English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

معاون پژوهشی جامعه‌المصطفی(ص): تدوین دانشنامه امام رضا(ع) رسالتی برعهده حوزه‌های علمیه است

معاون پژوهشی جامعه‌المصطفی(ص): تدوین دانشنامه امام رضا(ع) رسالتی برعهده حوزه‌های علمیه است
معاون پژوهشی جامعه المصطفی(ص) العالمیه با اشاره به اینکه از امام رضا(ع) معارف و روایات ارزشمندی بر جای مانده که باید استخراج و عرضه شود، گفت: تدوین دانشنامه امام رضا(ع) رسالتی برعهده حوزه های علمیه است.

 

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، حجت‌الاسلام علی عباسی درباره رسالت حوزه‌های علمیه برای استخراج و وارد کردن آموزه‌های رضوی به سبک زندگی مردم، گفت: یکی از رسالت‌های حوزه‌های علمیه رساندن معارف اهل‌بیت(ع) به جامعه بشری است و به طور اخص حوزه‌های علمیه ایران به دلیل عُلقه خاص مردم به امام رضا(ع)، تلاششان در این باره مضاعف است.

وی ادامه داد: از امام رضا(ع) معارف و روایات ارزشمندی بر جای مانده که باید استخراج و عرضه شود، البته کارهای خوبی تاکنون هم درباره تاریخ زندگانی و هم روایات ایشان انجام شده و اخیراً نیز دانشنامه امام رضا(ع) در دستور نشر قرار گرفته تا در مدخل‌ها و مقالات مختلف،معارف رضوی را تدوین و عرضه کند، لذا این رسالتی عظیم بر دوش حوزه‌های علمیه است.

حجت‌الاسلام عباسی درباره استفاده جامعه المصطفی(ص) از ظرفیت طلاب غیرایرانی برای ترویج آموزه‌های رضوی اظهار کرد: این مسئولیت عمومی حوزه‌های علمیه است تا این معارف را در سطح جهانی تبلیغ کنند و جامعه‌المصطفی(ص) نیز این رسالت را دارد، لذا از اقدامات آن در این باره، تأسیس رشته‌های اهل‌بیت‌شناسی است که در گرایش‌های مختلف برای هر یک از امامان(ع) پیش‌بینی شده و شبیه آن را در سایر مراکز علمی نداریم.

معاون پژوهشی جامعه المصطفی(ص) العالمیه تصریح کرد: دانشنامه امام رضا(ع) توسط پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ع) در حال تنظیم است و مقرر شده بعد از انتشار، به زبان‌های عربی و انگلیسی و دیگر زبان‌ها نیز ترجمه و منتشر شود.

حجت‌الاسلام عباسی درباره تأثیر بخش پژوهشی جشنواره امام رضا(ع) بر انگیزه‌بخشی به محققان برای پژوهش در سیره و سبک زندگی رضوی بیان کرد: اصولاً مأموریت عمده جشنواره‌ها فرهنگسازی و فضاسازی پژوهشی میان محققان و پژوهشگران است، اینکه درباره موضوعی فراخوان داده شود، باعث می‌شود بسیاری از پژوهشگران تشویق شده و ورود کنند و دست به تألیف بزنند؛ لذا این جشنواره می‌تواند با انگیزه‌سازی، ذهن محققان را به سمت معارف رضوی جذب کند.

معاون پژوهشی جامعه المصطفی(ص) العالمیه درباره امکان استفاده از آموزه‌ها و معارف رضوی در تحول علوم انسانی و تولید علوم انسانی اسلامی تأکید کرد: تحول در علوم انسانی یا به تعبیر دیگر اسلامی‌سازی آن، موضوعی است که از ده‌ها سال قبل، در دنیای اسلام مطرح بوده و به ایران و حتی صرفاً به مسلمانان محدود نمی‌شود، بلکه مسیحیان هم به این مسئله نظر داشته و صاحبنظران آنها در این باره قلم زده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در کشور ما هم به ویژه در دو دهه اخیر این بحث برای مجامع علمی دغدغه شده و شورای عالی انقلاب فرهنگی هم به آن ورود داشته و شورایی را تشکیل داده است؛ البته حوزه‌های علمیه هم در این باره از طرق مختلف ورود کرده‌اند و قطعاً می‌توان از معارف رضوی که ملهم از قرآن و سنت است برای این مهم استفاده کرد. به نظر می‌رسد اگر این مسئله توسط جشنواره امام رضا(ع) موردتوجه قرار بگیرد قطعاً پژوهشگران ورود کرده و درصدد استخراج معارف رضوی در این باره بر‌می‌آیند.

یادآور می شود؛ دانشنامه امام رضا(ع) هم‌اکنون با همکاری نهاد‌های فرهنگی از بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و جامعه المصطفی العالمیه در حال جمع‌آوری است. این دانشنامه سبک زندگی رضوی را دنبال می‌کند.

منبع: جوان آنلاین

۳۱ تیر ۱۳۹۵ ۱۰:۵۴

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.