English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

همزمان با برگزاری جشنواره امام رضا(ع) در ترکمنستان به نمایش درآمد؛ شکوه اشک شوق در مرو

همزمان با برگزاری جشنواره امام رضا(ع) در ترکمنستان به نمایش درآمد؛ شکوه اشک شوق در مرو
شکوه اشک شوق در مرو همزمان با برگزاری جشنواره امام رضا(ع) در ترکمنستان شکوه اشک شوق در مرو به نمایش درآمد. به گزارش ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، جشنواره باشکوه فرخنده میلاد امام رضا(ع) به همت رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در ترکمنستان و با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان و سرکنسولگری ج.ا.ا در مرو و با حمایت اداره کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانیان خارج کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مشارکت قابل تحسین بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و آستان قدس رضوی و با همکاری شایسته دولت و مسؤلین محترم کشور ترکمنستان به ویژه وزارت امور خارجه، شهرداری بایرامعلی و دیگر عوامل مرتبط؛ در قدمگاه آن حضرت در مرو قدیم در جنوب ترکمنستان با حضور هیاتی از ایران، مقامات و شخصیت‌های سیاسی، پارلمانی، دیپلماتیک ایران و ترکمنستان و بیش از یکهزار نفر از شیفتگان اهل بیت(ع) برگزار شد.
امسال نیز در آستانه تولد آن بزرگوار جمع زیادی از علاقمندان به امام رضا(ع) از اقصی نقاط منطقه استان مرو و دیگر نقاط ترکمنستان به این مکان آمدند تا ارادت خود را به آن حضرت نشان دهند.
تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغازگر این آئین باشکوه بود که فضای معنوی به مراسم بخشید و با پخش صلوات خاصه امام رضا(ع) بار دیگر شمیم صحن و سرای حرم رضوی در محل اقامتگاه ثامن‏الحجج علی بن موسی الرضا(ع) پیچید، دلها همه بیقرار، روانه مشهد مقدس شدند.
ابوالقاسمی، رایزن فرهنگی سفارت ایران در ترکمنستان ضمن تبریک زادروز ولادت امام هشتم(ع) و خیر مقدم و خوشامدگویی به حضار گفت: امام رضا(ع) خورشیدی است که برای روشنایی و هدایت مردم فرستاده شده است و آن حضرت از شهر مدینه به نیت مرو حرکت کرد؛ زیرا این منطقه در آن زمان از نظر علمی از جایگاه بالایی برخوردار بوده است.
رایزن فرهنگی کشورمان افزود: توجه امام رضا(ع) به مرو سبب شده است تا مردم این سرزمین نیز نسبت به این امام بزرگوار ارادت خاصی داشته باشند و این روزها نیز امام رضا(ع) در میان مردم به عنوان «قیزیل امام» یعنی امام طلایی (منظور گنبد طلایی حرم مطهر) از احترام خاصی برخوردار است.
وی تصریح کرد: از دیر باز مردم تر کمنستان علاقه وافری به امام رضا(ع) داشنه اند وپس از کسب استقلال ترکمنستان، دولت و مردم این کشور با شور و احساس بالاتری برای امام هشتم(ع) اظهار ارادت می کنند و هر ساله در ایام ولادت با سعادت آن امام همام برنامه­های ویژه ای برگزار می­کنند. وی از همه کسانی که در برگزاری این برنامه به ویژه سفارت ج . ا.ا در تر کمنستان و سرکنسولگری ج.ا.ایران در مرو، آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی امام رضا(ع) مشارکت داشتند تشکر نمود و همچنین همکاری و همراهی دولت ترکمنستان، نیروهای امنیتی و انتظامی، شهرداری مرو و نمایندگی وزارت خارجه ترکمنستان در مرو را ستود وازتلاش آنان تقدیر و تشکر نمود .
