English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

اختتامیه سوگواره ملی شعر رواق سرخ در شاهچراغ برگزار شد

اختتامیه سوگواره ملی شعر رواق سرخ در شاهچراغ برگزار شد
اختتامیه سوگواره ملی شعر رواق سرخ با حضور شاعران ملی در شاهچراغ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام، مراسم اختتامیه سوگواره ملی شعر رواق سرخ با حضور تولیت آستان مقدس حضرت احمدابن موسی(ع) در این بقعه متبرک برگزار شد.
در این مراسم که همراه با تجلیل از خانواده شهدای حادثه تروریستی شاهچراغ بود، شاعران ملی به شعرخوانی پرداختند و کتاب شعر سوگواره نیز رونمایی شد.

استفاده از هنر برای ماندگار کردن یادشهدا
تولیت حرم مطهر حضرت احمدابن موسی الکاظم(ع) در این مراسم اظهار کرد: یکی از بهترین راه هایی که وقایع در تاریخ ماندگار می شود استفاده از ابراز هنر است.
حجت الاسلام ابراهیم کلانتری افزود: شهیدان حادثه تروریستی شاهچراغ مظلومانه در هنگام نماز مغرب به صورت جمعی آسمانی شدن که این ویژگی مخصوص شهدای شاهچراغ است.
وی بیان کرد: داعش وحشی ترین گروه تروریستی در عصر معاصر است و گواه آن به شهادت رساندن جمعی از زائران حرم شاهچراغ به صورت مظلومان است.
تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) با اشاره به برگزاری سوگواره ملی شعر رواق سرخ توسط بنیاد بین المللی تصریح کرد: برگزاری این رویداد ملی در بازه زمانی کوتاه با مشارکت شاعران از سراسر کشور اقدام مناسب و به جایی بود.
کلانتری، ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این سوگواره ملی، گفت: من واقعاً از همه دست اندرکاران این همایش بزرگ و سوگواره عظیم، بویژه بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا علیه السلام که نقش اصلی را بر عهده داشت، قدردانی می‌کنم. اِن شاءالله که خلق آثار فاخر، با همت همه هنرمندان و دلدادگان اهل بیت علیهم السلام، استمرار پیدا کند.

مبارزه خستگی ناپذیر
مدیرعامل بنیادبین المللی فرهنگی‌هنری امام رضا(ع) در این مراسم گفت: باید پیام‌آور آن حضرت و امام عزیز باشیم‌ پیامی که امام علی بن موسی رضا (ع) به ما دادند و می‌دهند پیام زندگی و مبارزه خستگی ناپذیر و مجاهدانه است‌.

سعیدی زاده اضافه کرد: حضرت امام علی بن موسی رضا (ع) در دوره امامت خود زندگی مجاهدانه داشتند و خداوند متعال نیز مُزد این جهاد را تقدیم این امام عزیز کرد.

وی بیان داشت: امت مسلمان ایران از سال ۱۳۴۲ که نهضت امام خمینی (ره) در کشور شکل گرفت در سراسر ایران اسلامی به ندای امام علی بن موسی رضا (ع) پاسخ داد و یک زندگی و مبارزه خستگی‌ناپذیر را شروع کرد و مجاهدانه در تلاش است تا به افق اعلای خود که تمدن اسلامی است برسد.
وی با اعتقاد به اینکه جهاد دری از درهای بهشت است که خداوند این در را بر روی خاصان از اولیای خود می‌گشاید، گفت: در چهارم آبان‌ماه ۱۴۰۱ ۱۳ شهید بزرگوار را در حرم مطهر احمدبن موسی (ع) تقدیم کردیم که این شهیدان مانند همه شهیدان انقلاب اسلامی مزد مجاهدت امت حزب الله ایران را برای‌ همراهی با امام خمینی رحمه‌الله علیه و رهبر معظم انقلاب خواهند گرفت. در واقع این شهادت مزد زندگی محاهدانه‌ای است که امت حزب‌الله پیش گرفته‌اند.

