English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

عبدالجبار کاکایی در مراسم شب شعر رضوی در قزوین: ویژگی علمی و معرفتی امام رضا (ع) در سروده‌های شاعران جای گیرد

عبدالجبار کاکایی در مراسم شب شعر رضوی در قزوین: ویژگی علمی و معرفتی امام رضا (ع) در سروده‌های شاعران جای گیرد
شاعر آئینی کشور گفت: ما در شرق کشور خود مضجع نورانی امام رضا (ع) را داریم که دو ویژگی معرفتی و اخلاقی و همین‌طور علمی را در خود دارد و شاعران باید از این دو ویژگی به نحو احسن استفاده کنند.به گزارش خبرنگار واحد خبر و اطلاع‌رسانی بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) عبدالجبار کاکایی عصر چهارشنبه در نخستین برنامه شب شعر رضوی که در سالن همایش‌های شهید آوینی شهر الوند برگزار شد، اظهار داشت: امام رضا (ع) را به دو صفت و ویژگی مهم می‌شناسیم که نخستین صفت شامل رأفت و مهربانی ایشان می‌شود که در شعر آئینی و مداحی ما به نحو مطلوبی به آن اشاره و توجه شده است.

وی افزود: ویژگی دوم امام رضا (ع) که در شعر توجه ویژه‌ای به آن نشده است بعد علمی ایشان است، چراکه ایشان در جلسات مأمون به دنبال ارائه مطالبی در حوزه امامت و اسلام بود و به‌طور معمول دانشمندان دیگر را در زمینه‌های علمی ناکام می‌گذاشتند.

این شاعر آئینی کشور گفت: ما در شرق کشور خود مضجع نورانی امام رضا (ع) را داریم که دو ویژگی معرفتی و اخلاقی و همین‌طور علمی را در خود دارد  و شاعران باید از این دو ویژگی به نحو احسن استفاده کنند.

کاکایی با اشاره به ویژگی‌های شعر در عصر جدید و تفاوت‌های سبک‌های شعر با نسل گذشته، خاطرنشان کرد: امروز تأثیرگذاری شعر تنها با فنون بلاغت قدیم میسر نمی‌شود، چرا که در روزگاری زندگی می‌کنیم که شعر در تمامی هنرها اثر می‌گذارد و از تمامی آن‌ها هم بهره می‌برد.

وی خاطرنشان کرد: اثرگذاری و اثر پذیری شعر از هنرهای مختلف حاکی از آن است که باب بلاغت بسته نیست و نوآوری باید در فضای جدید وارد شود.

این شاعر آئینی کشور تصریح کرد: شاعر در نسل جدید مطالب را پخش می‌کند و مخاطب وظیفه جمع‌آوری مطالب و در نهایت درک مطالب را دارد که این مهم نشان‌دهنده اهمیت و گستردگی شعر در نسل جدید است.

کاکایی بیان کرد: دوستان شاعر باید تلاش کنند که از بسته عادت‌پذیری شعر رهایی پیدا کنند و به شعر پست مدرن خود را نزدیک کنند.

وی گفت: شاعران باید با استفاده از علوم مردم‌شناسی، جامعه شناسی و روانشناسی به موضوعات اشرافیت بیشتری پیدا کنند و در حد توان از علوم ذهنی دور شوند.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۴:۴۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.