English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

پژوهش، پشتوانه قوی تولید یک اثر هنری فاخر در حوزه تئاتر خیابانی است

پژوهش، پشتوانه قوی تولید یک اثر هنری فاخر در حوزه تئاتر خیابانی است
دبیر دومین جشنواره تئاتر خیابانی رضوی، تئاتر را اثر هنری تاثیرگذار عنوان کرد و افزود: برای تولید یک اثر هنری فاخر امام رضایی بایستی کارهای پژوهشی انجام شود. به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام، علی محمد رادمنش با اشاره به سابقه اجرایی خود در بخش تئاتر خیابانی و آشنایی با سبک ها و شیوه های این هنر، پژوهش را پشتوانه تولید یک اثر هنری فاخر در حوزه تئاتر خیابانی دانست.

وی با بیان اینکه تئاتر خیابانی رضوی یک کار هنری بسیار عمیق و تاثیرگذار بر مخاطب است، شخصیت امام رضا (ع) را فراتر و عظیم تر از شفابخشی و اعجاز عنوان کرد و افزود: ایشان یک شخصیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است و اثر فرهنگی تولید شده بر اساس سیره زندگی این امام همام(ع) می تواند یک جریان تاثیرگذار باشد.

دبیر جشنواره تئاتر خیابانی رضوی در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد: بزرگترین مقیاس های سیاسی را می توان در سیر سفر تاریخی امام رضا (ع) از مدینه به مرو  کشف کرد و این مسیر فرهنگ و آیین های عظیم را خلق می کند.

وی تئاتر خیابانی را کهن ترین تئاتر جوان و در عین حال پیش رو ترین هنر عنوان کرد که می تواند هر هنری را حتی سینما در خود حل کند و از تمامی هنرهای جدید وام بگیرد.

رادمنش در خصوص تاریخچه تئاتر خیابانی در جنوب کرمان بیان کرد: قدمت تئاتر خیابانی به بیش از 50 سال قبل بر می گردد و در جنوب کرمان در سالیان متمادی در تمامی جشن های دینی، مذهبی و ملی اجرا می شود و از جایگاه و اهمیت زیادی نزد عموم مردم کرمان برخوردار است به طوری که مردم کرمان، هنرمندان تئاتر رضوی را همچون زائران امام رضا(ع) و خود را خادمان آنان می دانند.

دبیر جشنواره تئاتر خیابانی رضوی خاطرنشان کرد: امسال به منظور آموزش هنرمندان جوان و برگزاری شایسته تر این جشنواره، برنامه هایی مدون با مدیر کل ارشاد جنوب کرمان داریم و در نوشتن متون طرح ها از کارشناسان متخصص در این حوزه و نیز کارشناسان مذهبی برای تولید آثاری فاخر بهره مند خواهیم شد.

وی ادامه داد: سخنان و پندهای امام رضا(ع) هر کدام دارای مضمون و محتوای عمیق هستند و یک نمایشنامه محسوب می شوند لذا ابعاد وجودی امام رضا(ع)، خصوصیات اخلاقی و نیز فرهنگی که امام رضا(ع) وارد ایران کردند و تاثیر این فرهنگ بر ادیان و مذاهب مختلف در کشورمان جزء فراخوان های این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی است.

رادمنش تاکید کرد: ضمن ارتباط پیوسته جشنواره تئاتر خیابانی رضوی با بنیاد بین المللی امام رضا(ع) بایستی با دانشگاه ها و مدارس نیز ارتباط ویژه داشته باشد تا از طریق این هنر الگو های ارزشی به صورت اجرایی به نسل های جدید معرفی شوند.

وی در ادامه بیان کرد: این جشنواره حول محورهایی چون معرفی ابعاد دینی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شخصیت امام رضا(ع)؛ تبیین فرهنگ و سبک زندگی رضوی و کارکرد آن در زندگی معاصر؛ ترویج پندها، حکمت‌ها و آموزه‌های فلسفی اخلاقی امام رضا(ع)؛  اندیشیدن، خودشناسی و خداشناسی از دیدگاه امام رضا(ع)؛ گشاده‌رویی با مردم و ایجاد نشاط و پویایی در جامعه در مکتب رضوی و ائمه اطهار(ع)؛ تحلیل سفر تاریخی سیاسی امام رضا‌(ع) از مدینه تا خراسان و تأثیر شگرف آن بر فرهنگ   مردم؛ بهره‌گیری از فرهنگ عامه و آیین‌های رضوی و ارتباط ادیان و مذاهب و مردم سایر ملل با امام رضا(ع)؛ برگزار می شود.

دبیر جشنواره به جوایز اهدایی به برگزیدگان در اختتامیه این جشنواره اشاره کرد و گفت: جایزه برگزیده در بخش طراحی فضا و لباس شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 60 میلیون ریال جایزه نقدی و شایسته تقدیر شامل لوح تقدیر و مبلغ 40  میلیون ریال جایزه نقدی و در بخش موسیقی شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 60 میلیون ریال جایزه نقدی و  شایسته تقدیر شامل لوح تقدیر و مبلغ 40  میلیون ریال جایزه نقدی می باشد.

 وی افزود: همچنین به بازیگر زن برگزیده تئاتر تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 80 میلیون ریال جایزه نقدی و به شایسته تقدیر؛ لوح تقدیر و مبلغ 60 میلیون ریال جایزه نقدی؛ و همچنین به بازیگر مرد برگزیده جایزه برگزیده؛ تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 80 میلیون ریال جایزه نقدی و به شایسته تقدیر؛ لوح تقدیر و مبلغ 60  میلیون ریال جایزه نقدی تعلق می گیرد.

رادمنش اشاره کرد: در بخش طرح و ایده، جایزه تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 80 میلیون ریال جایزه نقدی و به شایسته تقدیر؛ لوح تقدیر و مبلغ 60 میلیون ریال جایزه نقدی؛ و در بخش کارگردانی تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 120 میلیون ریال جایزه نقدی برای برگزیده جشنواره و برای شایسته تقدیر؛ لوح تقدیر و مبلغ 100 میلیون ریال جایزه نقدی در نظر گرفته شده است. همچنین دو گروه برگزیده به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد.

گفتنی است؛  آخرین مهلت ارسال طرح و ایده به دبیرخانه جشنواره 15 دی سال جاری می باشد.
۲۰ دی ۱۴۰۱ ۱۰:۴۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.