English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

هدیه نفیس رهبر معظم انقلاب اسلامی به موزه حرم مطهر امام رضا(ع)

هدیه نفیس رهبر معظم انقلاب اسلامی به موزه حرم مطهر امام رضا(ع)
رهبر معظم انقلاب اسلامی هفته جاری برای دومین بار در سال ۹۲ مجموعه‌ای شامل ۴ هزار و ۲۵۰ نسخه چاپ سنگی و چاپ سربی را به موزه حرم مطهررضوی اهدا کردند. محمدرضا فاضل هاشمی رئیس اداره مخطوطات آستان قدس رضوی،‌ از دومین مجموعه اهدایی رهبر انقلاب در سال جاری به موزه  آستان قدس رضوی خبر داد و گفت:‌ نخستین مجموعه اهدایی رهبر انقلاب مرداد ماه به آستان قدس اهدا شد که در شهریور ماه در دفتر اموالی به ثبت رسید.
 
وی ادامه داد:‌ این مجموعه در بردارنده 1035 کتاب قدیمی بود که از این میان 544 نسخه خطی، 134 فقره نسخه چوبی، 336 کتاب چاپ سنگی و 21 جلد کتاب سربی قدیم به زبان لاتین است. که در میان آن‌ها نسخه‌های نفیس و حائز اهمیت تاریخی و هنری فروان به چشم می‌آمد.
 
فاضل هاشمی با اشاره به برخی از نسخه‌های نفیس این مجموعه گفت:  نسخه‌ای از ذخیره خوارزمشاهی  که در اوایل قزن هشتم به کتابت رسیدته است‌ف نسخه نفیس خمسه امیر خسرو دعلوی که سال 981 هجری قمری به تصویب رسیده و دارای جدول‌بندی به زر و سرخی و لاجورد است‌،  ترجمه‌ای از کتاب «مهابهاراته» که دارای 7 مجلس مینیاتور است و 20 کتیبه و سر لوح دارد. از مهمترین نسخه‌های این مجموعه است.
 
وی افزود:‌ هم‌چنین نسخه‌ای از «معارج النبوه» ملا مسکین فراهی که دارای تذهیب و سرلوح است و قرن دوازده کتابت شده است‌، تفسیر «انوار التنزیل»، نسخه‌ای از مثنوی معنوی که قرن دهم کتابت شده و 12 سرلوح و کتیبه مذهب و مرصع دارد،‌ نیز از دیگر نسخ نفیس موجود در این مجموعه است.
 
فاضل هاشمی با اشاره به موضوعات نسخ اهدایی رهبر انقلاب گفت: ادبیات، تاریخ، طب،‌ فقه، کلام عقاید،‌ قرآن و... از جمله موضوعات این نسخ است،‌ هم‌چنین یکی از ابعاد نفیس بودن این مجموعه وجود 135 فقره سرود مذهبی به زبان‌های اوریه‌ای، تلگویی و مالایایی است. که بر روی چوب نوشته شده است،‌  این سرود‌ها یکی از نفیس‌ترین و حائز‌اهمیت ترین بخش‌های این مجموعه اهدایی است.
 
وی در ادامه ضمن اشاره به اتمام فهرست نویسی نسخه‌های اهدایی رهبر انقلاب از ابتدای انقلاب تاحدود سه سال پیش گفت:‌ این مجموعه به صورت موضوعی نوشته شده است،‌ اما ما در نظر داریم یک جلد نیز به صورت شماره‌ای منتشر کنیم که نسخه‌های اهدایی رهبری از سه سال پیش تاکنون را در برمی‌گیرد،‌ پس از آن نیز انتشار به شیوه شماره‌ای ادامه می‌یابد و هر سال فهرست نسخ اهدایی همان سال را در قالب یک مجموعه منتشر خواهیم کرد.
 
رئیس اداره مخطوطات آستان قدس رضوی هم‌چنین با اشاره به مجموعه دوم اهدایی معظم‌له گفت:‌ اوایل هفته جاری دفتر مقام معظم رهبری مجموعه جدیدی از نسخ اهدایی ایشان را تحویل آستان قدس رضوی دادند که شامل 4 هزار نسخه چاپ سربی و 250 جلد چاپ سنگی بود‌، این مجموعه دربردارنده نسخ بسیار نفیس و قدیمی بود که از سوی یکی از علما به  رهبر انقلاب اهدا شده بود‌، ایشان نیز این مجموعه را به آستان قدس رضوی اهدا کردند. این فهرست هم‌اینک در دست ثبت اموال است و به زودی کار شناسایی و معرفی آن‌ها آغاز می‌شود.

۸ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۳۹

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.