English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

طی سه مرحله داوری؛ برگزیدگان سوگواره «فیروزه فرات» اعلام شد

طی سه مرحله داوری؛ برگزیدگان سوگواره «فیروزه فرات» اعلام شد
سوگواره «فیروزه فرات» توسط بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا علیه السلام در مشهد برگزار شد و با معرفی سه برگزیده به کار خود پایان داد. حجة الاسلام سید حسین سیدی، دبیر سوگواره فیروزه فرات، در گفتگو با خبرگزاری رضوی، به تشریح اهداف، کیفیت آثار، روند داوری، معرفی برگزیدگان و وضعیت نشر آثار دریافتی سوگواره پرداخت.

 

 

حجة الاسلام سیدی هدف از برگزاری سوگواره فیروزه فرات را تولید شعر با موضوع امام حسین علیه‌السلام در کلام امام رضا علیه‌السلام خواند. این سوگواره با این موضوع بکر و تازه، به معرفی و تبیین جایگاه معصوم از نگاه معصوم به زبان شعر پرداخته است. وی در وجه تسمیه این سوگواره نیز گفت: «فیروزه»، نماد خراسان، حضور امام رضا علیه‌السلام در نیشابور و یکی از اِلِمان‌های رضوی است. «فرات» هم نمادی از سیدالشهداء علیه‌السلام و عاشورا می‌باشد.سیدی آفت جشنواره‌ها و سوگواره‌های گذشته را موضوعات و آثار تکراری دانست و گفت: گاهی برخی شعرا، بعضی از آثار خود را به چند جشنواره می‌فرستادند. ما در این سوگواره، 500 اثر از سراسر کشور دریافت کردیم. بسیاری از این آثار، اشعار فاخر شعرای نامدار کشوری بود. البته در این میان، چند

اثر تکراری را مشاهده کردیم که این امر را در فرآیند داوری لحاظ نمودیم.

دبیر اجرایی سوگواره فیروزه فرات، یکی از دلایل طولانی شدن برگزاری فیروزه فرات را حساسیت در فرآیند داوری برشمرد. وی در تبیین روند داوری به تشریح سه مرحله پرداخت و گفت: در مرحله نخست، 3 داور استانی تک‌تک آثار را به دقت بررسی و داوری کردند. در گام بعد از میان آثار دریافتی، 50 اثر را که ضعف تألیف نداشته، وزن و قافیه و استانداردهای شعری را رعایت کرده و امکان چاپ در کتاب داشتند را انتخاب نمودند. در مرحله سوم، این 50 اثر را بدون درج اسم شاعر، به دست استاد مجاهدی(پروانه) و استاد محسن قاسمی(غریب) رساندیم که سرانجام سه برگزیده نهایی توسط ایشان مشخص شد. جوایز برگزیدگان به دست آنان می‌رسد.

بیانیه هیئت داوران در پایان این گزارش می آید. طبق این بیانیه، سه برگزیده نهایی سوگواره فیروزه فرات به ترتیب زیر هستند:
نفر

اول، جناب آقای عباس جواهری رفیع از قم، برنده جایزه چهار میلیون تومانی،
نفر دوم سرکار خانم عالیه رجبی از مشهد، برنده جایزه دو و نیم میلیون تومانی،
نفر سوم، جناب آقای فراز ملکیان از اصفهان، برنده جایزه یک و نیم میلیون تومانی.
حجت الاسلام سیدی در ادامه گفت به علت دور شدن از زمان شهادت امام رضا علیه السلام مراسم اختتامیه نداشتیم، اما سعی داریم همه یا اکثر 50 اثر برگزیده مرحله اول داوری را در کتابی با عنوان «اشعار معاصر آئینی» به چاپ برسانیم. شاید در آینده سوگواره و جشنواره‌هایی با موضوعات بکر و بدیع دیگر برگزار کنیم که طبعاً اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سیدی در پایان مصاحبه از همه شرکت‌کنندگان و برگزارکنندگان سوگواره تشکر کرد و هدف و افق اصلی سوگواره را قلم زدن و سرودن شعر و ابراز ارادت به ساحت سیدالشهداء و امام رضا علیهما‌السلام خواند.
متن بیانیه هیئت

داوران چنین است:
 
هو الجمیل
بیانیه هیئت داوران؛
نخستین دوره کنگره فیروزه فرات
دستاوردهای ادبی و فرهنگی انقلاب شکوهمند اسلامی در رشته شعر آئینی، به حدی برجسته و به اندازه‌ای چشمگیر است که به نظر اندیشمندان پژوهشگران شعروادب پارسی و صاحب‌نظران باید دو دهه اخیر را به عنوان فرصت شکوفایی و برومندی نخل تناور شعرآیینی تلقی کرد. چرا که آثار منظوم آفریده شده در این مقطع تاریخی علاوه بر ساختار متین و محکم لفظی، از شاکله متقن محتوایی و غنایی معنوی برخوردار بوده و شاعران متعهد زمانه ما با نگاهی لایه شکاف و نافذ، ابعاد ناگفته دو فرهنگ قویم غدیر و عاشورا را در نهایت هنرمندی به تصویر کشیده اند و بسیاری از خلأهای معنوی محسوس و ملموسی که در برخی از آثار ثبت شده در ذهن تاریخی ادب پارسی ذهن ما را آزار میداد جبران کردند و عظمت دیگری به شعرآیینی معاصر بخشیدند که این تغییر

رویکرد، مرهون عوامل تأثیرگذاری است که گذرا به آن اشاره کردیم و برگزاری کنگره‌های معناگرایی چون «فیروزه فرات» در این شکوفایی اثرگذار بوده اند.
هیئت داوران کنگره، از شاعران متعهّد شرکت‌کننده در این فراخوان به خاطر آثار فاخر و سروده‌های متین و فخیمی که به دبیرخانه کنگره ارسال کرده بودند تشکّرو قدردانی می‌کند.
هیئت داوران پس از سه مرحله بررسی و ارزیابی آثار در نهایت سه اثر ممتاز را برای مقام‌های اول تا سوم برگزیدند که اشعار انتخابی به شرح زیر معرفی می گردد:
نفر اول) جناب آقای عباس جواهری رفیع
نفردوم) سرکار خانم عالیه رجبی
نفر سوم) جناب آقای فراز ملکیان.
هیئت داوران پیشاپیش برای دارندگان این سه اثربرگزیده و ممتاز آینده‌ای بسیار درخشان با کوله‌بارهایی گران از تجربه و مطالعه و خودنقدی آرزو می‌کند.
محمدعلی مجاهدی-محسن قاسمی

 

http://www.razavi.news/fa/report/39225
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۲۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.