رسول جعفری، سرپرست سرکنسولگری ج.ا.ا  در مرو نیز طی سخنانی مراتب سپاس­گذاری خود را از همه دست­اندرکاران برنامه اعلان و از طرف دکتر احمدی سفیر ج.ا.ایران در ترکمنستان سلام گرم ایشان را به همه میهمانان و حاضران ابلاغ نمود.
در ادامه مراسم، آخوند عبدالجبار میرابی از علمای ترکمن ایران سخنرانی کرد و از طرف مردم ایران به ویژه ترکمن­ها به حاضران در مجلس سلام ویژه رساند و گفت: همانطوری که خدا در قران مجید می فرماید: «خدا به انسان کرامت، شرافت، عزت، آبرو، خوبی ها را بخشیده است»؛ حضرت امام رضا (ع) هم یکی از آن شخصیت­هایی است که خدا به او کرامت داده است. به احترام امام رضا (ع) هیاتی از جمهوری اسلامی ایران و اقشار مختلف مردم ترکمن در کنار هم جمع شدند و به این زیبایی مراسم برگزار می شود که خود این هم یکی از موهبت­های الهی است.
وی تاکید کرد: روابط نزدیک، برادرانه و دوستانه میان روسای جمهور دو کشور برای ما سعادت بزرگی است. در سایه اتحاد و انسجام دو کشور چنین مراسمی برگزار می­شود. جناب آقای میرابی با قرائت چند بیت از اشعار مختوم قلی که در وصف امام رضا(ع) سروده است گفت : مختوم قلی فراغی یک نماد خوبی برای این اتحاد است. لذا برای هر دو رئیس جمهور ایران و ترکمنستان دعا و عمر طولانی آرزو می کنیم که زمینه این تجمع باشکوه و باعظمت را فراهم ساختند.
وی افزود: امام رضا(ع) یکی از دوستان محبوب خدا است. خدا همیشه از محبین و دوستان خود حمایت می­نماید. ما اگر با چشم دل سراغ امام هشتم برویم، شفا می­گیریم و حاجت ما برآورده می شود.
سخنران بعدی مراسم مصطفی کواکبیان نماینده مجلس و عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت مجلس شورای اسلامی بود. ایشان با تبریک دهه کرامت روایت «سلسه الذهب» امام هشتم(ع) را خواند و گفت: این کلام هم بحث توحید را و هم بحث قیامت را و هم بحث امامت را تبیین می­کند که امام رضا (ع) در بدو ورود به منطقه نیشابور روایت کرده است که باید به آن با دقت گوش فرا دهیم و در زندگی روزمره خود ساری و جاری سازیم.
وی خاطرنشان کرد: علی ابن موسی الرضا(ع) سلطان قلب همه ایرانیان و همه پیروان ایشان است. مردم ایران هر درد و مشکلی داشته باشند، به آقا امام رضا(ع) متوسل می شوند، و ده­ها نمونه داریم که از این امام همام، حاجت خودشان را گرفتند. انشاالله همه ما به این امام اقتدا کنیم و حاجت و مراد دل خودمان را بگیریم.
کواکبیان تاکید کرد: در ایران شیعه و سنی در کنار هم زندگی می کنند و با هم وحدت و صفا و صمیمیت دارند. اعتقادشان این است که به ریسمان الهی، چنگ بزنند تا به فلاح و رستگاری برسند؛ حتی کسانی که مسلمان هم نیستند باید نگاه محبت­آمیز به آنها داشته باشیم؛ چه برسد به برادران ایمانی و شیعه و سنی؛ باید با همدیگر کاملا یکسان و یک منش را پیش ببرند.
وی با قرائت «سمی الرضا بالرضا لرضی الرعیه» گفت: امام رضا(ع) به این دلیل امام رضا(ع) لقب گرفت که  مردم از او راضی بودند. لذا ما نمایندگان مجلس، ما دولتمردان، چه دولت مردان ایران چه دولت مردان دولت ترکمنستان باید به مردمشان خدمت نمایند و رضایت مردم را هر چه بیشتر جلب کنند
وی همچنین با خوانش «صدیق کل امرء عقله و عدوه جهله» از  امام رضا(ع) اظهار داشت: دوست هر کسی عقل او و دشمنش جهالت اوست. ما تلاش می کنیم در جهت ارتقاء دانش و بینش عمل کنیم و همه امور ما و سبک زندگی ما بر اساس عقلانیت شکل بگیرد.
