English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

آیت ا... موحد ابطحی؛ 70 سال پژوهش و خلق 100 اثر ؛ فقیه جامع، عالم متعبّد

آیت ا... موحد ابطحی؛ 70 سال پژوهش و خلق 100 اثر ؛ فقیه جامع، عالم متعبّد
دوستداران علم و آگاهی و پیروان مکتب اهل بیت(ع) شاهد به پرواز در آمدن روح ملکوتی شاگردی عالم و محققی متعهد از مکتب امام صادق (ع) بودند. آیت ا...سیدمحمدباقر موحد ابطحی که از شاگردان برجسته و تراز اول امام خمینی(ره)، آیت ا... بروجردی و علامه طباطبایی بود و در حدود 70 سال در حوزه های علمیه از جمله حوزه قم به تحقیق و تدریس و تألیف مشغول بود، به لقاء ا... پیوست.

فقیهی جامع و متعبّد
با ارتحال این عالم ربانی حضرت آیت ا... خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی، درگذشت آیت ا... سیّدمحمّدباقر موحد ابطحی را تسلیت گفتند و این عالم بزرگوار را فقیهی جامع و متبّع و متعبّد و از پرورش یافتگان مکتب علمی مرجع بزرگ شیعه مرحوم آیت ا... العظمی بروجردی و منشأ آثار و برکات متعدد و فقدان ایشان را موجب تأسّف آشنایان به مقامات علمی و معنوی آن بزرگوار دانستند.

الگوی حوزه‌های علمیه
آیت‌ا... صافی گلپایگانی نیز با اشاره به شخصیت بسیار بزرگ آیت‌ا... حاج سید محمد باقر موحد ابطحی می‌گوید: روش زندگی آن عالم بزرگوار برای حوزه‌های علمیه و آقایان طلاب و مؤمنان درس و الگو بود.
این مرجع عظام تقلید با اشاره به شخصیت بسیار والای آیت‌ا... آقای حاج سید محمد باقر موحد ابطحی اظهار می‌کند: حقیر که از دوران جوانی به آن فقید سعید ارادت داشته و سالیان متمادی با ایشان حشر و نشر داشتم و از نزدیک در جریان فعالیتهای دینی و علمی و خدماتی آن بزرگوار بودم، ایشان را حقیقتاً‌ انسانی شایسته، فقیهی خستگی ناپذیر، معلم اخلاق و استاد بزرگ علم و ادب می‌دانستم که دارای کمالات معنوی و فضایل و مکارم عظیم اخلاقی بود.استاد حوزه علمیه خاطر نشان می‌کند: او با اینکه به مراتب بالای اجتهاد و علم و عمل نایل گشته بود، اما مانند یک سرباز فداکار و خدوم برای مولای خود حضرت بقیه ‌ا... الاعظم ارواح العالمین له الفدا جانفشانی می‌کرد و یاد و ذکرش وجود مقدس آن حضرت بود و در شهرهای مختلف، بویژه اصفهان و اقلید‌ مصدر خدمات علمی و فرهنگی و عام المنفعه بود. آیت‌ا... صافی گلپایگانی می‌افزاید: آیت‌ا... موحد ابطحی در حوزه‌ علمیه‌ قم افتخار دیگری برای خود به جای گذاشت و در آن مدرسه با تحقیق در تراث علمی و فقهی عالمان بزرگ بویژه کتاب شریف عوالم‌العلوم یادگارهایی از خود به جای گذاشت که همه‌ آنها جاویدان است.

انتشار 100 اثر در زمینه معارف
 اهل بیت(ع)
حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرلوحی نیز با اشاره به خدمات آیت‌ا...موحد ابطحی، می‌گوید: ایشان یکی از بزرگان عرصه حدیث و اخبار اهل بیت(ع) و فقه آل‌محمد(ص) بودند که با ده‌ها سال سابقه شاگردی بزرگان حوزه‌های علمیه اصفهان، نجف و قم و ده‌ها سال سابقه خدمات علمی و تحقیقی، بیش از 100 اثر در زمینه‌های مختلف معارف اهل بیت(ع) به چاپ رسانده‌اند و مجموعه‌ای بیش از آنچه تاکنون به چاپ رسیده از ایشان موجود است که امیدواریم در آینده نزدیک این آثار نیز به طبع درآید.
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع) می‌افزاید: آیت‌ا...موحد ابطحی بخشی از عمر پر برکت خود را به جمع‌آوری ادعیه حضرات معصومین(ع) اختصاص داده‌اند، حاصل این اقدام ایشان «الصحیفه النبویه الجامعه»، «الصحیفه العلویه الجامعه»، «الصحیفه الفاطمیه الجامعه»، «الصحیفه السجادیه الجامعه»، «الصحیفه الباقریه و الصادقیه الجامعه»، «الصحیفه الکاظمیه الجامعه» و در پایان «الصحیفه الرضویه الجامعه» است که افزون بر ادعیه امام رضا(ع)، شامل ادعیه منقول از ائمه طاهرین بعدی به عنوان ابناء الرضا(ع) نیز هست.
وی با اشاره به آگاهی اهل تحقیق از اتقان و دقت آثار آیت‌ا...موحد ابطحی، گفت: ایشان با تسلط دقیق و عمیق در همه جوامع روایی، دوره کاملی از ادعیه اهل بیت(ع) را فراهم کرده‌ و به عالم اسلام و دوستداران اهل بیت(ع) تقدیم کرده‌اند و امیدواریم با ترجمه این مجموعه به سایر زبانها- که هم اینک نیز در دست تهیه است- و انتشار آنها در سطحی جهانی بتوانیم این معارف را که صدها سال بخش اعظمی از مسلمانان از آن محروم بوده‌اند، در اختیار امت بیدار شده اسلامی قرار دهیم تا از طریق پیوند حرکتهای انقلابی با معارف ناب اسلامی، شاهد به مقصد رسیدن امت اسلام باشیم.

