English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

داورجشنواره نمایش عروسکی ضامن آهو: کمبود نمایشنامه های رضوی

داورجشنواره نمایش عروسکی ضامن آهو: کمبود نمایشنامه های رضوی
داور هشتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان و نمایش عروسکی ضامن آهو، کمبود نمایشنامه فاخر را یکی از خلاهای این حوزه دانست و اظهار کرد: در همه جشنواره های تئاتر، این ضعف به چشم می خورد.

به گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، علی رضایی تصریح کرد: کمتر کسی پیدا می شود که در این بخش به صورت فنی و تخصصی اقدام به نوشتن کند و اگر فراخوان و مسابقه نویسندگی نیز برگزار می شود نیز باز همین نویسندگان جوان هستند که شرکت می کنند که به علت کمی تجربه ،در بین آثار آنها کمتر اثر فاخری یافت می شود.
این پژوهشگر و محقق با اشاره به راههای برون رفت از این مشکل، بیان داشت: ابتدا باید به نویسندگان متخصص سفارش کار داده شود تا متونی به صورت فنی و تخصصی برای تهیه نمایشنامه در خور محتوای هر جشنواره نوشته شود . همچنین کارگاههای نمایشنامه نویسی نیز به صورت مستمر در طول سال و به صورت منطقه ای برگزار شود تا نویسندگان جوان با شرکت در آنها و به دست آوردن تجربه لازم بتوانند با موضوع یابی و مسئله یابی آثار فاخری ارائه نمایند.
رضایی با بیان اینکه امسال 60 اثر به دبیرخانه جشنواره ضامن آهو از سراسر کشور ارسال شده است، گفت: از بین این تعداد اثر تنها 11 اثر توانسته اند به جشنواره راه پیدا کنند .
وی علت عدم پذیرش سایر اثار را فاصله گرفتن آنها از محتوای جشنواره، ضعف فنی و تکنیکی اثر، همچنین تکراری بودن موضوع و نگاه سطحی به محتوای جشنواره دانست به طوریکه برخی از آثار ارسالی با روح معنوی جشنواره فاصله دارد.
 
وی با اشاره به تغییرات هشتمین جشنواره ضامن آهو در خصوص انتخاب گروه عروسکی و صحنه ای برگزیده، یادآور شد: این اقدام هم دارای جنبه مثبت وهم جنبه منفی است. اینکه شاهد اجرای عمومی نمایش ها هستیم و جشنواره بین مردم به مدت سه روز اجرا می شود، کار بسیار ارزنده ای است اما به دلیل محرومیت گروههای نمایشی در بخش های مختلف، از رقابت رو در رو در دراز مدت به بالندگی و پویایی جشنواره لطمه وارد خواهد کرد.
یادآور می شود؛ جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی از سری برنامه های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) همزمان با ایام دهه کرامت در استان هرمزگان برگزار می شود.

۲۸ مرداد ۱۳۹۳ ۱۴:۵۵

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.