصوص بعد از اسلام، کتابخانه‌های عظیم و مکتوبات با ارزشی وجود داشته که سابقه تاریخی دارند و ملت ما در قرن‌های متمادی با کتاب و کتاب‌خوانی انس داشته است.
 البته در گذشته دسترسی به کتاب آسان نبوده است، چون کتاب‌ها با دست نگارش می‌شدند و برای تدوین کتاب تلاش شبانه‌روزی لازم بوده است، اما امروز با گسترش فناوری‌های نوین، سرعت و وسعت نشر کتاب و دسترسی به کتاب بسیار آسان شده است.
وی گفت: در تاریخ معاصر ما بخصوص بعد از انقلاب نهضت عظیمی در حوزه کتاب‌خوانی پیدا شده و آمار نشان می‌دهد در سال‌های اولیه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نشر کتاب تقریبا به دوبرابر رسیده است.
جنتی با این جملات که با این سابقه تاریخی و موفقیت جهانی امروز، همه ما در ارتقای علمی جامعه مسئولیت داریم، ابراز داشت: اگر به رشد اخلاق و کرامت انسانی در جامعه علاقه‌مندیم، می‌خواهیم از هویت ملی و دینی‌مان صیانت کنیم، می‌خواهیم با سایر جوامع بشری تعامل فکر داشته باشیم، اگر به دنبال افزایش بهره‌وری و سرمایه‌های انسانی در جهت پیشرفت علمی و فنی هستیم باید رابطه آحاد ملت را با کتاب به رابطه‌ای عمیق، مستمر و هدفمند تبدیل کنیم.
* نهاد کتابخانه‌ها یک نهاد ملی و فراگیر است
وزیر ارشاد بیان کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی یک نهاد ملی و فراگیر است که نقش موثری در ترویج کتاب‌خوانی و ذائقه‌سازی، آسان‌سازی دسترسی به کتاب و ایجاد رابطه بین نیاز مخاطب و کتاب متناسب با آن دارد. نهاد کتابخانه‌های عمومی نهاد گسترده‌ای است که با افزایش بهره‌وری و با همت کارکنان و اعضای فعالش می‌تواند نقش مهمی در جهش کتاب‌خوانی داشته باشد.
وی به تکریم واعظی و معارفه ملک احمدی اشاره و بیان کرد: این برنامه به منظور تکریم برادر عزیزمان جناب آقای مهندس واعظی برگزار شده است. من هرگز از کلمه «تودیع» استفاده نمی‌کنم و فکر می‌کنم باید کسانی را که خدمات آنها مشهود است مورد تکریم قرار داد.
وی عنوان کرد: اعتراف می‌کنم که مهندس واعظی در سال‌های گذشته منشأ آثار و خدمات گسترده‌ای در حوزه نهاد کتابخانه‌های عمومی بوده‌اند و تلاش ایشان قابل تقدیر است.
* توجه مقام معظم رهبری به امر کتاب برای ما راه‌گشاست
عالی رتبه ترین مقام مسئول در ارشاد با اشاره به تغییر مدیران در حوزه‌های مختلف افزود: این روزها یک روز انسان مدیر است و روزی نیست، یک روز در محیطی کار می‌کند و روز دیگر در جای دیگر است. بنده نیز در سی و چند سال گذشته در جاهای مختلفی کار کردم و هر جا رفتم تجربه جدیدی ذخیره کرده‌ام که امروز در حال استفاده از آن تجربیات هستم.
وی ابراز امیدواری کرد واعظی نیز در‌ آینده در هر جایی قرار گرفت به همین ترتیب در خدمت نظام، اسلام و مقام معظم رهبری باشد و گفت: خوشبختانه توجه مقام معظم رهبری به امر کتاب و توصیه‌های مکرری که ایشان در موقعیت‌های مختلف داشته‌اند برای ما راه‌گشاست و ما باید از این سرمایه عظیم حداکثر استفاده را داشته باشیم.
* ادامه فعالیت‌های گذشته
محمدحسین ملک‌احمدی دبیرکل جدیدالورود نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هم در این مراسم،ضمن تقدیر از خدمات واعظی دبیر کل سابق در سال‌های گذشته گفت: باید از این امور و فعالیت‌ها تقدیر کرد، خدماتی که شاید بخش عمده‌ای از آن‌ها در ادامه فعالیت‌های ما بوده است.
وی افزود: تلاش دارم در این دوره فعالیت‌هایی را که در دوره قبل داشتیم البته با نگاه به فعالیت‌های هشت سال گذشته، در عین بازنگری، ‌ادامه بدهیم در این راه چند نکته مهم است.
به گفته وی، رویه‌ای که من داشته‌ام و ادامه دارد این است که هیأت امنا که در رأس آن شخصیتی دوست‌داشتنی چون آقای جنتی قرار دارد _ افتخار آشنایی من با ایشان مربوط به سال 61 است_ مورد بهره‌برداری کامل باشند. بنابراین هیأت امنا محوریت خود را خواهند داشت.
وی با بیان اینکه کتاب‌داران از نظر من محور اصلی فعالیت‌های ما خواهند بود، بیان کرد: معتقدم بدون تلاش کتاب‌داران عزیز نمی‌توانیم کار را پیش ببریم. فکر می‌کنم این وظیفه همه ماست که به مسائل مادی و مشکلات همکاران توجه وافی داشته باشیم.
*امیدهای ما
بنیاد بین المللی امام رضا(ع) نیز ضمن تبریک مجدد به ملک احمدی دبیر کل جدید هیأت امنای کتابخانه های عمومی کشور،امیدوار است؛ در دوره ایشان کتاب های  منتشر شده از سوی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) و خصوصا آثاری که مرتبط با فرهنگ رضوی می باشد، بتواند در شبکه کتابخانه های عمومی کشور راه یافته و به طور روز افزون تقویت شود.

 


۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ۱۵:۰۷

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.