English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

احترام برومند: شب‌های بهاری حرم را عجیب دوست دارم

احترام برومند: شب‌های بهاری حرم را عجیب دوست دارم
احترام برومند در یک فضای کاملاً هنری بزرگ شده و زندگی کرده همسر مرحوم داوود رشیدی و مادر لیلی رشیدی و خواهر مرضیه برومند، خودش هم از اهالی هنر این سرزمین است. بانویی آرام که شمرده و با مهربانی حرف می‌زند و اهل سفر و گشت و گذار است.
بانو احترام برومند هم مثل همه ایرانی‌ها امام رضا (ع) را دوست دارد، قلبش برای امام می‌تپد و بارها برای زیارت حضرت به مشهد سفر کرده است. اولین سفرش 61 سال قبل و در 9 سالگی او پیش آمده و آخرین سفرش هم در بهار سال گذشته بوده. با این هنرمند کشورمان در یک غروب اردیبهشتی به گفت گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.
اسم مشهد چه حسی را در شما زنده می‌کند؟
یاد امام رضا (ع). اسم مشهد با امام هشتم گره خورده. دل ما گرم است به مشهد به خاطر امامی که آنجا حضور دارند.
آخرین باری که مشهد آمدید را یادتان هست؟
بله. فروردین ماه 95 بود. من با دو نفر از دوستانم مشهد آمدیم و در هتلی نزدیکی حرم بودیم. یادش به خیر سفر خیلی خاطره انگیزی بود. دو شب مشهد بودیم که هر وقت یاد آن سفر می‌افتم از مرور خاطراتش حالم خوب می‌شود. اتاق ما دقیقا روبروی گنبد بود و شب‌ها از پشت پنجره هتل، حرم درخشش و زیبایی خیلی عجیبی داشت که حال آدم را دگرگون می‌کرد. یادم هست چقدر از این فضا عکس گرفتم.
پس بهار مشهد را هم دیده‌اید؟
بله. بیشتر سفرهایم به مشهد در بهار بوده به‌خصوص در فروردین و اردیبهشت ماه. بهارهای مشهد را عجیب دوست دارم. فصلی که زیبایی‌های طبیعت در ایران خود را نشان می‌دهد و مشهد امام رضا (ع) هم زیبا و باشکوه است. یادم می‌آید پارسال که آمده بودم دور حوض‌های حرم پر از گل‌های بهاری بود و مشهد هوای لطیفی داشت ؛ که وقتی من به این تصاویر نگاه می‌کردم لذت می‌بردم.
از مشهد سوغات هم می‌خرید؟
(با خنده می‌گوید) مگر می‌شود خانم‌ها سفر بروند و سوغاتی نخرند؟ من هم هر وقت مشهد می‌آیم زعفران و بقیه سوغات‌های مشهد را می‌خرم. بار آخر با دوستانم بازار رفتیم روسری و زرشک و زعفران خریدیم. کاش متخصص فیروزه هم بودم تا می‌توانستم فیروزه نیشابور را هم بخرم.
چه مواقعی بیشتر احساس نیاز روحی می‌کنید که مشهد بیایید؟
بستگی به حال آدم دارد، یک وقت‌هایی آدم دلش بیشتر هوس سفر می‌کند. من دوست دارم بهارها مشهد باشم. بخصوص آخر شب‌های بهاری که حرم می‌روم حال خوبی دارم. فضای خیلی شاعرانه‌ای در این فصل از سال در حرم امام رضا (ع) حاکم است.
در بین همه سفرهای مشهد، کدام سفر خاطره انگیز تر بوده برای شما؟
 در 9 سالگی‌ام یعنی 61 سال قبل همراه پدر و مادر و دایه پدرم سفری به مشهد داشتیم که اولین سفر من به شهر امام رضا (ع) بود و آن سفر هنوز هم در ذهنم مانده. آن سال‌ها پدر من از طرف شرکتی که در آن کار می‌کرد به شهر خوی مأمور شده بود ما از خوی آذربایجان به تهران و با اتوبوس از تهران راهی مشهد شدیم خیلی سفر خوبی بود. دایه مادرم که سن زیادی داشت تا آن زمان مشهد نیامده بود و خیلی دوست داشت امام رضا (ع) را زیارت کند پدرم به خاطر آرزویی که او داشت، مسیر طولانی از خوی تا مشهد آمد و مارا هم همراهش آورد. خیلی سفر خوبی بود الآن از آن جمعی که آن سال مشهد آمدیم فقط من مانده‌ام و بقیه به رحمت خدا رفته‌اند...
شما مارا یاد هنرمند مشهور  مرحوم داوود رشیدی می‌اندازید که همه مردم ما او را دوست دارند، با آقای رشیدی هم مشهد آمدید؟
دو سفر ما باهم مشهد آمدیم که خیلی خوب بود. به دلیل شغل آقای رشیدی کم پیش می‌آمد که ما باهم سفر برویم. ولی دو سفر مشهد را یادم هست باهم بودیم. او هم مثل من این شهر را دوست داشت و به‌طور جالبی بدون این که خودش اقدام کند همیشه برای مشهد دعوت می‌شد. دلش می‌خواست مشهد بیاید بعد برای کاری یا جشنواره‌ای دعوت می‌شد و او هم می‌آمد و مشهد را دوست داشت. می‌توانم بگویم بیشتر از من مشهد آمده بود.
امام رضا (ع) را به چه صفتی می‌شناسید؟
امامی که کسی را ناامید نمی‌کند. ما از بچگی یادمان هست که می‌دیدیم مردم نذر امام رضا (ع) می‌کردند. مردم ما معتقدند او کسی را دست خالی بر نمی‌گرداند حتی اگر آن فرد حاجتمند، انسان خیلی مذهبی نباشد.
حرم رضوی یک شاهکار بی‌نظیر هنری هم هست این هنرها هم توجه شما را جلب می‌کند؟
درست است. حرم بسیار زیباست. هنرهای زیبا و چشم نوازی در این مجموعه به کار رفته که روح نواز است. من سال‌ها قبل موزه حرم رفتم و خیلی لذت بردم؛ یک مجموعه بی‌نظیر که عشق به امام رضا (ع) را می‌شد در همان جا هم دید.
در حالی که کیلومترها از مشهد و امام رضا (ع) دورید اگر بخواهید جمله‌ای به حضرت بگویید چه خواهید گفت؟
از این امام عزیز می‌خواهم همه مردم جهان در صلح و آرامش باشند و این‌قدر جنگ و خشونت در دنیای ما نباشد؛ و بعد هم برای مردم کشورم دعا می‌کنم که در صلح و امنیت و رفاه باشند.
و کلام آخر...
همه ایرانی‌ها عاشق امام رضا (ع) هستند، گفتم اولین سفر من به مشهد 61 سال قبل و در 9 سالگی‌ام اتفاق افتاد. علاقه به ایشان در نهاد و ذات ما ایرانی‌هاست همه ما در قلبمان او را دوست داریم.
 منبع: روزنامه قدس/ گفتگو: صدیقه رضوانی‌نیا
 
 
 


۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۲:۰۲

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.