English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

نخستین جشنواره امام‌رضایی در سال1401 به کار خود پایان داد/ استقبال بی‌نظیر مردم بندرعباس از اختتامیه جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی

نخستین جشنواره امام‌رضایی در سال1401 به کار خود پایان داد/ استقبال بی‌نظیر مردم بندرعباس از اختتامیه جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی نهم اسفندماه به میزبانی بندرعباس در فرهنگسرای طوبا برگزار شد.

اسماعیل جهانگیری در گفت‌وگو با ستاد اطلاع‌رسانی بیستمین دوره جشنواره ملی و بین‌المللی فرهنگی و هنری امام‌رضا علیه‌السلام، اظهارداشت: سیزدهمین جشنواره کودک و نوجوان تئاتر رضوی از شنبه ششم اسفند در فرهنگسرای طوبا بندرعباس آغاز و اجراها در تالار شهید آوینی، فرهنگسرای طوبا، پلاتو آفتاب در مجتمع فرهنگی و هنری سید احمد خمینی برگزار شد.

وی ادامه داد: ۵۴ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و پس از بازبینی گروه از استان‌های هرمزگان، خراسان رضوی، همدان و تهران به مرحله نهایی راه یافتند؛ مرحله بازبینی جشنواره را مرتضی اسدی، شهرام کرمی و استاد محمدعلی قویدل برعهده داشتند و داورهای مرحله نهایی نیز علی رضایی از هرمزگان و همچنین مجید قناد، سید حسین فدایی حسین بودند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با بیان اینکه شور  و شوق خوبی به خاطر جشنواره در شهر بندرعباس بر پا شد، بیان کرد: در اولین روز، «جزیره شباش ها»،‌ کاری از رضا جوشغار بندرعباس در فرهنگسرای طوبا اجرا و 700 صندلی این سالن پر شد و حتی عده ای پشت در ماندند و نتوانستند این نمایش را ببینند.

جهانگیری با اشاره به اینکه اختتامیه جشنواره سه شنبه نهم اسفند در فرهنگسرای طوبا برگزار شد عنوان کرد: از ۵۲ اثر ارسال شده به دبیرخانه آنهایی که نتوانستند نظر داورهای بازبین را جلب کنند به صورت میدانی اجرا خواهند داشت.

وی افزود: در کنار این جشنواره چند کارگاه برنامه ریزی شده بود از جمله کارگاه عروسک سازی که مخاطب آن بیشتر کودکان بودند و کارگاه هایی برای هنرمندان تئاتر با حضور اساتیدی همچون شود حسین فدایی و مجید قناد برپا شد.

جهانگیری تصریح کرد: امام رضا علیه السلام می فرمایند خدا رحمت کند کسی که امر ما را احیای می‌کند؛ رویکرد جشنواره امسال هم بر همین اساس برنامه ریزی و اجرا شده است و باید یک نکته تربیتی متناسب با سیره امام رضا علیه السلام یا یکی از ائمه اطهار در تئاتر منتخب وجود می‌داشت؛ این موضوع در فراخوان تاکید شده بود. متناسب با همین امر نمایش نامه‌های تولید شده؛ سال آینده در اختیار کارگردانان قرار می‌گیرد تا با موضوع آن نمایشنامه اثری برای جشنواره تولید کنند.

وی اضافه کرد: بیستیمن جشنواره امام رضا علیه السلام چراغش با جشنواره ما روشن شد؛ قبلا هرمزگان به خاطر مناسب بودن آب و هوا در این وقت سال جشنواره زیادی برگزار می‌کرد که از جمله می توان به جشنواره فیلم فجر و موسیقی جشنواره فجر همچنین جشنواره شعر فجر به صورت بین المللی در ابوموسی اشاره کرد و انعکاس رسانه ای خوبی داشتیم. این جشنواره های فرهنگی تا 10 اردیبهشت که هوای این استان خوب است برگزار می‌شود و چون تمرکز زدایی کردیم در اکثر شهرهای استان برنامه فرهنگی و هنری خواهیم داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان بیان کرد: اما جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی فقط بندرعباس برگزار می‌شود. برنامه داشتیم همزمان با این جشنواره بتوانیم در شهرستان همین گروه ها نمایش هایشان را اجرا کنند ولی شرایط مهیا نشد اما از شهرستانهای استان غافل نشدیم و طبق تعهدات این ۱۰ اثر در طول سال در سطح کشور اجرا خواهند داشت و در عین حال با استاندار هرمزگان برنامه‌ریزی و رایزنی می‌کنیم بتوانیم بعد از جشنواره امام رضا (ع) این جشنواره را در شهرستان‌های استان داشته باشیم.

جهانگیری بیان کرد: ۵2اثر از سراسر کشور متقاضی حضور در این جشنواره بودند که این نشان می‌دهد هنرمندان علاقه زیادی به امام رضا(ع) دارند و نکته دیگر این است که اکثر استانهایی که در تئاتر کودک و نوجوانان فعال هستند در جشنواره کودک و نوجوان بیشترین اثر را ارسال کرده اند.

 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان خاطرنشان‌کرد: به برکت جشنواره امام رضا(ع) تئاتر کودک که در استان ما زیاد فعال نبود بعد از برگزاری این جشنواره هنرمندان خوبی در این زمینه فعال شدند و ما در این 11 سال رشد خوبی در بین هنرمندان هرمزگانی داشتیم.

انتهای پیام/

۱۰ اسفند ۱۴۰۱ ۱۱:۰۲

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.