English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

معاون فرهنگی هنری ارشاد قم خبر داد: اعلام فراخوان سومین سال همایش ملی حدیث رضوی

معاون فرهنگی هنری ارشاد قم خبر داد: اعلام فراخوان سومین سال همایش ملی حدیث رضوی
معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از اعلام فراخوان سومین سال همایش ملی حدیث رضوی از مجموعه برنامه های سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در قم خبر داد.

 

حامد حجتی با اعلام این خبر اظهار داشت: سومین دوره از همایش ملی حدیث رضوی با موضوع بازکاوی احادیث اعتقادی امام رضا(ع)، توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث و با همکاری دیگر مراکز پژوهشی و تخصصی برگزار می شود.

این مسئول فرهنگی با بیان اینکه در دو سال گذشته موسسه دارالحدیث قم به عنوان معتبرترین و مهم ترین مرکز حدیثی کشور همایش حدیث رضوی را برگزار کرده و سال سوم این همایش را نیز در دست اجرا دارد، اضافه کرد: فراخوان همایش حدیث رضوی به صورت ملی است و به دلیل اهمیت موضوع و جایگاهی که موسسه دارالحدیث دارد و همچنین همکاری مراکز مهم حدیثی کشور با این مرکز، این همایش بسیار تخصصی برگزار می شود.

 

معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در ادامه، آموزه‌های اعتقادی، میراث کلامی، نگره‌های تاریخی و کلام رضوی در نگاه دیگران را سرفصل های اصلی موضوعی مقالات سومین سال همایش ملی حدیث رضوی دانست و ابراز داشت: مساله شناخت در احادیث رضوی، توحید در منظومه معارف رضوی، اسماء و صفات الهی در حدیث رضوی، آفرینش انسان در روایات امام رضا(ع)، علم پیامبران و حدیث رضوی، راه های شناخت امامان در روایات امام رضا(ع)، توبه از نگاه امام رضا(ع)، جایگاه مکاتبات رضوی در حل معضلات کلامی امامیه، روش های کلامی در سیره و سخنان رضوی، نقش تاریخی امام رضا(ع) در تصحیح عقاید مسلمین، نقش مدرسه قم در تدوین و گسترش میراث رضوی، شخصیت کلامی امام رضا(ع) در آثار اهل سنت و تصویر شخصیت کلامی امام رضا(ع)در نگاه شیعه پژوهان غربی، از جمله موضوعات سرفصل های مقالات این همایش اعلام شده است.

 

حجتی، بازسازی الگوی استنباط، تبیین و دفاع از آموزه های دینی بر اساس روایات رضوی را از اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد و افزود: بازیابی معارف رضوی در موضوعات کلامی، شناسایی فضای صدور احادیث کلامی و اعتقادی امام رضا(ع( ،معرفی افراد و گروه های اعتقادی مخاطب امام رضا(ع) و همچنین دستیابی به شیوه های پاسخ گویی به شبهات کلامی از دیگر اهداف سومین سال همایش ملی حدیث رضوی است.

وی در خصوص برخی شرایط مقالات تخصصی این همایش، با بیان اینکه مؤلفان می‌توانند در ریز موضوعات عناوین مقاله تألیف کنند، توضیح داد: مقاله باید در سطح علمی ـ پژوهشی با نگاه به احادیث رضوی تألیف شود.
این مسئول فرهنگی، کمک هزینۀ سفر عمره و همچنین کمک هزینۀ سفر به عتبات را از جوایز این همایش برشمرد و تصریح کرد: برگزیدگان سومین همایش ملی حدیث رضوی در مراسمی همزمان با میلاد باسعادت امام رضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه(س) در دهه کرامت در مرداد ماه سال 94 تجلیل خواهند شد.
معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، آخرین مهلت ارسال مقالات را تا 31 اردیبهشت 94 اعلام کرد و گفت: علاقمندان می توانند آثار خود را به دبیرخانه همایش ملی حدیث رضوی به نشانی انتهای شهرک جهاد، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، روابط عمومی موسسه ارسال کنند و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 37176208-025 تماس بگیرند.

۲۹ آذر ۱۳۹۳ ۱۴:۴۳

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.