English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

برگزیدگان بخش دانشگاهی جشنواره امام رضا(ع) معرفی شدند/ رئیس دانشگاه هنر: جشنواره امام رضا(ع) جامع جشنواره‌های دانشگاهی است

برگزیدگان بخش دانشگاهی جشنواره امام رضا(ع) معرفی شدند/ رئیس دانشگاه هنر: جشنواره امام رضا(ع) جامع جشنواره‌های دانشگاهی است
رئیس دانشگاه هنر درباره بخش دانشگاهی جشنواره امام رضا(ع) گفت: این جشنواره، جامع جشنواره‌هایی است که در سطح دانشجویی برگزار می‌شود و امیدوارم سال به سال این جشنواره گسترده‌تر شود. آیین اختتامیه کمیته هنری بخش دانشگاهی دومین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) با حضور غلامرضا اکرمی، رئیس دانشگاه هنر، محمود ارجمند، دبیر شورای سیاستگذاری جشنواره امام رضا (ع)، امین مختاری، دبیر جشنواره، امیر سیدزاده، تهیه کننده سینما،‌ علی سجادی حسینی، حسین محب اهری، محمدرضا تقی پور، رئیس موزه صلح، در باغ نگارستان برگزار شد.
آیین اختتامیه  این رویداد هنری با سخنان محمود ارجمند، دبیر شورای سیاست گذاری جشنواره امام رضا (ع) آغاز شد که وی گفت: دانشگاه هنر با کمک دانشجویان رشته های مختلف هنری توانست دومین دوره این جشنواره را در بخش دانشگاهی به سرانجام برساند. البته وزارت علوم و بنیاد بین المللی امام رضا (ع) هم نقش مهمی در برگزاری این جشنواره داشتند.

دبیر شورای سیاست گذاری این جشنواره ادامه داد: کیفیت آثار پدید آمده نسبت به دوره گذشته نشان می دهد که این جشنواره توانسته روندی رو به جلو داشته باشد. از مسئولان نهادهای مختلف، هنرمندان و دانشجویانی که با همت مضاعف یاور من بودند و از همکاری معاون محترم فرهنگی دانشگاه تهران، دکتر سرسنگی که این مکان را در اختیار ما گذاشتند تشکر می کنم.

دیگر سخنران این مراسم دکتر غلامرضا اکرمی، رئیس دانشگاه هنر بود که ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری دوباره این جشنواره گفت: در دانشگاه هنر دانشجویان بسیار با استعداد، خوش فکر و مسئولیت‌پذیر داریم و خوشبختانه تمام جشنواره‌هایی که  تاکنون در این دانشگاه برگزار شده به خوبی و با کیفیت اجرا شده است. بیش از 70 جشنواره دانشجویی در دانشگاه هنر داریم که در مورد جشنواره رضوی باید بگویم بهترین جشنواره‌ دانشجویی است.

وی افزود: همه این تجربیات برای دانشجویان ما ارزشمند و مفید است و می‌تواند بر آینده اجتماعی آنها تاثیر بگذارد. جشنواره امام رضا (ع) یکی از برکات وجودی ایشان است که شامل حال ما هم شده است.

رئیس دانشگاه هنر ادامه داد: ما در دنیا دارای فرهنگ عمیق و دیرینه ای هستیم که بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان اول به این فرهنگ افتخار می‌کنند. دلیل این مدعا هم موزه‌هایی است که در کشورهای جهان اول بهترین بخش‌هایش،‌ بخش‌های هنری کشور ایران است.

اکرمی با اشاره به اینکه سابقه خلاقیت در نهاد جامعه ایرانی نهفته است و بعد از اسلام به نوع دیگری این خلاقیت شکوفا شد، گفت: این جشنواره، جامع جشنواره‌هایی است که در سطح دانشجویی برگزار می‌شود و امیدوارم سال به سال این جشنواره گسترده‌تر شود. اولین و مهم ترین چیزی که ما می‌توانیم به کمک آن خودمان را در جهان بشناسانیم،‌ هنر است.

