English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

پروانه معصومی: مشهد برای من بهشتی است که نظیر ندارد

پروانه معصومی: مشهد برای من بهشتی است که نظیر ندارد
پروانه معصومی بازیگر برجسته سینما و تلویزیون کشورمان است بازیگری که تاکنون درده‌ها فیلم و سریال ایفای نقش کرده و جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره فیلم فجر،به مناسبت ایفای نقش در فیلم«گل‌های داوودی» کسب کرده است، او در سریال امام علی(ع) در نقش همسر مالک اشتر ظاهر بازی کرد و نقشی ماندگار را خلق نمود، یوسف پیامبر، راز و مثل هیچ‌کس ازجمله آثاری است که معصومی در آن‌ها بازی کرده است. پروانه معصومی با آن صدای آرام و کلام شمرده دریکی از آخرین روزهای بهار با ما سخن گفت.


خانم معصومی!مخاطبان قاب شیشه‌ای شمارا با بازی ماندگارتان در نقش همسر مالک اشتر در زنجیره امام علی(ع) می‌شناسند از این زنجیره خاطره‌انگیز برایمان بگویید...

زنجیره امام علی(ع) برای من توأم با خاطرات بسیار شیرین است هر وقت یاد این زنجیره می‌افتم این باور در ذهنم زنده می‌شود که اکیپی که آن زنجیره را ساختند همگی آمده بودند تا به عشق امیرالمؤمنین کار کنند ما بازیگر و فیلم‌ساز نبودیم ما ارادتمندان به علی(ع) بودیم که می‌خواستیم از طریق این فیلم به او ادای احترام و عشق کنیم.
من خودم سرآن زنجیره پایم شکسته بود و نمی‌توانستم بازی کنم. نکته‌ای را درباره زنجیره امام علی(ع) به شما بگویم که اولین بار است رسانه‌ای می‌کنم. آن زمان آقای میرباقری به من گفتند اگر شما این نقش را بازی نکنید من اصلاً چنین شخصیتی در فیلم نمی‌گذارم و این زنجیره بدون نقش هاجر همسر مالک ساخته خواهد شد.خود مسئله خیلی به من انگیزه داد که باوجود مشکل جسمانی که داشتم عاشقانه کارکنم.

من تنها مدت ۱۰ روز بر سر فیلم‌برداری این زنجیره حضور داشتم، این ۱۰ روز درست درزمانی بود که فیلم‌برداری تمامی بخش‌های زنجیره به پایان رسیده بود و تنها سکانس‌های همسر مالک اشتر در یک میدان باقی‌مانده بود.
شکستگی پا باعث شد تا داوود میرباقری کارگردان این زنجیره شرایطی را فراهم کند تا سکانسی که من باید در آن راه می‌رفتم، بدون حرکت بازی کنم، اما من این مسئله را قبول نکردم و ترجیح دادم با همان پای‌شکسته که مجبور بودیم گچ آن را بازکنیم، بازی کنم. درد پای من آن‌قدر زیاد شده بود که گریه و ناله‌ای که باید در این سکانس انجام می‌دادم تبدیل به واقعیت شد و این هنوز هم برایم خاطره‌انگیز است.
برسیم به مشهد و امام رضا(ع)؛چه حسی به حضرت رضا دارید؟
من به ایشان احساس مالکیت دارم فکر می‌کنم او از آن ماست.خدا خواسته امام رضا(ع)ایران بیایند و ما در جوار ایشان باشیم. من همیشه شاکرم که امام رضا در ایران‌اند و هر وقت بخواهند اجازه می‌دهند که ما به پابوسی‌شان بیاییم.
دوست دارم فیلمی برایشان بسازم و احساسم را از این طریق نشان دهم احساس خودم و همه مردم ایران که از بودن و حضور ایشان در این کشور چقدر مسرور و خوشحال‌اند.

