English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

بهترین راه برای گسترش جهانی معارف رضوی تمسک به روش اهل بیت(ع) است

بهترین راه برای گسترش جهانی معارف رضوی تمسک به روش اهل بیت(ع) است
معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی گفت: می‌توان برای بسط و گسترش فرهنگ رضوی در عرصه بین‌الملل الگوهای مختلفی ارائه کرد اما به عقیده من بهترین راهکار استفاده از روش اهل بیت(ع) است.

به گزارش ستاد خبری بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد در نشست هم‌اندیشی نقطه‌یابی دیپلماسی رضوی و دیپلماسی زیارت در برنامه هفتم توسعه اظهار کرد: در واقع باید راهکاری برای عمل به همان حدیث حضرت رضا(ع) که فرمود «اگر مردم با محاسن کلام ما آشنا می‌شدند، از آن پیروی خواهند کرد»، پیدا کرد.

وی ادامه داد: یکی از روش‌ها و ظرف‌های موجود برای گسترش معارف رضوی در داخل و خارج از کشور زیارت است چون زائران امام هشتم تنها به شیعیان اثنی‌عشری محدود نمی‌شوند و سایر معتقدان به اهل بیت(ع) نیز برای زیارت آن امام به مشهد سفر می‌کنند. در حقیقت خیلی از ارادتمندان حضرت رضا(ع) پیروان سایر ادیان هستند.

گنابادی‌نژاد با بیان اینکه در کل دنیا تنها ۳۰۰ میلیون مسلمان شیعه اثنی‌عشری هستند، گفت: با توجه به این تعداد، لازم است برنامه‌ریزی‌ها طوری انجام شود که مردم بتوانند واقعا به زیارت حضرت رضا(ع) برسند. در واقع بنا این نیست که ما دست‌اندرکاران زحمت بکشیم که زوار تنها به مقصد برسند بلکه باید طوری عمل کنیم که به مقصود هم برسند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی اضافه کرد: امروز دستگاه دیپلماسی کشور باید برنامه خود را برای تسهیل زیارت زائران تهیه کند. البته اقداماتی هم در این زمینه انجام شده ولی آنچه که هست با آنچه که باید باشد، خیلی فاصله دارد.

 گنابادی‌نژاد با تاکید بر لزوم توجه به محور فرهنگی‌ترویجی برای تسهیل زیارت حضرت رضا(ع) عنوان کرد: امروز باید بررسی کنیم تا مشخص شود شیعیان امیرالمومنین علی(ع) در کشو های مختلف چه اطلاعاتی از امام هشتم دارند؛ راه‌های ارتباطی ما با کشورهای آن‌ها در چه سطحی قرار دارد؛ زمان مناسب برای سفر کدام است؛ اگر کسی قصد زیارت داشت، چه باید بکند و... . راهکار پاسخ به این مسائل باید در نهادهای فرهنگی کشور به عنوان یک بسته تعریف شود.

وی تسهیل ارائه خدمات به زائران را نیز محور مهمی برای گسترش فرهنگ رضوی در سطح بین‌الملل تصویف کرد و افزود: باید توجه کرد که امروز بسیاری از نقاط دنیا امکان حمل و نقل آسان به کشور ما را ندارند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی درباره لزوم برنامه‌ریزی مناسب برای مدت‌زمان که زائران در مشهد حضور دارند نیز گفت: براساس بررسی‌ها زائران حضرت رضا(ع) به طور میانگین تنها ۲ ساعت از ۲۴ ساعت یک شبانه‌روز را در حرم مطهر می‌گذرانند و ۲۲ ساعت دیگر را بیرون از حرم هستند.

وی اضافه کرد: البته با اهتمامی که آستان قدس رضوی داشته، برنامه‌ای فرهنگی‌تبلیغی خوبی در حرم مطهر تدارک دیده شده ولی با این وجود می‌توان گفت ما برای آن ۲۲ ساعت تقریبا هیچ برنامه‌ای نداریم. وضعیت ما در بی‌برنامگی برای زائر خارجی بدتر هم هست. در حقیقت امروز کسانی به زائران خارجی خدمات می‌دهند که صلاحیت آن را ندارند. 

گنابادی‌نژاد تصریح کرد: در کنار این‌ها موضوع مهم دیگر سوغات زائر است. مشهد بین ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ میلیارد تومان گردش مالی ناشی از سوغات زائر دارد اما متاسفانه ما در این بخش حضور نداریم و کاری هم نمی‌توانیم بکنیم. زمانی که ما در این عرصه حاضر نباشیم، محصولاتی تحت عنوان سوغات به فروش می‌رسد که ارتباطی با زائر ندارد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه اگر بتوان یک بازار مشترک سوغات با یکی از کشورهای مسلمان راه‌اندازی کرد، حجم گردش مالی آن به ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید، اظهار کرد: البته باید توجه کرد که این کاری نیست که دستگاه‌ها بتوانند آن را انجام دهند بلکه باید سراغ تشکل‌های مردمی برویم. 

وی تاکید کرد: امروز با روی کار آمدن دولت سیزدهم فرصتی طلایی برای بسط و گسترش معارف رضوی فراهم شده و از همین رو ما باید طرحی نو روی میز بگذاریم. شرایط مشهد به گونه‌ای است که گاهی پذیرای تا هشت میلیون زائر خارجی نیز بوده‌ایم؛ زائرانی که از ۵۰ کشور دنیا به ایران سفر کرده بودند.

ستاد خبری بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)
۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۲۰:۲۲

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.