English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر رضوی در تبریز

رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر رضوی در تبریز
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: نمایشنامه‌نویسان و کارگردانان اهتمام جدی به تولید آثار فاخر در حوزه رضوی داشته باشند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام، حجت‌الاسلام محمدعلی آل‌هاشم در مراسم رونمایی از پوستر شانزدهمین جشنواره ملی تئاتر رضوی که با حضور مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام در تبریز برگزار شد، با اشاره به اینکه  ویژگی اصلی و محوری تئاتر ارتباط با مخاطب است اظهار داشت: به همین دلیل می‌بایست چگونگی این ارتباط مورد پژوهش و شناسایی قرار گیرد تا براساس آن به ترغیب و تشویق مخاطبین برای حضور در این عرصه برنامه ریزی شود.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به ماهیت و اهمیت هنر در جامعه گفت: هنر در عین اینکه مقوله‌‌ای احساسی، فلسفی و فکری است می‌تواند فرهنگسازی جامعه را نیز بر عهده بگیرد. هنر به عنوان بخشی از فرهنگ می‌تواند در قالب ساختار و محتوا و شکل‌دهی فرهنگ در عرصه‌‌های مختلف چون قوانین، اخلاقیات،  باورها، آداب و رسوم ایفای نقش نماید.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره‌ تئاتر رضوی به عنوان یکی از زیرشاخه‌های جشنواره فرهنگی هنری  امام رضا (ع) خاطرنشان کرد: جشنواره تئاتر رضوی در ایفای نقش اساسی خود در ابتدا نیازمند شناخت فرهنگ رضوی است تا بتواند در پرتو آن به نمایش‌های متناسب با آن بپردازد.

وی افزود: هنر دینی نظریه‌ای است که هنر را با مضامین و محتوای دینی درآمیخته و آن را جلای قدسی و معنوی می‌دهد و پیام اصلی این نظریه این است که دین می‌تواند طریقت دینی و قدسی شدن در هنر را بیاموزد.

حجت‌الاسلام آل هاشم تصریح کرد: فرهنگ رضوی به عنوان بخشی از فرهنگ دینی و امام رضا (ع) به عنوان پرچمدار دین می‌تواند تاثیرات گسترده و عمیقی بر نظام هنری به صورت عام و بر نمایشنامه‌نویسی به صورت خاص داشته باشد.

وی افزود: مهمترین تاثیرات فرهنگ رضوی در این عرصه می‌تواند دین‌گرایی و حضور نمادهای دینی، معنویت گرایی، اخلاق‌گرایی، عفت‌افزایی، علم گرایی، خردورزی، شخصیت‌ پردازی و روایت‌سازی و سمبل گرایی و ... باشد.

امام جمعه تبریز در ادامه گفت: جشنواره تئاتر رضوی باید رسیدن به جامعه آرمانی در پرتو سبک زندگی رضوی را در جامعه دنبال کند که ضرورت آن امروزه در جامعه احساس می‌شود.

وی افزود: جامعه آرمانی جامعه‌ای است که رشد مادی و معنوی بشر، کرامت انسان‌ها، و عدالت و تقوای الهی در همه شئون آن رعایت می‌شود. در جامعه آرمانی از همه مواهب الهی به درستی برای رصد فضایل و کمالات بشری استفاده می‌شود .

وی گفت: از آنجایی که همه ائمه نور واحد هستند، گفتار و کردار و رفتار امام رضا (ع) از سایر معصومین (ع)‌ جدا نیست و مجموعه آموزه‌های قرآن و عترت با تاکید بر گفتار و رفتار امام رضا (ع)  فرهنگ رضوی را مطرح می کند. فرهنگی که امام رضا (ع) با حکمت و تدبیر از آن پاسداری کرده و در راه آن به شهادت رسیدند. فرهنگی که آدمی را در رسیدن به هدف به تکاپو وا می‌دارد.

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه با اشاره به نقاط قوت و ضعف جشنواره در سالهای پیش، گفت:  در نمایش‌های دوره های قبلی جشنواره، عدم پژوهش و مطالعه فرهنگ غنی رضوی یکی از آسیب‌ها بوده که جبران این نقیصه ابتدا بر عهده نمایشنامه‌نویسان و کارگردانان و سپس متولیان فرهنگ و هنر در استان و کشور است.

وی افزود: اگر فرهنگ رضوی نیاز جدی جامعه امروز ماست باید در قالب هنر و به تبع آن تئاتر دینی به نمایش گذاشته شود. در این حوزه فقدان کیفیت و غنای محتوا موجب ارائه کارهای سطحی می‌شود و از این رو باید به پژوهش، مطالعه و نقد در این حوزه دقت بیشتری شود تا به سوی بهتر شدن حرکت کنیم.

وی تاکید کرد: برای دوری از این تهدید و چالش بزرگ نمایشنامه نویسان و کارگردانان در اقدامی هماهنگ با همکاری و همدلی و همفکری برای ارتقای جشنواره رضوی اقدامی مناسب را در دستور کار خود قرار دهند و دستگاههای متولی نیز همکاری لازم را برای تحقق این امر داشته باشند.

وی اظهار امیدواری کرد تا جشنواره تئاتر رضوی با پیشینه خوب خود نقش موثری در جریان‌سازی هنر دینی ایفا نماید.

امام جمعه تبریز تاکید کرد: گسترش فرهنگ ناب رضوی، بارور ساختن اندیشه و تعمیق اعتقادات دینی مردم و همچنین تغییر سبک زندگی فردی و اجتماعی مبتنی بر آموزه‌های دینی و اسلامی می‌تواند از برکات جشنواره تئاتر رضوی باشد.

وی برای برگزاری بهتر جشنواره تئاتر رضوی راهکارهایی چون: پذیرش نمایش‌هایی در خور شان فرهنگ رضوی، پرهیز از پرداختن به متون سطحی و کم محتوا و تحریف شده، تخصصی کار کردن اهالی تئاتر با تکیه بر محتوای علمی و متقن تاریخی، عبور از سیاست آزمون و خطا، ایجاد فضا برای هنرمندان جهت نگاه جستجوگرانه و کارشناسانه، استمرار اجرای نمایش‌ها در طول سال، پرهیز از عوام‌زدگی در نمایش‌ها، شناسایی چهره‌های جوان و تقویت آنها و ایجاد زمینه برای انجام پژوهش‌های جدی در حوزه فرهنگ رضوی را مطرح کرد.

در این آیین پوستر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی رونمایی شد.

۲۲ دی ۱۴۰۱ ۱۴:۴۲

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.