وی ضمن تشکر و قدردانی از رایزنی فرهنگی و سرکنسولگری و همچنین مسئولین دولت ترکمنستان در برگزاری باشکوه جشنواره امام رضا(ع) در مرو ترکمنستان تصریح کرد: روابط بین دولت ایران و ترکمنستان را یک روابط بسیار سازنده و مثبت می خواهیم که هر روز قبل از گذشته رو به پیشرفت و توسعه باشد و توافقاتی که رئیس جمهور ما با رئیس جمهور شما در سفری که داشتند انشالله اجرایی و عملیاتی بشود و روز به روز گسترش روابط را شاهد باشیم.
از طرف کشور ترکمنستان کاکاجان بایرام اف، مدیر بخش نژادشناسی تاریخ ترکمن­ها در آکادمی علوم ترکمنستان به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن ادای احترام  و خوشامدگویی به شرکت­کنندگان گفت: در میان مردم ترکمن ضرب­المثلی وجود دارد که می­گوید: «خانه نخر، همسایه بخر» بر همین اساس روسای جمهور کشور جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان دنباله ­روی سیاست­های تعامل و روابط دوستانه هستند که این ما را بسیار خرسند می سازد. روابط ایران و ترکمنستان سرچشمه خود را از دوران دیرباز می­شناسد و اگر بگوییم ما فرهنگ مشترک داریم، اشتباه نکرده­ایم.
ایشان بیان داشت: تمدن اسلامی در رشد و توسعه تمدن جهانی سهم بسزایی داشته است. مطالعه افکار و اندیشه شخصیت­های برجسته و برگزاری کنفرانس و همایش های مختلف درباره این شخصیت ها از برنامه­های بسیار ارزشمند و قابل توجه است.
وی تصریح کرد: امام رضا(ع) این شخصیت بزرگ در میان مردم ترکمن از احترام خاصی برخوردار است. ایشان انسان با کرامت و بافضیلت در مدت حضور مبارکشان در مرو قدیم بوده است.
مدیر بخش نژادشناسی تاریخ ترکمن ها در آکادمی علوم ترکمنستان با تبریک و تشکر از برگزاری این آئین باشکوه افزود: رئیس جمهور ترکمنستان تعدادی از اساتید دانشکده های تاریخ، باستان شناسی، نسخ خطی، زبان و ادبیات ترکمن را برای شرکت در این مراسم اعزام کرده که حاکی از اهمیت زیاد آن است.
در پایان سخنان جناب آقای کاکاجان؛ مجری برنامه به صورت ویژه از حضور پژوهشگران و میهمانان علمی اعزام شده تشکر کرد و از اینکه به دلیل گرمی هوا امکان استفاده از سخنان آنان نیست، عذرخواهی کرد و از آنان خواست تا در یک برنامه علمی ویژه که به همین منظور برگزار خواهد شد، شرکت کنند.
میهمان ویژه این مراسم، حجت الاسلام غلامرضا جلالی معاون سابق پژوهشی بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی که از متخصصان و صاحب نظران در عرصه شخصیت های عرفانی و سادات مدفون در سرزمین ترکمنستان است ؛ با تبریک ولادت با سعادت هشتمین اختر آسمان امامت و ولایت حضرت ثامن الحجج، علی بن موسی الرضا(ع) به همه مسلمانان و به ویژه به دو ملت ایران و ترکمنستان و ارج نهادن به برگزاری مراسم میلاد حضرت امام رضا(ع) سخنان خود را آغاز کرد و گفت: جهان امروز پر از ستیزه جویی و خشونت است ما باید ببینیم کدام درس را از امام رضا(ع) می­توانیم با توجه به نیاز کنونی بیاموزیم، بدون تردید یکی از مهم ترین تعالیم ایشان محبت با معنی وسیع آن است یعنی محبت به خدا، نسبت به انسان و نسبت به همه موجودات. محبت در حقیقت از تعالیم قرآن کریم است.
