English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

بسیار تلاش کردم برای امام رضا(ع) فیلم بسازم/ باید درباره آداب زیارت آثاری ساخته شود

بسیار تلاش کردم برای امام رضا(ع) فیلم بسازم/ باید درباره آداب زیارت آثاری ساخته شود
یک کارگردان سینما گفت: ویژگی‌های منحصر به فردی در آستان قدس و شخصیت مقدس امام رضا(ع) وجود دارد که جای تاسف است این گنجینه‌های بسیار عظیم و بزرگ مخفی باقی مانده است.

به گزارش ستاد خبری بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، مجید مجیدی در حاشیه اکران چهار فیلم مستند در جریان نمایش آثار منتخب سینمای ایران در دهه کرامت که در پردیس مهر کوهسنگی برگزار شد، اظهار کرد: از کودکی بین ما و امام رضا(ع) پیوندهایی وجود دارد و از همان دوران‌ کودکی خاطراتی با آستان مقدس ایشان داریم.

وی افزود: ویژگی‌های منحصر به فردی در آستان قدس و شخصیت مقدس امام رضا(ع) وجود دارد. این آستان زوایای پنهانی دارد که ویژه بوده و گنجینه بسیار بزرگی است، جای تاسف دارد این گنجینه‌های بسیار عظیم و بزرگ مخفی باقی مانده است.

مجیدی در خصوص سختی‌های ساخت مستند در حرم امام رضا(ع) گفت: کار واقعا سخت بود. آن زمان داشتن دوربین در حرم جرمی نابخشودنی محسوب می‌شد. با اینکه با آستان قدس هماهنگ می‌کردیم اما بعد از تعویض شیفت همه چیز از نو شروع می‌شد. فرهنگ‌سازی باید در خود آستان قدس طرح و برنامه‌ریزی شود اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. جای تاسف دارد که چنین گنجینه عظیمی وجود داشته باشد اما آثار محدودی در خصوص امام رضا(ع) داشته باشیم. امیدوارم مسیری باز شود و شروع آن از این نشست‌ها و جلسات باشد.

این کارگردان سینما با بیان اینکه یکی از توفیقات زندگی من این بود که فیلم پیامبر(ص) را ساختم، عنوان کرد: کارهایی که نسبت به خود اهل بیت(ع) انجام می‌شود آثار درخوری است. اگر کارهای اساسی انجام شود، ماندگار می‌شود و تاثیرات خود را باقی می‌گذارد. بسیار تلاش کردم برای امام رضا(ع) فیلم بسازم.

وی بیان کرد: باید در خصوص آداب زیارت آثاری ساخته شود، به خصوص برای کودکان و نوجوانان باید به صورت ریشه‌ای کار کنیم. ما در این حوزه خوب کار نکردیم و نتوانستیم گوهر وجودی امام رضا(ع) را معرفی کنیم که این یکی از خسارت‌های جبران‌ناپذیر است. نتوانستیم در خصوص ساحت مقدس امام رضا(ع) فرهنگ‌سازی کنیم که فیلم می‌تواند این‌ کار را به خوبی انجام دهد. کار تاریخی بسیار سخت است اما در حوزه آثار روز اجتماعی زمینه‌های زیادی در آستان قدس وجود دارد که می‌توان ورود پیدا کرد ولی اتفاقی رخ نداده و من امیدی هم ندارم مگر اینکه تحول بنیادین در آستان قدس ایجاد شود.

مجیدی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های بسیار بزرگ تاریخی، فرهنگی و معنوی در آستان قدس وجود دارد، تصریح کرد: باید در خصوص نسل کودک، نوجوان و جوان فارغ از نگاه‌های سلیقه‌ای کار کنیم که بسیار سخت است. در کودک، نوجوان و جوان ارادت وجود دارد اما نمی‌دانند چگونه خود را با امام رضا(ع) پیوند بزنند و ایشان چه نقش و جایگاهی دارند. این موضوع نیازمند کار پژوهشی و تحقیقی فراوانی است. خلا بزرگی وجود دارد، وضعیت جامعه را می‌بینیم که چگونه دین‌گریزی اتفاق می‌افتد. دین‌زدایی خطر بزرگی برای کشور است که فضای مجازی نیز دامن می‌زند و ذهن جوانان را نسبت به اندیشه‌های اعتقادی متزلزل می‌کند. نبرد بزرگی در این عرصه داریم که همه باید کمک کنیم.

این کارگردان سینما خطاب به فیلمسازان جوان خاطرنشان کرد: تحقیق و‌ پژوهش یکی از کارهایی است که کمتر به آن توجه می‌شود. آثار جوانان به لحاظ تکنیک و سخت‌افزاری رشد زیادی کردند و کارهایی از سینماگران جوان وجود دارد که حیرت می‌کنم اما متاسفانه در تولید محتوا ضعیف هستند. باید تحقیق انجام شود و در حوزه اندیشه ورزیده شوند. همچنین نگاه باید سه‌بعدی شود و از همه زوایا به مسائل نگاه کنند.

وی اضافه کرد: فیلمساز می‌تواند جهانی خلق کند که خودش صاحب جهانی شود و اگر صاحب جهان نشود مقلد می‌شود. فیلمساز جوان از آنچه آسیب می‌بیند، تقلید است. فیلمسازان باید خود را ورزیده کرده و شناخت پیدا کنند. برای فیلمساز مهم‌تر از هر چیز زیست وی است، در نتیجه دارای نگاه می‌شود. هرچه خود را در اندیشه ورزیده‌تر کند پیروز می‌شود. یکی از خاصیت برگزاری جشنواره‌ها و رویدادها این است که راه را به جوانان نشان می‌دهد و مسیر را باز می‌کند.

انتهای پیام/ن.م/

ستاد خبری بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)
۵ خرداد ۱۴۰۲ ۱۴:۱۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.