وی عنوان کرد: در مسائل صنعتی ما نمی‌توانیم جلوتر از دیگران باشیم. هر چند که چون اصولا ملت خلاق، با شعور و با فکری هستیم در همه زمینه‌ها در دنیا ایرانیان حرف اول را می‌زنند. اما این به معنی این نیست که بخواهیم به خاطر آن، هنر و فرهنگ‌مان را نادیده بگیریم. ما خوشبختانه فرهنگ ارزشمندی در ایران داریم و مشاهده می‌کنید در حال حاضر که فضا کمی باز شده، چطور توریست های خارجی برای بازدید از آثار فرهنگی و هنری به کشور ما می‌آیند.


در ادامه این مراسم حجت الاسلام دوست پرور، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر گفت: فصل تقدیر و تشکر از هنرپیشگان در عرصه فعالیت های دینی، فصل ارزشمندی است. این آیه را عموما همگی حفظ هستید؛ «تبارک الله احسن الخالقین» ترجمه آیه این است؛ درود بر بهترین آفریننده. منظور این است که آفریننده های دیگری هستند که بهترین آنها خداوند است.

وی افزود: تجلی آفرینش در دست هنرمندان است و آفرینش یکی از جلوه های شگفت انگیز بشری است. آفرینش یک اثر هنری آنقدر شگفت انگیز است که روی مخاطب اثر متفاوتی می گذارد. اگر نگاه عمیقی به آثار هنری داشته باشید حتما شگفت زده می شوید که آدمیان نیز می توانند خلقت شگفت انگیزی داشته باشند.

این مقام مسئول ادامه داد: بنابراین در این که هنرمندان دستی در دست خدا دارد، امتیاز برتری است که  هرکسی ندارد. دست بوس همه کسانی هستم که برای امام رضا (ع) فعالیت می‌کنند و آنها را بسیار دعا می کنم و از این اتفاق خوشحال هستم.  

هم چنین رشید جعفرپور، رئیس اداره دینی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تبریک ایام شعبانیه گفت: این جشنواره قرار بود در چهار دانشگاه هنر پیش برود؛ دانشگاه هنر شیراز، تهران، تبریز و اصفهان که در فرآیند کار برخی معاونین عوض شدند و کار سخت شد.

وی افزود: اصل راه اندازی این جشنواره از جایی شروع شد که فکر کردیم علاقه ایرانیان به امام هشتم در وجه دانشجویی چطور نمود پیدا کند. دبیرخانه ای تشکیل شد  و در اولین گام قرار شد با مشارکت دانشگاه، وزارتخانه و دانشجویان توانستیم دانشجویان را در قالب تورهای زیارتی به مشهد ببریم.

رئیس اداره دینی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در طرح بعدی پیاده روی از قدمگاه نیشابور تا مشهد برای دانشجویان در ایام درگذشت امام رضا (ع) اجرا شد که 27 هزار دانشجو در این طرح شرکت کردند. اتفاق سوم، برگزاری این جشنواره بود که امسال در 32 دانشگاه برگزار شد و به سرانجام رسید. ما نگران کمبود آثار بودیم اما خوشبختانه بیش از هزار اثر جمع آوری شد. باید از بنیاد بین المللی امام رضا (ع) تشکر کنم که از برگزاری این جشنواره پشتیبانی کردند.

در ادامه این مراسم امین مختاری، دبیر جشنواره با بیان این که افتخار داشتیم که امام رضا (ع) ما را برگزید گفت: در بحبوحه برگزاری جشنواره دانشجویی و هنری، بعد از ذکر نامش با عزمی راسخ گام برداشتیم تا آن را به سرانجام برسانیم. جشنواره ای که اینبار چنان جامع، هنرها را گرد هم اورده بود که همانند آن کمتر برگزار شده است. یک هزار و صد و بیست و پنج اثر دانشجویی رسیده به دبیرخانه جشنواره با محوریت موضوعی امام رضا (ع) از هنرهای سنتی و کاربردی تا هنرهای تجسمی و نمایشی توسط 9 هیات داوری و 29 داور از برجسته ترین هنرمندان ایران زمین داوری شد.