سعیدی زاده با بیان اینکه ملت ایران هم مظلوم و هم مقتدر است، گفت: در بنیاد بین المللی امام رضا (ع) سعی کردیم به اندازه پَرکاهی، به اندازه بال مگسی در مسیر اعتلای فرهنگ شهادت و ولایت گام برداریم و این برنامه را که ماحصل تلاش فعالان در بنیاد، مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه آفرینش‌های هنری آثار قدس و مجموعه حوزه هنری استان است برگزار کنیم؛ امیدواریم این راه مسیری برای حوزه‌های مختلف باشد تا روایت این حادثه و اتفاق برای فرزندان و نسل آینده بماند.

مظلومیت شهدای شاهچراغ
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در این مراسم اظهار کرد: مسئله شهادت جمعی از هموطنان در حرم مطهر حضرت احمدابن موسی شاهچراغ (ع) از جنبه های مختلف قابل بررسی و توجه است؛ در وهله نخست تروریستی بودن فاجعه شاهچراغ (ع) و دست داشتن گروه ضد انسانی داعش در این ماجرا را باید مورد بررسی قرار داد.
حمیدرضا قانعی ادامه داد: مختصات وحشی گری و خوی ضدبشری و ضدانسانی گروه داعش طی سالیان گذشته در رسانه های بین المللی ترسیم شده بود و حضور در یکی از اماکن زیارتی و دست زدن به ترور کور انسان های بیگناه و بازنشر جهانی آن معنا دار و قابل بررسی است.
قانعی اضافه کرد: دومین جنبه بستر امنیتی که این اتفاق در آن رقم خورد، بروز اغتشاشات و به هم ریختگی فضای امنیت شهر و مشغول سازی مسوولین امنیت به خرابکاری های شهری، فرصت دست زدن به چنین اقدامی را برای این گروه تروریستی فراهم کرد.
وی بیان داشت: مظلومیت شهدای شاهچراغ (ع) بعنوان نماد مظلومیت ملتی که طی چهل سال گذشته ۱۷هزار شهید ترور داشته است از دیگر مواردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.
این مقام مسئول عنوان کرد: در همین راستا شهادت شهید آیت الله دستغیب در سال ۱۳۶۰، شهید فقیهی، آتش زدن اتوبوس حامل مردم بیگناه، حادثه بمب گذاری رهپویان وصال و ترور در حرم شاهچراغ (ع) همه و همه روایتگر مظلومیت ملت عزیز ایران اسلامی است.
وی با بیان اینکه ترور کودکان بی گناه با شلیک مستقیم گلوله که دل هر انسانی رو به درد می آورد،‌گفت: خلق تراژدی هایی مثل ماجرای آرتین و آرشام سرایه داران، شهید ندیمی، شهید کشاورز، ماجرای راستین کوچولو و خانواده اش، شهید لری گوئینی، شهیدان خوب، شهید پورعیسی، فریدالدین معصومی و همه شهدای مظلوم این حادثه تابلویی بدیع و جان‌سوز در مقابل دیدگان ملت قرار داده است و نیاز به روایتی روشن و دقیق و هنرمندانه دارد.
قانعی یادآور شد: هتک حرمت حرم مطهر حضرت احمدابن موسی شاهچراغ (ع) بعنوان سومین حرم اهل بیت و مأمن دوستداران خاندان اهل بیت علیهم السلام دل هر شیعه معتقدی رو به درد می آورد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار داشت: از شهر شیراز که همواره بعنوان نماد تعادل و امنیت و محبت و مهربانی و بهار نارنج و صمیمیت شناخته می شود تصویری به غایت خشن و دلهره آور به دنیا منعکس می شود و این تصاویر وجهه بین المللی کشور عزیزمان ایران را در اذهان ملت ها به شدت تخریب می کند.
وی ، با تاکید بر اینکه موضوع شهادت و تفسیر آن به عنوان هنر مردان خدا از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: تصویر فرزندی خونین در آغوش مادر، چادرهای گلگون و آغشته به خون، یا شجاعت خادم حرم در بستن درب، مجاهدت های نیروهای امنیتی و انتظامی، شهادت در لباس خادمی حضرت و پناه گرفتن پشت وسیله سرمایشی، همه و همه جلوه های هنری و تاثر برانگیزی هستند که زمینه را برای خلق آثار هنرمندانه و شاعرانه در حمله تروریستی به حرم فراهم می کنند.

۲۷ آذر ۱۴۰۱ ۱۶:۰۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.