English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد: جشنواره امام رضا(ع) مهمترین رویداد فرهنگی شهر مشهد است/اعطای 8 نشان‌ مشهد به 8 نخبه رضوی

رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مشهد: جشنواره امام رضا(ع) مهمترین رویداد فرهنگی شهر مشهد است/اعطای 8 نشان‌ مشهد به 8 نخبه رضوی
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت و گردشگری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: جشنواره امام رضا(ع) به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای علمی، فرهنگی وهنری مرتبط با فرهنگ رضوی و شهر مشهد است.

به گزارش ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، احسان اصولی در حاشیه بازدید از فعالیت‌ها و برنامه‌های ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، به این نکته اشاره کرد و گفت: فراگیری سطوح مختلف استانی، ملی و بین‌المللی در رشته‌ها و شاخه‌های متعدد؛ همه ساله زمینه‌ساز رخدادهای بزرگی در این حوزه است و این جشنواره را به محملی تبدیل کند تا با استفاده از توان و استعداد اندیشمندان و هنرمندان آموزه های سیره پربار حضرت ثامن‌الحجج(ع) تببین و ترویج شود.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت و گردشگری شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: بدون شک انتقال این مفاهیم به عرصه عمومی و همراه کردن عموم شهروندان با این رویدادها و بازنشر آثار آن با استفاده از ظرفیت رسانه‌های نوین می¬تواند به فراگیری پیامی که باید از سیره و سلوک امام رضا(ع) انتقال یابد  کمک می‌کند.
وی اظهار کرد: از طرفی به نظر می‌رسد اگر از آثار و حرکت‌های ماندگار فرهنگی و هنری در زمینه فرهنگ رضوی حمایت شود سودمندتر از فعالیت¬های مقطعی و کم¬اثر خواهد بود.
اصولی با تأکید بر اینکه شهر مشهد در طول تاریخ، هویت اصلی خود و جانمایه رشد و بالندگی‌اش را وام‌دار وجود این مضجع شریف بوده است، عنوان کرد: آنچه به حوزه مسئولیت‌های مدیریت شهری بر می‌گردد، بهینه‌سازی خدماتی است که سبب شود زائر و مجاور در شهر مشهد از حداکثر رفاه و آرامش برخوردار باشند و به تعبیر مقام معظم رهبری که خدمت به مردم مشهد را خدمت به مردم ایران عنوان کرده‌اند و تمام تلاش شورای شهر و شهرداری مشهد نیز در مسیر خدمت‌رسانی شایسته به زائران و مجاروان امام رضا(ع) است.

 

  

 

