English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

توجه به گسترش فرهنگ رضوی در جامعه/ همایش های علمی- پژوهشی رضوی برگزار می شود

توجه به گسترش فرهنگ رضوی در جامعه/ همایش های علمی- پژوهشی رضوی برگزار می شود
مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) گفت: همایش های علمی- پژوهشی رضوی به صورت ملی و بین المللی به میزبانی 4 استان کشور برگزار می شود.

مرتضی سعیدی‌زاده ظهر یکشنبه در نشست خبری بیستمین همایش بین المللی امام رضا(ع) که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد با اشاره به راهبردهای بنیاد اظهار کرد: جریان احیای امر به معروف را مدنظر قرار داده ایم و علوم اهل بیت(ع) را به مدد ابزار هنر و فرهنگ به مخاطب عرضه کردیم و علم آموزی با ائمه اطهار را واکاوی می کنیم.

وی افزود: در جشنواره های فرهنگی و هنری، امام رضا علیه السلام ۱۶ جشنواره را به میدان فعالیت آوردیم و اخیرا ۴ همایش را تدوین کردیم و تمام این جشنواره ها و همایش ها با تاکید بر عدالت فرهنگی در توسعه فرهنگ هنر ایرانی و اسلامی با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش می رود. ‌ماموریت بنیاد به وسیله بازوی فرهنگی، هنری و پژوهشی استان های مختلف انجام می شود.

سعیدی زاده ادامه داد: تا امروز که بیستمین جشنواره است ۱۴۸ عنوان پژوهش و حدود ۱۷ هزار آثار و مجموعا ۱۴۸ همایش علمی و پروهشی توسط جامعه علمی کشور به بنیاد ارسال شده است و مورد ارزیابی قرار گرفته است که در نوع خود قابل تقدیر است.

وی تصریح کرد: فصل نامه علمی-پژوهشی فرهنگ رضوی توسط بیناد منتشر می شود که ۱۰ سال سابقه فعالیت دارد و ۴۰ شماره از این نشریه‌ چاپ شده و در اختیار دانشگاه ها و حوزه قرار گرفته است و 3 شماره از فصل نامه معارف اهل بیت علیه السلام نیز منتشر شده است.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) با اشاره به برگزاری همایش های علمی- پژوهشی رضوی گفت: نگاهمان به همایش ها بلند مدت است و سیره های فردی اجتماعی، اقتصادی، علمی، فرهنگی، تربیتی و سیاسی امام رضا(ع) را توسط همایش ها مورد واکاوی قرار می دهیم. باتوجه به بودجه کم از لحاظ زمانی و‌مالی ۴ همایش را به میدان‌ آوردیم و امیدواریم در مهرماه سال بعد این ۴ همایش به ۱۰ مورد افزایش پیدا کند. 

وی در رابطه با زمان برگزاری جشنواره امام رضا علیه السلام گفت: احتمالا با توجه به تعطیلات سال جدید و ماه مبارک رمضان، مهلت ارسال آثار به جشنواره های رضوی تمدید می شود و اختتامیه پایانی جشنواره نیز در شب میلاد امام مهربانی ها خواهد بود.

سعیدی زاده  با اشاره به اینکه ۶ برش بین المللی در جشنواره ها و ۲ همایش بین المللی را مدنظر قرار داده ایم افزود: حدود سه ماه از  برگزاری جشنواره امام رضا علیه السلام در بیستمین دوره برگزاری را طی کردیم و حدود ۲ هزار اثر تاکنون به دبیرخانه ارسال شده و اولین جشنواره هنری که به پایان رسیده است، جشنواره تئاتر کودک رضوی بود که ۵۴ اثر در جشنواره شرکت کردند و ده اثر توسط داوران مورد داوری قرار گرفت و تئاترها ۲۰ اجرا داشتند و ۶۴۰۰ مخاطب کودک و نوجوان از این تئاترها بازدید کردند.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) همچنین از ارسال  ۱۷۰ اثر از ۱۱ کشور جهان به جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان عربی خبر داد و گفت:  همچنین با همکاری وزارت آموزش پرورش بود ولین کارگاه های آموزشی سرود رضوی در گلستان برگزار شد و نمایشگاه عکس رضوی را نیز  در جهاد دانشگاهی  مشهد برگزار کردیم.

وی در پایان تاکید کرد: تلاش می کنیم در اختتامیه جشنواره ها در مشهد  کتاب تولیدات جشنواره بیستیم  را رونمایی کنیم .

سعیدی زاده همچنین از برنامه ریزی برای راه اندازی رسانه «امین» با موضوع بررسی سیره امام رضا علیه السلام در دوران حیات بابرکت ایشان خبر داد و گفت: تولیدات این رسانه به موضوعات روز جامعه از منظر رضوی نیز خواهد پرداخت.

  تولید ۹ جلد کتاب پژوهشی

در ادامه نشست دکتر امیر رجبی مدیر هشتمین همایش بین المللی علمی و پژوهشی گفتگو و مناظرات رضوی اظهار کرد: در هفت دوره ای که این همایش برگزار شده ماحصل آن در ۹ جلد کتاب منتشر شده و در دسترس علاقه مندان بوده و  بیش از ۱۰۰۰ مقاله از سوی دو هزار و ۷۰۰ محقق ارسال شده است.
وی افرود: این همایش علمی پژوهشی بخش گفتگو ادیان و مذاهب دارد که با حضور شخصیت های ادیان و مذاهب توحیدی برگزار خواهد شد و در یک نشست علمی با حضور صاحب نظران در خرداد ماه جلسه خواهیم داشت.

 دکتر یاری، دبیر علمی اولین همایش بین المللی علمی و پژوهشی حمرانی اسلامی مبتنی بر معارف رضوی نیز در ادامه نشیت گفت: بحث حکمرانی از زمان نخستین انسان ها کماکان مسئله است و برای همین مناظره ها همیشه مهم است.
وی افزود: در دنیای اسلام به تبلیغ و ترویج سرگرم هستیم و نمی توانیم افکار را اقناع کنیم و مدل ارایه نمی دهیم که باید به این مهم هم توجه داشت. در سنوات قبلی که با بنیاد برنامه و جلسه داشتیم مجموعه مقالاتی چاپ شده و پس از ان یک سیر چرخشی در حوزه های مختلف را شاهد هستیم.

کاربردی کردن همایش
حجت الاسلام سعید حسنیT دبیر علمی چهاردهمین همایش اخلاق و سبک زندگی اسلامی مبتنی بر سیره رضوی نیز در این نشست گفت: اخلاق و سبک‌زندگی اسلامی یکی از چهار همایش این جشنواره است و آینده پژوهی هدف آن است.

وی افزود: علاوه بر اصول کلی راهبردهای کلی با الگوگیری از فرماشات امام رضا علیه السلام مورد توجه قرار گیرد. تحقیقات راهبردی در ۶ جنبه مانند خانواده و جنسیت و زندگی شهری، آموزش و تربیت مورد بررسی قرار گیرد.

حسنی تاکید کرد: تمام ظرفیت را به کار گرفتیم تا به لحاظ کمی و کیفی بهتر از سالهای پیش باشیم. بنا داریم همایش با یک تفاوت نسبت به سالهای گذشته برگزار شود و امیدواریم نتیجه این همایش ها وارد زندگی عمومی شود و در قفسه کتابخانه ها نماند.

۱۴ اسفند ۱۴۰۱ ۱۵:۲۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.