English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

اجرای گروه‌های موسیقی ملل تا چاوشی‌خوانی در جشنواره آواها و نواهای رضوی

اجرای گروه‌های موسیقی ملل تا چاوشی‌خوانی در جشنواره آواها و نواهای رضوی
اجرای چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی با اجرای گروه‌های موسیقی ملل، ردیف دستگاهی و نواحی ایران و چاوشی‌خوانی در شهرهای مختلف استان تهران آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌‌المللی فرهنگی هنری امام  رضا (ع)، در نخستین روز از این جشنواره که عصر پنجشنبه ۱۳ تیر ماه ۹۸ و همزمان با آغاز دهه کرامت برگزار شد،   ۲۴ گروه از برگزیدگان در سه شهرستان ملارد، شهرری و قرچک به اجرای موسیقی پرداختند.
در نخستین روز اجراها، 14 گروه در بخش موسیقی نواحی،۳ گروه در بخش ردیف دستگاهی ، ۴ گروه در بخش ملل و ۵ نفر هم در چاوشی‌خوانی و تکنوازی اجرای خود را روی صحنه بردند.
در این روز ، هنرمندانی از استان‌های اصفهان، لرستان، تهران، آذربایجان ، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خوزستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کردستان، مازندران، گیلان، گلستان و سیستان و بلوچستان و در بخش ملل کشورهای افغانستان، ترکیه و جمهوری آذربایجان و قزاقستان حضور داشتند.
سایر گروه‌های موسیقی برگزیده در این جشنواره، امروز جمعه در شهرستان‌های قدس، رباط کریم، دماوند و تهران بر روی صحنه رفته‌اند.
چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی از مجموعه برنامه‌های هفدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) بوده و با هدف ترویج، تعمیق و گسترش فرهنگ منور رضوی به میزبانی استان تهران و در سطح ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود.
جشنواره آواها و نواهای رضوی در چهارمین سال برگزاری با استقبال هنرمندان و اهالی موسیقی مواجه شده است که این نشان از علاقمندی و ابراز ارادت جامعه هنری و هنرمندان عرصه موسیقی به ساحت نورانی امام هشتم (ع) است. در این دوره از جشنواره با توجه به زمانبندی مناسب و با اطلاع رسانی‌های فراگیر در سطح کشور باعث تنوع آثار هنری از سراسر کشور و حضور هنرمندان غالب استان‌های کشور در این دوره گردیده است.
در بخش رقابتی جشنواره، هنرمندان شرکت‌کننده آثار خود را در حوزه‌های مولودی خوانی، منقبت خوانی، چاووشی‌خوانی، مرثیه‌خوانی، توسل‌خوانی، منظومه‌خوانی، ثنا و نیایش، مناجات‌خوانی، پیش خوانی‌های تعزیه، موسیقی آوازی در تمامی حوزه‌های موسیقی ایرانی شامل ردیف دستگاهی و مقامی و نواهای رضوی در حوزه‌های همنوازی ساز و آواز آثار خود را ارائه می‌دهند. بخش غیر رقابتی جشنواره نیز به مرور آثار تولید شده در حوزه رضوی، تجلیل از هنرمندان و ذاکران رضوی و بخش ملل اختصاص دارد.
همچنین در این دوره هنرمندانی از کشورهای قزاقستان، افغانستان، ترکیه، آذربایجان و پاکستان به اجرای برنامه می‌پردازند.
 
این رویداد بزرگ هنری و معنوی روز شنبه ۱۵ تیرماه با برگزاری مراسم اختتامیه در تالار وحدت به کار خود پایان خواهد داد.

۱۵ تیر ۱۳۹۸ ۰۷:۴۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.