English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

راه‌یافتگان به دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی حمایت می‌شوند

راه‌یافتگان به دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی حمایت می‌شوند
دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی به میزبانی جنوب کرمان و شهر جیرفت برگزار خواهد شد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی بیستمین دوره جشنواره‌های ملی و بین‌المللی فرهنگی و هنری امام‌رضا(ع)، دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی و از سری برنامه‌های بیستمین جشنواره بین‌المللی امام‌رضا علیه‌السلام، به میزبانی جنوب استان کرمان «جیرفت» برگزار خواهد شد.

این جشنواره هنری در موضوعات مختلف از جمله معرفی ابعاد دینی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شخصیت امام رضا علیه السلام، تبیین فرهنگ و سبک زندگی رضوی و کارکرد آن در زندگی معاصر، ترویج پندها، حکمت‌ها و آموزه‌های فلسفی اخلاقی امام‌رضا علیه‌السلام، اندیشیدن، خودشناسی و خداشناسی از دیدگاه امام‌رضا علیه‌السلام، گشاده‌رویی با مردم و ایجاد نشاط و پویایی در جامعه در مکتب رضوی و ائمه اطهار  علیهم‌السلام، تحلیل سفر تاریخی سیاسی امام‌رضا علیه‌السلام از مدینه تا خراسان و تأثیر شگرف  آن بر فرهنگ مردم، بهره‌گیری از فرهنگ عامه و آیین‌های رضوی و ارتباط ادیان و مذاهب و مردم سایر ملل با امام رضا علیه السلام پذیرای آثار علاقه‌مندان خواهد بود.

علی‌محمد رادمنش، دبیر جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اهداف این جشنواره را در سرفصل‌های ترویج اندیشه امامت و تحکیم نظام ولایت با محوریت شخصیت، سیره و معارف امام رضا علیه السلام و فرهنگ رضوی در سطح جامعه از طریق گسترش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و رسانه ای، شناسایی، معرفی و گرامی‌داشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان برتر آثار فاخر فرهنگی، هنری و رسانه‌ای مرتبط با آن حضرت، فرآوری محتوای تولیدی جشنواره جهت انتشار در رسانه‌های اجتماعی و فضای مجازی، ارائه مفاهیم دینی و رضوی در قالب تئاتر خیابانی با اجرا در اماکن عمومی و استفاده از قالب تاثیرگذار تئاتر در راستای ترویج معارف دینی و رضوی برای عموم مخاطبان اعلام کرد.

بنا به گفته دبیر جشنواره تئاتر خیابانی رضوی، مقررات شرکت در این جشنواره به این شرح است؛ طرح‌های نمایشی که بر اساس موضوعات مطرح شده جشنواره و تحقیق در متون  و منابع رضوی و برگرفته از فرهنگ و آیین های رضوی نوشته شده باشند، در اولویت انتخاب قرار خواهند گرفت. همچنین گروه های متقاضی بایستی طرح و ایده نمایش خود را طبق گاهشمار جشنواره به دبیرخانه ارسال کنند.


تئاتر خیابانی
رادمنش می‌گوید: گروه‌های نمایشی پس از اعلام طرح و ایده های منتخب، بایستی فیلم نمایش خود را طبق گاه‌شمار جشنواره در موعد مقرر به دبیرخانه ارسال کنند. متقاضیانی که طرح و ایده آنان برای جشنواره انتخاب می‌شود و توسط دبیرخانه به صورت رسمی اعلام می‌شود، از مشاوره تخصصی، فنی و محتوایی کارشناسان هنری دبیرخانه، طی مراحل تولید نمایش تا ارسال فیلم اثر از طریق تماس تلفنی و ارتباط فضای مجازی بهره‌مند خواهند شد. کارگردان ها و گروه‌های اجرایی نیز در استفاده از انواع سبک ها و شیوه های هنرهای اجرایی خیابانـی و بیرونـی و نیـز انتخـاب نـوع اثـر خـود «درام، کمدی، ملـودرام و..» آزاد هسـتند.

