English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

فضایل و معجزات امام رضا (ع) در آیینه کتاب «عوالم العلوم»

فضایل و معجزات امام رضا (ع) در آیینه کتاب «عوالم العلوم»
کتاب «ترجمه عوالم العلوم» از جمله آثاری است که در راستای معرفی برخی معجزات و فضائل امام رضا(ع) تهیه و منتشر شده است.به گزارش خبرنگار خبرگزاری فرهنگ رضوی، یکی از زیباترین جلوه‌های حقانیت معصومین (ع) معجزات و کرامات آنان است. این در عین آن است که پیامبر اسلام (ص) و امامان علیهم‌السلام همواره سعی داشته‌اند همچون انسان‌های معمولی دیگر، ساده و بی‌پیرایه زندگی کنند. اما احادیث و روایات نشان می‌دهند که آنان برای هشدار، و یاری مومنان، و حتی انسان‌های گمراه از این وجه وجودی خود نیز بهره برده برده‌اند.

کتاب «ترجمه عوالم العلوم» از جمله آثاری است که طی سال‌های گذشته در راستای معرفی برخی معجزات و فضائل امام رضا(ع) تهیه و منتشر شده است. این کتاب ترجمه‌ای از بخش «فضائل و معجزات» از کتاب 22 جلدی «عوالم العلوم» است که توسط محسن احمدی تهیه شده است.

این کتاب شامل ابواب گوناگونی‌ است؛ از جمله معجزات امام رضا (ع) در آگاهی از امور غیبی، اقرار جمادات به امامت ایشان، زنده کردن مردگان، آگاهی از زبان پرندگان، آگاهی از تمام زبان‌ها، اطاعت درندگان از ایشان و ...

اینک به بیان روایاتی خواندنی از باب آگاهی امام از همه زبان‌ها و اینکه بیداری و خواب آن حضرت یکی است، می‌پردازیم:

1: عیون اخبار الرضا : «ابو صَلت هروی گوید: امام رضا(ع) با مردم به زبان‌های خودشان صحبت می‌کرد و به خدا سوگند! فصیح‌ترین و داناترین مردم به هر زبان و لغتی بود. روزی به او گفتم: ای پسر رسول خد(ص)! من از آگاهی شما از این زبان‌ها با این(همه تنوع و) اختلافی که دارند، در تعجبم. فرمود: ابا صَلت من حجت خدا بر خلقش هستم و امکان ندارد که خدا کسی را حجت خود بر مردمی قرار دهد که زبان ان‌ها را نمی داند. آیا این کلام امیرالمومنین(ع) را نشنیده‌ای که فرمود: به ما فصل‌الخطاب داده شده»؟ آیا فصل‌الخطاب، چیزی جز شناخت زبان‌هاست؟»

2:مناقب: در ضمن حدیثی طولانی از علی بن مهران نقل کرده است که امام رضا (ع) به او دستور داد که وسیله سنجش زمان (ساعت شنی) برایش بسازد. علی گوید: ما آن را (ساختیم و) برایش بردیم. یکی از خادمانش آمد و همراهش کوزه‌هایی از آب بسیار خنک بود و ما نوشیدیم. پس امام (ع) روی یک صندلی نشست و (در همین حال)، سنگ ریزه‌ای (در داخل ساعت) افتاد. مسرور (به فارسی) گفت: «هشت» (یعنی ساعت هشت است). امام (ع) هم (به فارسی) به مسرور فرمود: «در ببند»

3:قرب الاسناد: وشاء گوید: امام رضا(ع) بی مقدمه به من فرمود: « دیشب پدرم پیش از من بود.» گفتم: پدرت؟ فرمود: «بله پدرم» گفتم: پدرت؟ فرمود: بله پدرم. گفتم: پدرت؟ فرمود: «در خواب، جعفر (ع) نیز سراغ پدرم می‌آمد و می‌گفت: پسر جانم! فلان کار را بکن. پسر جانم! فلان کار را بکن.» وشاء می‌گوید: چندی بعد بر آن حضرت وارد شدم. به من فرمود:«ای حسن! خواب و بیداری ما یکی است.»


۲۰ آذر ۱۳۹۵ ۰۹:۱۷

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.