English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

بهره‌مندی از تجربیات نخبگان حوزوی و دانشگاهی در زمینه فرهنگ رضوی

بهره‌مندی از تجربیات نخبگان حوزوی و دانشگاهی در زمینه فرهنگ رضوی
مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان یزد با اشاره به برگزاری اولین دوره جشنواره میراث مکتوب رضوی گفت: در حقیقت یک شاخه جدید به جشنواره های رضوی اضافه شده است و هدف اصلی ما ایجاد جریانی مستمر و پویا برای بسط و گسترش سیره و معارف رضوی در آثار مکتوب است.

 به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، مجید جوادیان زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان یزد با شاراه به پیشینه یزد در این عرصه گفت: از اولین دوره های برگزاری جشنواره رضوی، یزد جز استان های پیشگام بوده است و یازده دوره جشنواره ملی خوشنویسی رضوی و شش دوره جشنواره فیلم کوتاه رضوی را برگزار کردیم که این خود نشان دهنده گرایش مردم یزد به فرهنگ و هنر رضوی است.
وی افزود: استان های یزد و خراسان از گذشته مراوده های بسیاری در زمینه تجاری، فرهنگی و فکری داشتند و تعدادی از شاعران و نویسندگان از تبار خراسانی یا یزدی هستند و این نشان دهنده  عشق و علاقه ای است که یزدی ها به استان خراسان رضوی داشتند.
جوادیان زاده خاطرنشان کرد: این باعث شده است با تمام فراز و فرود ها در طی این دوران هر سال جشنواره رضوی را بدون حتی یک سال وقفه در شاخه های مختلف برگزار کنیم و یزد عنوان پایتخت کتاب ایران را در سال 98 به خود اختصاص داده است و در حوزه آثار میراث مکتوب رضوی فعالیت می کند.  
وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه عنوان جشنواره امسال، میراث مکتوب رضوی است، چه اقداماتی در این راستا انجام شده، گفت: شکل گیری این جشنواره نوپا با همفکری یزد و بنیاد رضوی است که چند هدف در خصوص آن تعریف شده است. در حقیقت یک شاخه جدید به جشنواره های رضوی اضافه شده است و هدف اصلی ما ایجاد جریان مستمر و پویا برای بسط و گسترش سیره و معارف رضوی در آثار مکتوب است، همچنین بهره مندی از تجربیات نخبگان حوزوی و دانشگاهی در زمینه مربوط به فرهنگ رضوی است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان یزد خاطرنشان کرد: سه بخش در فراخوان ذکر کردیم؛ بخش کتاب که در دو گروه کودک و نوجوان و بزرگسال در محور های معارف رضوی، بخش زیارت و ادبیات داستانی شامل رمان و داستان و شعرکوتاه کلاسیک است. موضوعات بخش هنر؛ نمایش نامه، معماری، فیلم نامه و هنرهای تجسمی است و بخش آخر تاریخ و مردم شناسی.
وی در مورد تعداد آثار رسیده به جشنواره گفت: مجموعا 326  اثر در بخش های کتاب، پایان نامه و مقاله به جشنواره رسیده است که داوری ها با همکاری خانه کتاب ایران انجام می شود. سعی کردیم با استانداردهای علمی کتاب، آثار را داوری کنیم که خود داوری می تواند الگویی برای دوره های بعدی باشد و هویت جشنواره های بعدی را  مشخص و معرفی کند. یزد جز استان هایی است که بالاترین میزان مطالعه را داراست.
جوادیان زاده در پایان یادآور شد: آثار برگزیده این جشنواره برای در خصوص چاپ و انتشار مورد حمایت قرار خواهد گرفت و در قالب طرح حمایتی خریداری می شوند.
 شایان ذکر است هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) توسط بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) در سال جاری در رشته‌‌های گوناگون و به میزبانی استان‌های مختلف کشور برگزار می‌شود. در همین راستا استان یزد، در سال جاری میزبان نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی است که مهلت ارسال آثار آن 15 تیرماه جاری به پایان رسیده است و شهر یزد میزبان اختتامیه این جشنواره در آبان ماه امسال، همزمان با هفتة کتاب خواهد بود.

۱۸ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۱۴

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.