وی در خصوص حمایت شورای شهر مشهد نیز افزود: در کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت و گردشگری پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد، سعی بر ترویج فرهنگ و سیره آن امام همام داریم و باید به تأسی از حضرت رضا(ع) که مشهورند به دانشوری، مدارا، گفتگو با مخالفان، آزاداندیشی و ... این مفاهیم را بصورت برجسته در فرایندهای فرهنگی و اجتماعی مطرح کنیم.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت و گردشگری شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: در همین راستا و برای حمایت از جشنواره نیز تا حد توان و استعدادی که در مجموعه مدیریت شهری وجود دارد اطمینان می¬دهیم که همراه و حامی این رویداد عظیم علمی و فرهنگی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) هستیم .
وی در راستای تحقق شعار امسال "اسوه اخلاق وگفتگو امام رضا(ع)" نیز افزود: شیوه تبلیغی حضرت رضا (ع) اخلاق-مداری، مدارا و گفتگوست. نیاز جامعه امروز ما هم امید، بهبود شرایط، گفتگو، کنار گذاشتن اختلافات و بالا بردن توان تحمل یکدیگر است.
اصولی اظهار کرد: باتوجه به این شعار از چندی قبل با طرح عبارت محوری «مشهد، پایتخت گفتگوی جهان اسلام» سعی کردیم  تا برنامه‌ریزی دقیقی بر روی این ویژگی از فرهنگ رضوی داشته باشیم و با حضور فضلا، اندیشمندان و همراهی همه دستگاه¬ها و مدیران اجرایی بتوانیم در لایه¬های مختلف اجتماعی به همگانی شدن فرهنگ مدارا و گفتگو کمک کنیم و در آینده نزدیک، خروجی عینی این سیاست را نیز در سطح برنامه¬های فرهنگی و اجتماعی شهر مشهد مقدس شاهد باشیم.
وی درباره اشاعه فرهنگ و سبک رضوی نیز اظهار کرد: جامعه امروز ما تشنه این فرهنگ و سبک زندگی اجتماعی است که امام رضا(ع) اسوه و الگوی آن هستند. شنیدن صدای مخالف، گفتگو، تحمل و بردباری در مواجهه با مشکلات و اختلاف¬ها، تسلط به علوم روز و استفاده از عقل و منطق در تحلیل شرایط؛ همه به نوعی صفات بارز رفتاری آن حضرت بوده است که ما هر چه بیشتر بتوانیم از آن بهره ببریم، آرامش رفتار اجتماعی و زندگی مسالمت‌آمیز شهروندان با یکدیگر بیشتر خواهد شد.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت و گردشگری شورای اسلامی شهر مشهد اظهارکرد: بخش عمده¬ای از فرهنگ و سیره رضوی در خلال حضور پر برکت ایشان در دیار توس رقم خورده است و به ویژه مناظرات بسیار مهم و تأمل‌برانگیزی که با عالمان و صاحب‌نظران گوناگون داشته‌اند؛ پس نگاهی به این بخش از تاریخ زندگانی حضرت ثامن‌الائمه(ع) می‌تواند راهگشای ما باشد.
وی درباره شیوه مناظرات ایشان، از همه مهمتر، به رسمیت شناختن طرف مقابل است، بیان کرد: استفاده‌ بجا و مناسب از مبانی طرف مقابل برای اقناع آن‌ها، چه بسا اگر ایشان می‌خواستند از مبانی خود برای اقناع استفاده کنند کارگر نمی‌افتاد؛ اما می‌بینیم که امام رضا(ع) با این روش و در کنار آن با سعه صدر، انصاف، برخورداری از آزادگی و روح علمی در مناظرات، همه حاضران، علمای ادیان یا حتی بی¬دین¬ها را به تحسین و تسلیم وامی داشتند.
اصولی در رابطه با سیره امام رضا(ع) نیز گفت: تسلط امام رضا(ع) بر علوم و زبان‌های ‌مختلف، تکیه بر اصول مشترک بین ادیان، اخلاق¬مداری، بردباری و پرهیز از اهانت یا تحکم در سیره ایشان سبب شده بود تا نفوذ کلام و اثربخشی استدلال ایشان بارها باعث شود که دشمنانشان در رسیدن به نیات خود ناکام بمانند و افراد آزاده نیز بارها بر حقانیت حضرت رضا(ع) اقرار کنند.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت و گردشگری شورای اسلامی شهر مشهد افزود: در سال‌های گذشته عملکرد و فعالیت کاری بنیاد را دنبال کردیم و امسال شاهد نظم و انسجام و عمق بخشی بهتری نسبت به فعالیت ها و اقدامات فرهنگی بنیاد بودیم که از غناها و برجستگی های ویژه ای برخوردار است.
اصولی خاطرنشان کرد: در شورای شهر همواره بر موضوع امام رضا به عنوان مبنای هویتی شهر مشهد تاکیده شده است و وظیفه خود می دانیم تا با تمام توان حمایت لازم را از برگزار کنندگان جشنواره امام رضا(ع) داشته باشیم.
وی با بیان اینکه کارهای مشترکی توسط شهرداری و شورای شهر و بنیاد امام رضا متناسب با این ایام فرخنده و جشنواره باشکوه صورت پذیرفته است، افزود: همانگونه که در سطح شهر مشهود است به غنای فرهنگی و زیباسازی شهری در ایام ولادت امام رضا(ع) و ایام برگزاری جشنواره امام رضا به‌صورت ویژه توجه شده است.
رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت و گردشگری شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه طرح نشان مشهد در شورای شهر به تصویب رسیده است، خاطرنشان کرد: در همین راستا شهرداری مشهد مکلف شده است که ساز و کار آن را طراحی کند؛ نشان مشهد سالانه به 8 نخبه رضوی به نام امام هشتم(ع) اعطا خواهد شد و این نشان تنها مختص مشهدی‌ها نیست و به تمامی نخبگان داخلی و خارجی رضوی اعطا می‌شود.
اصولی گفت: اولین نشان‌های مشهد در دهه کرامت سال آینده و در اختتامیه هفدمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) به 8 نخبه رضوی اعطا خواهد شد.

۳۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۰

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.