English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

ویژه برنامه ای متفاوت برای معرفی جشنواره های امام رضا علیه السلام

ویژه برنامه ای متفاوت برای معرفی جشنواره های امام رضا علیه السلام
مراسم رونمایی از پوستر و فراخوان جشنواره های امام رضا علیه السلام امسال به صورت متفاوت در مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام، در این مراسم که به صورت ویژه برنامه تلویزیونی در سالن حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد، علاوه بر معرفی جشنواره ها، برنامه های دیگری نیز برای مخاطبان اجرا شد.

این ویژه برنامه با اجرای رسالت بوذری آغاز شد و در ادامه خادمان بارگاه منور رضوی با گرداندن پرچم متبرک حرم رضوی فضای سالن را عطر آگین کردند.

در ادامه این مراسم و پس از خوش آمدگویی مدیرعامل بنیاد، حاج امیر کرمانشاهی از مداحان اهل بیت(ع)  ،علی ستوده از شروه خوانان بوشهری،کورش زارعی از هنرمندان سینما و تئاتر و نوید اطاعتی شاعر به اجرای برنامه پرداختند.

همچنین در این مراسم برخی ازدبیران جشنواره های امام رضا علیه السلام به تشریح برنامه های جشنواره خود در قالب اجرای سخنرانی کوتاه و جذاب پرداختند.

  


رونمایی از پوسترهای

 آشنا کردن شاعران با شعر رضوی

سید محمدجواد شرافت، دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر فارسی رضوی نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: می‌شود شاعر باشی و از کبوتر، آهو، گنبد، گلدسته و ضریح بسرایی اما بدانی این تمام قصه شعر رضوی نیست. امیدوارم بتوانیم در این دوره از جشنواره هم از نام امامان و هم از کلام و مرام آن‌ها نیز بگوییم.

وی با بیان اینکه شعر رضوی افق‌های فراوانی دارد که باید با یک نگاه جامع به آن نگریست، افزود: تمام همت، نیت و عزم در بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به میزبانی کرمان این است که شاعران جوان را با افق‌های معنایی وسیع و مهارت‌های زیادی که در حوزه شعر رضوی وجود دارد بیشتر آشنا کنیم و از زندگی، سیره، روایات و کلام امامان(ع) بگوییم.

شرافت با بیان اینکه موضوع ویژه جشنواره شعر رضوی در این دوره «حاج قاسم، خادم الرضاست»، تصریح کرد: لباس خادمی بر قامت حاج قاسم، شکوه و جلوه بیشتری به او داد و من هم به خدمت حضرت عرض می‌کنم «خود را کبوتر حرمت فرض می‌کنم/ هرگز ندیده‌ام ز خودم خوش‌خیال‌تر».

  


رونمایی از پوسترهای

رویات زائران از زیارت

 مسعود نبی‌دوست، فعال فرهنگی مشهد، در ادامه این مراسم تصریح کرد: زیارت، رودخانه جاری روایت است و کار ما این است که به روستاها و شهرستان‌ها برویم و نهرهایی که به این رودخانه وصل شده است را پیدا کنیم. بنده را در سال‌های اخیر بیشتر به روایت‌گویی و آموزش روایت می‌شناسند و من در این سال‌ها همیشه به کسانی که می‌خواهند روایت‌گویی یاد بگیرند، می‌گویم که روایت، ابزاری برای هم‌فکر شدن و همزادپنداری است؛ برای اینکه بتوانیم زاویه دیگران را نیز در جهان ببینیم. برای همین موضوع، روایت نمی‌تواند انسان را کنار بگذارد و بیخیال آن شود.

 وی افزود: اخیرا یک ویژه‌نامه برای یکی از روزنامه‌های مشهد کار کرده‌ام که در آن یادداشتی است و تلاش کرده‌ام که روایت‌های انسان‌های مختلف را در آن بنویسم. در این ویژه‌نامه یک مقدمه‌ای در مورد مرتضی آوینی با عنوان «خدا پدرت را بیامرزد سید مرتضی» قرار دارد. همیشه فکر می‌کنم که اگر دوربین و یا سایر امکاناتی نظیر آن به ما دهند تا جنگ را ببینیم، احتمالا یک نمای دور را انتخاب خواهیم کرد؛ تانک‌ها و محورهای عملیات را نشان خواهیم داد و روایات‌های جنگ را بیان خواهیم کرد، اما سید مرتضی انتخاب دیگری کرده بود که من آن را در تیتر آورده‌ام؛ در ستایش آدمی که می‌فهمید نمای مستندش باید کلوزآپ باشد.