وی افزود: هنرمندانی که نه برای نام برگزارکنندگان، بلکه برای نام مقدس جشنواره؛ همراه شدند. این همراهی ارزشمند موجب درخشش هر چه بیشتر این دوره جشنواره بوده و گامی استوار در جهت شکوهمندی دوره های بعد نیز خواهد بود. صمیمانه از یکایک آنها سپاسگزارم.

اعلام اسامی برگزیدگان
برگزیدگان بخش‌های مختلف کمیته هنری بخش دانشگاهی دومین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) بدین شرح اعلام شدند.

** برگزیدگان بخش نگارگری:

سمانه جمشیدی نیا در رشته تذهیب، نیاز دانشکده کاشانی در رشته تشعیر، مهدی سیدی در رشته نقاشی ایرانی و مهسا کوهستانی اردستانی در رشته گل و مرغ رتبه اول را به دست آوردند.

میلاد رفیعی در رشته تذهیب و مونا کاظمی در رشته گل و مرغ رتبه دوم را به دست آوردند. همچنین سمانه شانه ساز در رشته تذهیب شایسته تقدیر شناخته شد.

** برگزیدگان بخش صنایع دستی:

فرشته ساعدی در رشته چوب، داوود جعفری قلعه شوری در رشته فلز و مریم مردانی در رشته سفال رتبه اول و مهدی نامور در رشته چوب رتبه دوم را به دست آورند. حسین داوودی در رشته چوب، نرگس متولد بخشایش در رشته سفال و سیده فرشته حسینی در رشته سفال شایسته تقدیر شناخته شدند.

**برگزیدگان بخش نقاشی:

رضا شعبانی رتبه اول و یکتا ترکی رتبه دوم را در این رشته به دست آوردند و علیرضا پرهیزکاری شایسته تقدیر در رشته نقاشی شناخته شد.

**برگزیدگان بخش مجسمه:

نرگس متولد بخشایش در بخش مجسمه رتبه اول را به دست آورد.

**برگزیدگان بخش عکس:

جاوید تفضلی رتبه اول، امیرمهدی نجفلو شهپر رتبه دوم و میثم امانی رتبه سوم را در بخش عکس به دست آوردند. رضا فلاحی مطلق و مرتضی امین الرعایایی در این بخش شایسته تقدیر شناخته شدند.

**برگزیدگان بخش پوستر:

عاطفه عامری رتبه اول، مریم معماری رتبه دوم و نصیر بشیری رتبه سوم را در این رشته به دست آوردند.

**برگزیدگان بخش فیلم کوتاه :

جایزه بهترین فیلم در بخش فیلم کوتاه را جمیل عامل صادقی، مهدی یوسفعلی، حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری به دست آوردند. در این بخش فرید سجادی حسینی و یوسف یزدانی به عنوان بازیگران برتر مورد تقدیر قرار گرفتند.

**برگزیدگان بخش خوشنویسی:

هادی هنردوست رتبه اول و مریم ولی‌زاده رتبه دوم را در رشته خوشنویسی به دست آوردند. سیده مرجان لنگرودی و ستار ولی‌نژاد شایسته تقدیر در رشته خوشنویسی شناخته شدند.

**برگزیدگان بخش نمایشنامه:

مرتضی اسدی مرام رتبه اول را در بخش نمایشنامه به دست آورد. همچنین مهدی صالحیار و رضا کاوندی در این بخش مورد تقدیر قرار گرفتند.

**برگزیدگان بخش مطالعات هنر:

تهمینه شیران و حسن یزدان‌پناه رتبه اول را در بخش مقالات پژوهشی به دست آورد و فرشته ساعدی در این بخش مورد تقدیر قرار گرفت.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۴۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.