آگاهی اهل پژوهش از دشواری کار 
آیت ‌ا...ابطحی
وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به سالها تلاش علمی بی‌وقفه و فعالیت خستگی‌ناپذیر آیت ‌ا...موحد ابطحی عنوان می‌کند: کسانی که اهل پژوهش و تحقیق هستند، از دشواری ارایه حتی یک کار دقیق و علمی آگاهند و تدوین صدها کتاب منتشر شده و در دست انتشار از آیت‌ا...موحد ابطحی کار کوچکی نیست.
سیدمحمد حسینی با اشاره به کتاب «الصحیفه الرضویه الجامعه»خاطرنشان می‌کند: این کتاب و سایر صحف جامعه معصومین(ع) که توسط آیت‌ا...موحد ابطحی مورد تحقیق و تدوین قرار گرفته است، تنها مجموعه‌ای از ادعیه نیست و افزون بر سوق دادن جامعه به توسل به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) توسط چنین مجموعه‌هایی، این کتابها را باید دوره‌ای آموزشی دانست که فرد می‌تواند معارف ناب اسلامی را، در همه حوزه‌ها، در آن بجوید.

توصیه مرحوم آیت‌ا... موحدابطحی
دهه کرامت سال گذشته بود که در همایش «صحیفه جامعه رضویه» با حضور آیت‌ا...‌مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری از مرحوم آیت‌ا...سیدمحمدباقر موحدابطحی، مؤلف «صحیفه جامعه رضویه» تجلیل شد. در این همایش آیت‌ا... موحد ابطحی سخنان جالبی بر زبان راند که ذکر آن مفید است.تدوین‌کننده «صحیفه جامعه رضویه» گفت: امام سجاد(ع) فرمودند؛ «خدای متعال می‌دانست که در آخرالزمان مردمی خواهند آمد که عمیق فکر می‌کنند و موشکافند، بنابراین آیات سوره توحید و آیات اول سوره حدید را نازل فرمود تا با پیشرفتهای عمیق فکری و علمی، این مردم بتوانند به عظمت آیات الهی پی‌ببرند.»
وی با بیان اینکه دعا در مکتب اهل بیت(ع) جایگاه والایی دارد، اظهار داشت: در لسان خاتم انبیاء محمد مصطفی(ص) دعا به عنوان «افضل العباده» و «مخّ العباده» و «احب الاعمال» معرفی شده و سیره انبیا و اولیای الهی کثرت دعا بوده است.
 وی فراهم کردن صحائف ادعیه را یکی از توفیقات الهی دانست و بیان کرد: این مهم به یاری مؤسسه الامام المهدی(عج) صورت پذیرفت و اکنون مجموعه‌ای بزرگ از دعاهای قرآنی، قدسی، دعاهای انبیا و دعاهای مأثور از پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت اطهار(ع) که به صورت خاصی مرتب و منظم شده، در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. هر صحیفه دارای پنج فصل و هر فصل دارای بخشهای فراوانی است و به گونه‌ای تنظیم شده که خواننده به راحتی و سهولت می‌تواند مقصود خود را بیابد. وی پیشنهاد کرد، در صورت صلاحدید مسؤولان و برای بهره‌مندی هرچه بیشتر از میراث ارزشمند و گنجینه گرانبهای ادعیه انبیای سلف و چهارده نور مقدس معصومین(ع)، محافل و حوزه‌های علمی با دایر کردن کلاسهایی در این زمینه و تدریس اصولی مباحث مطرح در ادعیه، معارف مندرج در آنها را از انزوا خارج کنند.