نبی‌دوست ادامه داد: او آگاهانه انتخاب کرد که حتی مخاطب نفهمد آن عملیات چیست. او به ما کمک کرد که خط اخم و لبخند آدم‌ها را ببینیم و بدانیم زیستن در جنگ به چه معناست. این بسیار مهم است، چراکه ما این‌گونه می‌توانیم با آدم‌ها هم‌حس شویم.

این فعال فرهنگی مشهد با اشاره به اینکه ما در فضای زیارت نیز باید به زائر نزدیک شویم و خط اخم و لبخند آن‌ها را ببینیم، خاطرنشان کرد: هرساله حدود ۳۰ میلیون زائر به مشهد سفر می‌کنند و تا زمانی که تبدیل به یک روایت نشود، این فقط یک عدد است. یعنی از درهای حرم سالی ۳۰ میلیون روایت می‌رود و می‌آید و ما باید آن‌ها را ثبت و ضبط کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همه آدم‌هایی که در طول تاریخ به مشهد آمده‌اند، به یقین یکی از رسانه‌های زیارت مثل عکس حرم را با خودشان برده‌اند و بر روی طاقچه خانه‌شان گذاشته‌اند. آدم‌هایی که وقتی نزدیک حرم شدند، دست بر روی سینه‌شان گذاشتند و سلام داده‌اند. در حرم انسان‌های گوناگونی در رفت‌وآمد هستند؛ یکی ارتشی است، دیگری رئیس بانک، آن یکی زنی است که با پول برنج کوبیدن به مشهد آمده است. ما باید تک تک این روایت‌ها را جمع کنیم و متوجه شویم که در این رودخانه جاری چه خبر است. شاید کار رسانه و جشنواره ما همین باشد.

  


شعر فاخر درمدح امام رضا(ع)

مرتضی حیدری آل کثیر، دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر عربی رضوی نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: می‌خواهم از شعر رضوی بگویم؛ شعری که شجره طیبه‌ایست که ریشه در معارف دینی و آموزه‌های قرآنی دارد. سینه شاعران رضوی کشتزار وحدت اهل بیت و امام رضا(ع) است. گویی این شاعران در تاریخ رسالتی پیمبری‌گونه داشتند. قصد دارم از جشنواره‌ای بگویم که شاعران عرب زبان سرتاسر جهان، شعر فاخر خودشان را در مدح امام رضا(ع) به این شوق و نیت ارسال می کنند که در اختتامیه بخوانند. در واقع شاعران عربی که از سرتاسر جهان به خوزستان می‌آیند، علاقه دارند که در این استان و در کنار شاعران عرب استان خوزستان باشند.

وی افزود: خوزستان به واسطه عمل بزرگی که در در طول تاریخ داشت و حوزه علمیه ۱۲۰۰ ساله خود، همیشه مورد توجه علمای بزرگ اسلام بوده است. همچنین اولین قدوم حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) به ایران ابتدا از این استان صورت گرفت. ما خوزستانی‌ها افتخارات بزرگی نیز در طول تاریخ رقم زده‌ایم؛ جهاد عشایر در مقابل ارتش متجاوز انگلیس، مقاومت مردمان در هشت سال دفاع مقدس و همچنین امروز که پذیرای زائران اباعبدالله الحسین(ع) در اربعین هستیم، همگی افتخاراتی است که در تاریخ خوزستان می‌درخشد.

دبیر سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر عربی رضوی تصریح کرد: دروازه ورود تشیع به خوزستان ما را با یاد و خاطره حضرت امام رضا(ع) به شکل ویژه‌ای گره زد. مگر می‌شود یک خوزستانی عاشق باشی و تابستان خودت را به زیارت بهشت رضا نگذرانی؟ عطر حرم برای خوزستانی‌ها بسیار خاطره‌انگیز است. همیشه خوزستانی‌ها زمانی که به صورت کاروانی وارد صحن امام رضا(ع) می‌شوند، اشعار عربی را می‌خوانند که بسیار تماشایی و زیباست. معمولا در زیارت ائمه اطهار(ع) این صحنه زیبا مشاهده می‌شود.

 

رونمایی از پوسترهای

اهدای شال رضوی به دبیران جشنواره ها

در پایان این مراسم شال منقش به نام مبارک امام رضا علیه السلام توسط حاج آقای نعیم آبادی از خادمان بارگاه منور رضوی به دبیران اهداء شد.

۲۴ آذر ۱۴۰۱ ۱۴:۲۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.