وی با استناد به آیه قرآن تصریح کرد: قرآن می فرماید: «یحبهم و یحبونه» یعنی خدا انسانهای مومن را دوست دارد و آنها هم خدا را دوست دارند یعنی اساس همه محبت های انسان محبت خدا نسبت به انسان است. محبت را به مفهوم میل و کشش نسبت به دیگران می دانند و در تعریف آن گقته شده است: محبت میل جمیل به جمال است. یعنی محبت وقتی اتفاق می افتد که غایت تناسب در فرد محبوب وجود داشته باشد و شیفتگی به محبوب به خاطر زیبایی است که در او وجود دارد. سپس یک ارتباطی میان محبت و زیبایی وجود دارد. هر فردی که به زییایی یعنی توازن و تناسب در اخلاق و رفتار و در ظاهر و باطن خود می­رسد، هم مورد محبت و علاقه دیگران قرار می­گیرد و هم خود نسبت به زیبایی­‌ های دیگران وابسته و دلبسته می­شود.
جلالی افزود: امام رضا(ع) وقتی به خراسان و مرو آمد با عمل و رفتار خود مهرورزی نسبت به دیگران را به مردم این سرزمین آموزش داد؛ در واقع ایشان را می توانیم پایه گذار مکتب عشق و محبت بدانیم. مکتب محبت یکی از چهار مکتب عرفانی شمرده می شود که در تاریخ عرفان خیلی اهمت دارد. سه مکتب دیگر: مکتب زهد، معرفت نفس و معرفت الله هستند. از این میان مکتب محبت جامع همه مکاتب عرفانی است. یعنی هم در دل آن زهد وجود دارد، هم خودشناسی و هم خودشناسی.
وی ادامه داد: این مکتب در همه تاریخ عرفان و تصوف خراسان از عصر امام رضا(ع) تا عصر حاضر ادامه یافته و سلسله های طریقتی زیادی را به وجود آورده است. از آن میان نجم الدین کبری و ابو سعید ابوالخیر که هر دو در خاک ترکمنستان دفن شده و اهل این سرزمین بوده­اند، از پیروان مکتب محبت هستند و سلسله طریقتی همه آنها به امام رضا(ع) می رسد؛ چنانکه امام ابوحامد غزالی و برادرش شیخ احمد غزالی و فخرالدین عراقی و مولانا جلال الدین رومی و میرسید علی همدانی همه از پیروان مکتب محبت هستند و سلسله طریقتی همه آنها به امام رضا (ع) می رسد. این مکتب برای این به وجود آمده است تا جلو بی مهری و خشونت گرفته شود و نهادهای مهم اجتماعی و اقتصادی برای توانمندسازی توده­های مردم به وجود آید.
جلالی تاکید کرد: این مکتب بر خود لازم می­بیند تا ادیان و مذاهب باهم تعامل داشته باشند و از تعارض میان پیروان ادیان جلوگیری کند و اسلام را به معنی پیروی از حق می داند. یعنی هر کجا حق باشد و هر کسی مطرح کند از اهمیت برخوردار است. فرقی نمی کند آن را چه کسی مطرح کرده باشد.
وی گفت: بعضی اساس مدنیت را عدالت دانسته اند. از جمله امیر تیمور گورکانی معتقد بود قدرت در عدالت است؛ اما بعضی هم اساس مدنیت را عشق و محبت به هم نوع و همه موجودات می دانند. این جریان دوم از طریق امام رضا (ع) مورد تاکید قرار گرفته است. هر چند امام رضا (ع) می فرماید: «اوصیکم بالعدل و بالاحسان»  یعنی من شما را به عدالت و نیکی در حق همدیگر دعوت می کنم. یعنی ایشان ضمن تائید اهمیت عدالت، احسان را ارجح می داند چون مهرورزی و احسان نسبت به یکدیگر فراتر از عدالت است. در عدالت ایثار وجود ندارد و در محبت از خودگذشتگی بسیار اهمیت دارد. پس محبت می تواند محبت ساز باشد.
