English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

وقتی شاه پناهم داد

وقتی شاه پناهم داد
شاعر اثر «پناه» درباره سرودن این اثر، گفت: امام رضا(ع) جواب دل شکسته ام را داد.

به گزارش ستاد خبری بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، محمود حبیبی کسبی در آئین اختتامیه این جشنواره با اشاره به چگونگی سرودن این اثر پرآوازه، افزود: قبل از تحویل سال ۸۵ با اربعین حسینی مصادف شده بود، تصمیم گرفتم برای سال تحویل خودم را به مشهد و حرم امام رضا(ع) برسانم، لذا سوار اتوبوس شدم جا نبود ولی در بوفه اتوبوس خودم را به مشهد رساندم.

حبیبی با بیان اینکه یک ساعت به سال تحویل مانده بود و در حرم جمعیت انبوهی موج می‌زد و من درحالیکه دستم به ضریح نمی‌رسید با دلی شکسته به امام رضا(ع)، گفتم: این رسم میهمان نوازی شما نیست که از جلو در خانه‌ات دست خالی برگردم، در همین لحظه مصرع اول این شعر که «شاه پناهم بده، خسته راه آمدم» به ذهنم رسید.

این شاعر در ادامه چنین گفت: در حالی که ناامیدانه این بیت شعر را با خود زمزمه می کردم نیروی انتظامی حرم مطهر دست من را گرفتند و به داخل بردند، در  ابتدا با خود فکر کردم اینها من را شناختند اما بعد که به قسمت بازجویی بردند، متوجه شدم که به عنوان خلافکار من را برده اند، مسئول بازجویی خلاف هر یک از خلافکاران را می پرسید، نوبت که به من رسید پرسید خلاف تو چیست، گفتم: شعر می گویم، پرسید: در مورد امام رضا (ع) هم شعر سروده ای؟ و من نیز یکی از اشعار خود را گفتم، عذرخواهی کردند و من را به حیاط مشایعت کردند و از آنجا به اتاق خدام در نزدیک ضریح رفتم.

حبیبی اظهار کرد: آنروز در حرم جای سوزن انداختن نبود مرا نزدیک ضریح که اتاقی برای خدام بود بردند و من در نزدیکترین نقطه به امام رضا(ع) رسیده بودم و آنجا بود که فهمیدم این امام رئوف گاهی بیش از حد لیاقت ما به ما لطف می کند و همان شب این شعر جان گرفت و جهانی شد، تا اینکه چند سال بعد این شعر با آهنگسازی و خوانندگی «دولتمند خالف» خوانده شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت.

انتهای پیام/ف.ح/

ستاد خبری بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)
۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ۱۲:۱۲

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.