زندگینامه آیت ‌ا... موحد ابطحی
آیت‌ا... سید محمدباقر موحد ابطحی در دوم اسفند 1306 هـ .ش برابر با شب دوم رمضان سال 1346هـ .ق در خانواده‌ای از سادات جلیل القدر اهل علم و معرفت در اصفهان به دنیا آمد.پدرش، آیت‌ا... حاج سید مرتضی موحد ابطحی از علمای اصفهان بود. جدّ مادری‌اش نیز آیت‌ا... سید محمدتقی موسوی احمدآبادی، نویسنده کتاب مکیال المکارم است.
سید محمدباقر مقدمات و دروس سطح را در حوزه علمیه اصفهان، نزد پدرش و استادانی همچون حضرات آیات حاج آقا رحیم ارباب و شیخ محمود مفید آموخت. سپس در 17 سالگی، برای ادامه تحصیل به قم رفت.
در قم، از محضر آیات عظام سید حسین بروجردی، سید محمد حجت کوه کمره‌ای، گلپایگانى، حاج سید احمد خوانسارى، اراکى، محقق یزدی، امام خمینی(ره) و علمای دیگری بهره گرفت و علوم عقلیه فلسفه و الهیات شفا را از استاد بزرگوار علامه طباطبائى فراگرفت و با اینکه 20 سال بیشتر نداشت، به دلیل ایرادهای علمی و نقدهایی که در کلاس درس بیان می‌کرد، توجه استادان را به خویش جلب کرد.آیت‌ا... موحد برای فراگیری دانش بیشتر، در سال 1370 هـ .ق رهسپار نجف اشرف شد و پس از بازگشت به قم، در رشته‌های گوناگون علوم اسلامی بویژه حدیث و رجال به تحصیل و پژوهش پرداخت و به درجه‌های عالی رسید.
آیت‌ا... موحد در دوره سطح و خارج شاگردان بسیاری را پرورش داد. افزون بر آن ، با بنیان نهادن مدرسه و مرکز پژوهشی «الامام المهدی» در قم، به گردآوری اخبار و احادیث اهل بیت(ع) همت گماشته که رهاورد آن، انتشار ده ها کتاب ارزنده مانند الصحیفه السجادیه الجامعه، صحیفه الامام الرضا(ع) و ... است و از فرازهای شگفت در زندگی این اندیشمند وارسته، توسل عجیب ایشان به امام زمان(عج) است.
ایشان به پشتوانه این توسلها، به کامیابیهای بزرگی در امور فرهنگی و عمرانی دست یافته است، که از آن جمله به ساخت بیمارستان، درمانگاه، مساجد، مدارس و... می‌توان اشاره کرد. این دانشمند جلیل القدر جهان اسلام در اواخر عُمر با همکاری گروهی از پژوهشگران تراز اول حوزه علمیه قم، مشغول گردآوری احادیث گمنام شیعه بودند.
 
تألیفات علامه
المدخل الی تفسیر الموضوعی للقرآن کریم، تفسیر، عربی، 10 جلد، الصحیفه السجادیه الجامعه، دعا، عربی؛ (این کتاب دربردارنده 270 دعا و نیایش از امام سجاد(ع)است، در حالی که صحیفه سجادیه که از قبل موجود بود، 54 دعا دارد)، جامع الاخبار و الآثار عن النبی و الائمه الاطهار، حدیث، عربی، 2 جلد؛ (در این کتاب، روایتهای ائمه معصومین(ع) در زمینه تفسیر قرآن، گرد آمده است)، الصحیفه العلویه الجامعه، دعا، (700 دعا از امام علی(ع))، صحیفه فاطمه زهرا و چهار فرزندش، دعا، عربی، (دعاهای فاطمه زهرا و فرزندانش: امام حسن، امام حسین، امام باقر و امام کاظم (ع))، صحیفه امام صادق، دعا، عربی، (1000 دعا از امام صادق(ع))، الصحیفه الرضویه الجامعه، دعا، عربی، (دعا و مناجاتهای امام رضا، امام جواد، امام هادی، امام عسکری و امام زمان(عج))، الدرر اللاّمعه فی احادیث الجامعه، حدیث و رجال، عربی، (این کتاب، مقدمه ای بر کتاب جامع الاحادیث الشیعه نوشته آیت ‌ا... العظمی بروجردی است)، عوالم العلوم، عربی، فقه جامع الاحادیث، حدیث، عربی، (موضوع این کتاب، تفسیر، دلالت احادیث و بررسی تعارض و رفع آنها است)، معجم اسناد روایات، رجال و حدیث، عربی و ده‌ها مقاله به زبانهای عربی و فارسی.
گزارش از:صدیقه رضوانی نیا

۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ۱۴:۵۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.