وی تصریح می‌کند: دبیرخانه جشنواره برای نمایش هایی که وابسته به اجرا در مکان یا زمان خاصی هستند، نهایت همکاری را با کارگردان‌ها به عمل می‌آورد و شرکت‌کنندگان در جشنواره طبق جدول اعلامی موظف به اجرای  عمومـی در شهرسـتان جیرفـت و شـهرهای جنـوب کرمـان هسـتند و به هر یک از گروه های راه یافته به جشنواره، ۱۵۰ میلیون ریال  کمک هزینه تعلق خواهد گرفت.

بنا به این گزارش، حداکثر تعداد هنرمندان یک گروه جهت شرکت در جشنواره نیز 7 نفر خواهد بود و امکان حضور بیش از این تعداد برای دبیرخانه مقدور نیست و تقاضای حضور و شرکت در جشنواره به معنای پذیرش تمامی قوانین و ضوابط جشنواره است.

جوایز این جشنواره نیز شامل بخش: طراحی فضا و لباس بوده که جایزه برگزیده؛ تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۶۰ میلیون ریال جایزه نقدی؛ شایسته تقدیر «یکنفر»؛ لوح تقدیر و مبلغ ۴۰ میلیون ریال جایزه نقدی؛ بخش موسیقی که جایزه نفر برگزیده شامل؛ تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۶۰ میلیون  ریال جایزه نقدی؛ شایسته تقدیر«یکنفر»؛ لوح تقدیر و مبلغ ۴۰ میلیون ریال جایزه نقدی؛ بخش بازیگری زن که جایزه نفر برگزیده؛ تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۸۰ میلیون  ریال جایزه نقدی؛ شایسته تقدیر «دونفر»؛ لوح تقدیر و مبلغ ۶۰ میلیون ریال جایزه نقدی؛ بخش بازیگری مرد که شامل جایزه برگزیده؛ تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی؛ شایسته تقدیر «دونفر»؛ لوح تقدیر و مبلغ ۶۰ میلیون ریال جایزه نقدی؛ بخش طرح و ایده که شامل تندیس جشنواره برای فرد برگزیده به همراه لوح تقدیر و مبلغ ۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی؛ شایسته تقدیر «دونفر»؛ لوح تقدیر و مبلغ ۶۰ میلیون ریال جایزه نقدی؛ همچنین بخش کارگردانی که جایزه نفر برگزیده نیز تندیس جشنواره به همراه لوح تقدیر و مبلغ 120 میلیون ریال جایزه نقدی؛ شایسته تقدیر «دونفر»؛ لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال جایزه  نقدی اثر از طریق پورتال portal.shamstoos.ir صورت خواهد گرفت.

همچنین دبیرخانه این جشنواره اعلام کرد تاکنون 147 ایده ثبت شده و صاحبان اثر باید تا 1 یک اسفندماه فیلم مربوطه را ارسال کنند و به آثاری که «به صورت پستی» پس از پایان مهلت یک اسفندماه ارسال شوند، ترتیب اثر داده نمی‌شود و این جشنواره طبق زمان پیش‌بینی شده در دهه دوم اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

نشانی دبیرخانه دومین جشنواره ملی تئاتر خیابانی رضوی به آدرس، جنوب استان کرمان، جیرفت، میدان انقلاب جنب سالن مداحی‌پور، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب استان کرمان می‌باشد.

علاقه‌مندان همچنین می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با دبیرخانه، به نشانی سایت جشنواره به آدرس www.shamstoos.ir و یا ایمیل جشنواره به نشانی razavifestival.stheater@gmail.com و یا شماره تلفن‌های ۴۳۳۱۸۱۱۶ -۴۳۳۱۸۲۳۱- ۰۳۴؛ داخلی ۱۴۴ و نمابر ۴۳۳۱۷۰۰۶- ۰۳۴ با دبیرخانه جشنواره ارتباط برقرار کنند.

انتهای پیام/

۱۴ بهمن ۱۴۰۱ ۱۰:۱۶

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.