English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

تولید سوغات فرهنگی برای بهبود اقتصاد شهر

تولید سوغات فرهنگی برای بهبود اقتصاد شهر
در نشست هم اندیشی نقطه یابی زیست بوم نوآوری سوغات زیارت در برنامه هفتم توسعه، بر لزوم تولید سوغات زائر تاکید شد.

به گزارش ستاد خبری بیستمین دوره جشنواره بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، با حضور برخی فعالان فرهنگی شهر مشهد و کشور در نشست هم اندیشی نقطه یابی زیست بوم نوآوری سوغات زیارت در برنامه هفتم توسعه، به ابعاد مختلف و لزوم تولید سوغات زائر پرداخته شد.

در این نشست، محمد حسین زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، با اشاره به کاهش میزان زائر در این استان، گفت: سوغاتی مانند نبات و زعفران از این شهر بعد فرهنگی ندارد فقط به امتداد زیارت کمک می کند، در همین راستا ما می توانیم برای اثرگذار بودن فروش زیورآلاتی مانند گوشواره و انگشتر به زائر در بازارها بخصوص بازار رضا(ع) از نواوری و خلاقیت استفاده کنیم.

وی افزود: ایجاد زیست بوم، تشکیل شورای فرهنگی و اطلاع رسانی سوغات فرهنگی در رویدادهای متعدد به نهادها از جمله گامهایی است که در این راستا مهم است، از سوی دیگر بنیاد امام رضا(ع) این جایگاه را دارد تا محوریت سوغات زیارت را به دست بگیرد.

وی در خصوص اهمیت سوغات فرهنگی بیان کرد: سوغات فرهنگی اثر فرهنگی به دنبال دارد و تاثیر آن امتداد زیارت است بدین معنا که وقتی زائری به شهر خود باز می گردد با همراه کردن سوغات فرهنگی حال و هوای زیارت برایش ایجاد می شود و این فضا برایش استمرار پیدا می کند.

 مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی تصریح کرد: مسأله ما در حوزه زیارت نبود سارو کار هدایت سوغات فرهنگی است و دستگاه های متولی در این باره ضعف دارند و کم کاری کرده اند.

 وی افزود: دستگاه های متعددی می توانند در حوزه فرهنگی و سوغات زیارت اثر گذار باشند اما به دلیل موازی کاری و عدم شناخت زیست بوم کاری نمی کنند.

حسین زاده ابراز کرد: بین وزارت صمت، ارشاد و میراث فرهنگی کشمکش وجود دارد و از طرفی سیستم بالا دستی و یکپارچه در خصوص سوغات فرهنگی وجود ندارد لذا درصدد شدیم شورای صنایع فرهنگی را در استان تشکیل دهیم تا حداقل ارتباط اولیه شکل گیرد و ساز و کار ارتباطی بین آنان برقرار کنیم.

وی اظهار کرد: کار اصلی مربوط به حوزه حکمرانی است و بازیگران تاثیرگذار در این مهم به صورت یک سیستم باید حرکت کنند تا از این طریق سبد سوغات فرهنگی را بالا ببریم.

 وی در پایان با تاکید بر اینکه سوغات فرهنگی باید با فرهنگ شیعی مرتبط باشد، گفت: ورود بنیاد بین المللی امام رضا(ع) به صورت جدی در بحث سوغات فرهنگی زیارت به واسطه اتصال اقداماتش به ساحت مقدس امام رضا(ع) می تواند محوریت کار را به دست بگیرد.

انتهای پیام/

 

ستاد خبری بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)
۱۲ خرداد ۱۴۰۲ ۱۸:۳۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.