جلالی در پایان سخنان خود اظهار داشت: ما امروز در این مکان مقدس از جاهای مختلف گردهم آمده­ایم تا به این ندای امام رضا(ع) پاسخ دهیم. خواهران و برادران من ما باید راه محبت را نسبت به یکدیگر در پیش بگیریم و از معارضه و برخورد باهم پرهیز کنیم. امیدوار هستم مردم شریف ترکمنستان همیشه شادمان باشند و محبت میان دو کشور دوست ایران و ترکمنستان مدام رو به افزایش بگذارد و همه ما بتوانیم بدون توجه به رنگ و مذهب و نژاد، نسبت به همه انسان­های صلح­جو در سراسر جهان عشق بورزیم.
در ادامه مراسم ابوالقاسمی، به عنوان برگزار کننده مراسم و مجری کل برنامه ها ؛ بار دیگر از همه حاضران و مهمانان و مسؤلان ترکمنستان که برای برگزاری این مراسم باشکوه همکاری کردند، تشکر نمود و با یادآوری خاطره ملاقات رییس جمهور ترکمنستان با مقام معظم رهبری و بیان جمله تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمود: «ما و ترکمنستان خویشاوند هستیم» برای رهبر معظم انقلاب اسلام حضرت آیت الله خامنه ای و رییس جمهور محترم ترکمنستان، آرزوی سلامتی و موفقیت کرد. همچنین با یادآوری حضور رییس جمهور محترم ج.ا.ایران در محل اقامتگاه امام رضا (ع) در مرو و قرائت زیارت امین الله، از استقبال رییس جمهور و مردم عزیز ترکمنستان تشکر کرد و برای سلامتی هر دو رییس جمهور ایران و ترکمنستان دعا کرد.
رایزن فرهنگی کشورمان؛ هنگام آغاز دعای پایانی جشنواره که همه حضار منتظر بودند تا در کنار خانه امام برای آنان دعا شود، رو به سوی  حسینی معاون تبلیغات آستان قدس رضوی کرد و گفت در این مکان مقدس بنده شایسته دعا کردن نیستم و خواهش می کنم شما که سید مجلس هستید برای ما دعا کنید، لذا از ایشان دعوت به عمل آمد ایشان هم پشت تریبون حاضر شد و با سخنان گرم به عنوان خادم امام رضا(ع) اشک شوق را بر چشمان عاشقان امام رضا (ع) جاری ساخت و با نقل روایتی از حضور امام رضا(ع) در مرو و شرکت در تشییع جنازه آن فرد و گریه کردن برای او، خاطره حضور امام رضا(ع) در مرو را به خوبی مجسم ساخت و در فراز نهایی سخنان خود، با صوتی خوش؛ زیارت امام رضا (ع) را خواند که همه حضار، با اشکِ ریزان و قلبی پر از شور و شوق نسبت به امام رئوف او را همراهی کردند.
در این مراسم؛ با تلاش و پیگیری بنیاد بین­‌المللی امام رضا(ع) حدود هزار بسته رضوی شامل: نان مخصوص، نمک و نبات تهیه و ارسال شده بود که تقدیم زائران گردید. همچنین هدایایی معنوی که از سوی آستان قدس رضوی آورده شده بود؛ حسینی به مهمانان ارجمند دانشگاهی و پژوهشگر اعزامی از سوی رییس محترم جمهوری ترکمنستان اهدا گردید.
در پایان مراسم، از تمامی شرکت‌کنندگان که بالغ بر 1800 نفر بودند در جوار مقبره خواجه یوسف همدانی پذیرایی به عمل آمد و هدایای رضوی تقدیم گردید.
۳۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۱۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.