آخرین سفر مشهدتان کی بوده؟
حدود دو سال قبل.هرچند دوست دارم هرسال برای زیارت بیایم.زمستان دو سال قبل هم که آمدم ایام شهادت امام رضا(ع) بود، هوا سرد و زمین‌یخ بسته بود. و می‌دیدم مردم از جاده‌ها با پای پیاده مشهد می‌آمدند خیلی صحنه‌های عجیبی را در سفر آخر مشهد شاهد بودم.

خاطره‌انگیزترین سفری که به مشهد داشته‌اید...

من سالهاست در روستایی در شمال کشور زندگی می‌کنم یک‌بار با تعدادی از این خانم‌های همسایه که تا آن زمان مشهد نیامده بودند راهی مشهد شدیم.از شمال، تهران رفتیم و ازآنجا به‌اتفاق خواهرم بلیت قطار گرفتیم، دوستان من تا آن زمان قطار سوار نشده بودند و خیلی از این مسئله خوشحال بودند. حدود اذان صبح بود که ما به مشهد رسیدیم و بلافاصله حرم مطهر رفتیم.
من خیلی شنیدم و شنیدیم که می‌گویند در حرم معجزه اتفاق می‌افتد من در آن سفر چند تا از این معجزه‌ها را دیدم و البته خیلی خوشحال بودم که امام هشتم مرا لایق آن دانسته‌اند که من وسیله‌ای بشوم زن‌هایی که تابه‌حال مشهد نیامده بودند زائر حرمشان شوند.
 خیلی صحنه‌های به‌یادماندنی پیش آمد حرم خلوت بود و ما توانستیم هم زیارت کنیم و هم نماز صبح را بخوانیم. دوستانم که اولین سفرشان به مشهد بود خیلی ذوق‌زده بودند اولین بار بود امام را ملاقات می‌کردند و من از شوق آن‌ها و این‌که من وسیله‌ای شده‌ام که آن‌ها به مشهد بیایند خیلی خوشحال بودم.در آن سفر اتفاقات خیلی خوبی بود و من هنوز خاطراتش را به یاد دارم.یادم هست به خاطر آن سفر و خاطرات خوبش و این‌که امام چقدر آبروی مرا پیش دوستانم حفظ کردند بارها از ایشان تشکر کردم.
مشهد برای شما چگونه شهری است؟


مشهد برای من بهشتی است که نظیر ندارد. با بودن امام رضا(ع) این شهر به یک قطعه ملکوتی و بهشتی تبدیل‌شده که انسان وقتی به آن سفر می‌کند روزهای خاطره‌انگیزی را پشت سر می‌گذراند.
مهم‌ترین حس جاری در مشهد حس آرامش و سکوت است؛ آرامش رازآلودی که از لحظه حضور در مشهد سراغ آدم می‌آید و در بارگاه سلطان خراسان به اوج خود می‌رسد.

لحظه‌های حضور در حرم مطهر چه حسی دارد؟


لحظه‌های ناب و بی تکرار و پر از آرامش.جایی که می‌نشینم به آدم‌ها نگاه می‌کنم و لذت می‌برم به‌خصوص وقتی پشت پنجره فولاد می‌ایستم و آدم‌هایی را می‌بینم که با یک دنیا آرزو تمنا و امید به حرم آمده‌اند به‌یقین می‌رسم که حتماً آن‌ها به حاجت و خواسته‌شان می‌رسند. نمی‌دانید گاهی چقدر به حس و حالشان غبطه می‌خورم و برایم رشک‌برانگیز است که لحظه‌هایی مثل آن‌ها را تجربه کنم. گاهی ساعت‌ها می‌نشینم و این صحنه‌ها را نگاه می‌کنم و به آرامش می‌رسم اصلاً حرم مطهر امام هشتم آرامشی به انسان می‌دهد که واقعه باشکوه و بی‌نظیر است.

