English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

نماینده ولی فقیه در سوریه: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی نقشی مؤثر در مسیر معرفی معارف امام رضا(ع) داشته است

نماینده ولی فقیه در سوریه: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی نقشی مؤثر در مسیر معرفی معارف امام رضا(ع) داشته است
نماینده ولی فقیه در سوریه برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را گامی مؤثر در جهت معرفی معارف اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و امام رضا(ع) دانست و گفت: تلاش برگزارکنندگان جشنواره کتابخوانی رضوی و در جهت ترغیب و تشویق مطالعه در حوزه فرهنگ امامان معصوم(ع) قابل تقدیر است. به گزارش ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع)، آیت‌الله سیدابوالفضل طباطبایی در دیدار با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و کارکنان و اعضای ستاد جشنواره کتابخوانی رضوی، اظهار کرد: خواندن باید هدفمند و مبتنی بر تدبر باشد، هرچند قرآن خواندن هم در هر صورت و شرایطی مفید است، اما اگر با تدبر و تفکر همراه شود اثرگذار خواهد بود.

وی به آشنایی خود با آمار و اعداد بیان شده در حوزه مطالعه و کتابخوانی کشور آمار پایین آن اشاره کرد و افزود: نگاه آماری ما باید با آماری از این جنس که جامعه مسلمان به واسطه خواندن قرآن یک جامعه کتاب‌خوان است، ما در جامعه کتاب‌خوان حرفه‌ای و کتاب‌خوان عمومی داریم و کتابخانه‌های عمومی نیز وظیفه دارند کتابخوانی را به‌صورت همگانی و عمومی تبلیغ کنند و مطالعه را به سمتی هدفمند سوق دهند.

نماینده ولی فقیه در سوریه با اشاره به طرح‌هایی مانند همیار پلیس و مدرسه، گفت: حوزه کتاب و کتابخوانی و مطالعه نیز به این طرح‌ها برای گسترش مطالعه نیاز دارد و این کار تلاشی برای آسان کردن خواندن کتاب برای مردم است.

آیت‌الله طباطبایی برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را گامی مؤثر در جهت معرفی معارف اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و امام رضا(ع) دانست و تصریح کرد: تلاش برگزارکنندگان جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) و مسئولان کتابخانه‌های عمومی در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی و در جهت ترغیب و تشویق مطالعه در حوزه فرهنگ امامان معصوم(ع) قابل تقدیر است.

وی ضمن اشاره به موضوع مقاومت در جهان اسلام و کشور، تأکید کرد: این پدیده محصول انقلاب اسلامی است که محور مقاومت را از عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و به‌صورت عرضی در بحرین، یمن، پاکستان، افغانستان و آفریقا به‌وجود آورده است و این موضوع در حال حاضر نیاز به معرفی و شناساندن به مردم و نسل جوان دارد و معرفی این مفاهیم به‌صورت شخصیت‌ها و افراد و شرح‌حال‌ها از وظایف کتابخانه‌های عمومی است.

نماینده ولی فقیه در سوریه خاطرنشان کرد: کتاب‌های مربوط به شهدای مدافع حرم باید در کتابخانه‌های عمومی موجود و در منظر دید علاقه‌مندان و اعضای کتابخانه‌ها قرار داشته باشد.

در این دیدار حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، ضمن اشاره به فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی استان، گفت: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی با همکاری بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) از جمله برنامه‌هایی است که با توجه به ایام خجسته میلاد امام ‌مهربانی‌ها، حضرت رضا(ع) و دهه کرامت توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود و مردم نیز در حوزه کتاب و کتاب خوانی و مطالعه استقبال خوبی از این جشنواره که بخشی از از جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) بوده است داشته‌اند.

وی افزود: یکی از محسنات این جشنواره شرکت در مسابقه به‌صورت خانوادگی بوده که توانسته است تمام اعضای خانواده را درگیر امر کتابخوانی در حوزه فرهنگ رضوی کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی ادامه داد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با ابتکار خوب دبیرکل نهاد برای نهادینه کردن مطالعه و ارتقای میزان کتابخوانی توجه ویژه‌ای به حضور کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌ها داشته است و در تعداد زیادی از کتابخانه‌ها با چینش و فضاسازی‌ای مناسب بخش‌های ویژه‌ و تخصصی کودک ایجاد کرده‌اند.

سبزیان با ارائه گزارشی مختصر از وضعیت کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی و عضویت در کتابخانه‌ها، خاطرنشان کرد: علی‌رغم وضعیت نامناسب مطالعه و کتاب و کتابخوانی در کشور باز هم نشانه‌های بسیار خوبی از علاقه به کتابخوانی و حضور در کتابخانه‌های استان وجود دارد و با سفرهایی که به شهرستان‌ها و کتابخانه‌های عمومی در نقاط مختلفی از استان داشته‌ایم در دورافتاده‌ترین و محرو‌‌م‌ترین روستاها نیز شاهد استقبال بالا و قابل قبول نسبت به بحث کتاب و کتابخوانی هستیم.

 

۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.