English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

معرفی بخش دانشگاهیان جشنواره بین المللی امام رضا(ع)

بخش دانشگاهیان

فرهنگ و باور های دینی از سرمایه های عظیم تمدن ها و ملت ها به شمار می روند و بی تردید توجه به این بن مایه ها و مقولات ارزشمند و گرانسنگ گامی مهم و موثر در راستای آشنایی و پیوند بیشتر مردم با ریشه های عمیق عقیدتی و الهی و در نتیجه ارتقاء و تعالی جامعه می گردد.فرهنگ غنی ایرانی در عمر حیات پر بار خود پیوند نا گسستنی با معارف و آموزههای معصومین ائمه اطهار (علیه السلام) داشته است و از سرچشمه های معرفتی ایشان سیراب گشته است و بی گمان در سایه این برکات  آسمانی در آینده نیز طلعت دار امید و آزادگی در جهان خواهد بود. حضور منور و معنوی امام هشتم شیعیان در سرزمین ایران افتخار بزرگی را نصیب ایرانیان نموده است که در جوار قرب خاندان عصمت وطهارت و در سایه الطاف الهی در مسیر تحقق اهدف گام های موثری بردارند.یکی از گام های مهم برای ترویج آموزه های این امام همام برگزاری فعالیت ها و برنامه های فرهنگی، مذهبی موثر و ارزشمند است.

بی شک تقویت بنیه فرهنگی جامعه در جمهوری اسلامی ایران بر مبنای دین مبین اسلام و آموزه های آن تا حد رسیدن انسان به کمال ذاتی خود از رسالت دستگاه های فرهنگی است و ترویج سبک زندگی بر اساس آموزه های قرآن و عترت و نیز تربیت نفوس بر این اساس در تمام عالم از اولویت راهبردی نظام اسلامی می باشد. لذا با تمام تلاش دشمنان قسم خورده ایران اسلامی و تهدیدات خارجی  و ضعف های درونی این نور یمان برگرفته از نور قرآن کریم و عترت رسول الله (صلی الله علیه و آله ) سبب ثبات و حفظ ارزش های الهی شده است.

(یردون  ان یطفئوا نور الله اقواههم و یابی الله الا ان یتم نوره و لو کره الکافرون)

توجه به امام معصوم در مکتب ناب اسلام به معنای توجه به آینه تمام نمای همه انوار و صفات و ارزش های خالق بی همتا عز و جل منطبق بر فطرت پاک  مخلوق نیازمند نور الهی برای رشدتعالی است و هرچه معرفت برای بشر لازم است با اتصال قلبی به امام معصوم میسور است.

(انما یردالله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرهکم تطهیرا)

معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با چشم انداز جاری شدن معرفت الهی برگرفته از سبک زندگی معصومین ( علیه السلام) و با عنایت به جایگاه ویژه امام رئوف و حضرت علی ابن موسی الرضا (علیه السلام)در قلوب ایرانیان و تاثیر عمیق فرهنگی ایشان در زندگی و تاریخ ایران اسلامی عزیز بنا بر این دارد تا با محوریت آموزه های حیات طیبه آن امام همام فعالیت های فرهنگی متوعی در سطح جامعه دانشگاهی انجام دهد. امید است بر این اساس همانگونه که امام رضا ( علیه السلام) فرمود: رحم الله من احیا امرنا. جامعه دانشگاهی ما با جهاد در راه اعتلای فرهنگ رضوی که همان تلاش برای اعتلای کلمة الله است مورد رحمت خص الهی قرار گیرد.

اهداف

 1. اشاعه و ترویج رو افزون  فرهنگ والای رضوی در جامعه دانشگاهی کشور
 2. گسترش فعالیت های فرهنگی،هنری و مذهبی مرتبط با سیره ائمه معصومین به ویژه حضرت امام رضا (علیه السلام)
 3. معرفی و تقدیر از فعالان دانشگاهی در عرصه توسعه و ترویج سیره ائمه اطهار ( علیه السلام)
 4. استفاده از عنصر فرهنگ و هنر در راستای معرفی فرهنگ غنی اسلامی ایرانی
 5. الگو سازی شخصیت و سیره زندگی و تفکر امام رضا( علیه السلام) در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و اجتماعی
 6. تبیین اهمیت وجود امام رضا ( علیه السلام) در ایران و برکات متاثر از آن
 7. ایجاد پیوند نسل نو با امام معصوم علیه السلام برای بهره برداری معنوی و مادی در زندگی فردی و اجتماعی جوانان
 8. بهره گیری از همه ظرفیت اردو های دامشجویی در جهت ارتقای شور و نشاط سالم با تاکید بر اخلاق اسلامی در دانشجویان و دانشگاهیان
 9. ترویج و نهادینه سازی ارزش های معنوی  و اسلامی در دانشگاه ها با استفاده از ظرفیت اردو های دانشجویی
 10. زمینه ساری به منظور تسهیل در سفرهایزیارتی دانشگاهیان
 11. تعمیق بینش علمی و تحکیم هویت ملی و آشنایی با مواریث دینی و فرهنگی
کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.