چه چیزی از حرم بیشتر برایتان جذابیت دارد؟
هوای حرم امام رضا(ع) حال آدم را خوب می‌کند، همه‌چیز در حرم امام رضا دیدنی و جذاب است.

بیشتر دوست دارید چه لحظه‌هایی در حرم مطهر باشید؟
من وقت اذان صبح را خیلی دوست دارم، معمولاً سحرها را در حرم هستم تا خورشید طلوع کند درخشش خورشید صبح روی گنبد طلا بسیار جذاب و دیدنی است از آن لحظه‌های رویایی که محال است انسان در موقعیت دیگری آن را تجربه کند. مشهد جزو اولین شهرهای کشور ماست که خورشید در آن طلوع می‌کند و دیدن لحظه طلوع در بارگاه سلطان خراسان خیلی دیدنی و باشکوه است. در آن لحظه‌ها حال خیلی خوبی به انسان دست می‌دهد و انسان آنچه دوست دارد را تجربه می‌کند.

امام رضا(ع) را به چه صفتی می‌شناسید؟
می‌گویند او ضامن آهو است ولی من معتقدم او ضامن همه موجودات است.خاطره‌ای به برایتان بگویم حدود 37 سال قبل ماه رمضان با مادر شوهرم مشهد آمدیم.حرم امام رضا(ع) خیلی خلوت بود کلاً آن زمان‌ها حرم مثل الآن این‌قدر شلوغ نبود.ما شب تا نزدیک سحر را حرم می‌ماندیم بعد می‌رفتیم که سحری بخوریم.یک‌شب که همین‌طور توی خلوتی حرم ما نشسته بودیم یکهو دیدم یک موش خیلی با آرامش توی حرم می‌چرخد غذای خودش را پیدا می‌کند و می‌خورد و بعد می‌رفت جایی قایم می‌شود که گویا لانه‌اش بود.به مادر شوهر گفتم ببین امام رضا(ع) فقط ضامن آهو نیست ضامن این موش هم هست و این حیوان هم به امام رضا پناهنده شده...

شما از اهالی سینما و تلویزیون هستید از فیلم‌هایی که برای حضرت ساخته‌شده راضی هستید؟
نه!با توجه به عشق و ارادتی که مردم به امام رضا(ع) دارند ما خیلی فیلم کم داریم.
من خودم به‌عنوان یک بازیگر نمی‌دانم تاکنون چند بار به زیارت حرم امام رضا(ع) آمدم. چون از کودکی زیاد به زیارت آقا می‌رفتم و آرزویم این است که سالی یک‌مرتبه به زیارت آقا مشرف شوم. حتی فیلم‌نامه‌ای هم‌سال‌ها پیش درباره امام رضا(ع) نوشتم و قصه‌ای واقعی بود که برای خودم اتفاق افتاد.
پیشنهاد می‌کنم در ارتباط با امام رضا(ع) فیلم‌هایی ساخته شود که رئال باشند.درباره زائران حرم خیلی فیلم‌ها می‌شود ساخت.
خودتان دنبال ساخت فیلم‌نامه‌تان هستید؟
بله خیلی دوست دارم ساخته شود.ولی نه این حس جاری در آن گرفته شود من دوست دارم آن حس آرامش و دلدادگی آدم‌ها عشقشان به امام رضا(ع) به زبان ساده و صمیمی در فیلمم بیاید. روابط امام رضا(ع) با زائرانش ساده و صمیمی و عاشقانه است پیچیدگی خاصی ندارد.
و کلام آخر...
من همیشه در محضر ایشان سراپا تمنا و آرزو دعا می‌شوم ولی این بار و از این راه دور از ایشان می‌خواهم خواهش می‌کنم که کسانی که تابه‌حال مشهد نیامده‌اند و حرم ایشان را ندیده‌اند شرایطی را مهیا کنند تا این سفر برایشان پیش بیاید.
گفتگو از صدیقه رضوانی نیا

۹ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۵۹

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.