English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

با همکاری و نظارت علمی پژوهشگاه فرهنگ،هنر و ارتباطات: نشست تخصصی «مدیریت اسلامی در فرهنگ رضوی» برگزار شد

با همکاری و نظارت علمی پژوهشگاه فرهنگ،هنر و ارتباطات: نشست تخصصی «مدیریت اسلامی در فرهنگ رضوی» برگزار شد
از سری برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا (ع) نشست تخصصی «مدیریت اسلامی» با همکاری و نظارت علمی پژوهشگاه فرهنگ،هنر و ارتباطات برگزار شد.

 

از  سری برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا (ع) نشست تخصصی «مدیریت اسلامی در فرهنگ رضوی» با همکاری و نظارت علمی پژوهشگاه فرهنگ،هنر و ارتباطات با حضور انواری سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره)، حجت الاسلام و المسلمین میرلوحی، دکتر اصغر مشبکی ناظر همایش مدیریت اسلامی در فرهنگ رضوی، دکتر کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دکتر گودرزی دبیر همایش، دکتر علی احمدی، دکتر ناظمی اردکانی،  دکتر عادل آذر رییس مرکز آمار ایران، دکتر خاکبان، دکتر خاشعی، دکتر علی سروری‌مجد معاون اجرایی پژوهشگاه و دبیر کارگروه پژوهشی جشنواره، دکتر محمود کریمی، دکتر ایوب هاشمی، دکتر علی شریفی، محمد امین لنگری  و سایر نخبگان و اساتید دانشگاه ، مدیران و معاونان کمیته امداد استان خراسان رضوی و جمعی از ناظران پژوهشگاه در همایش‌ها، در سالن همایش های مجتمع فرهنگی اداری ولایت کمیته امداد امام خمینی (ره) در سوهانک در  برگزار شد.


در ابتدای جلسه چگینی رئیس مرکز آموزش و پژوهش کمیته امداد ضمن عرض خوش آمدگویی به حضار، این جلسه را پیرو جلسه ای پیرامون «همایش مدیریت اسلامی در فرهنگ رضوی» دانست که در خرداد ماه 1393 در استان خراسان رضوی برگزار شده بود. این همایش از سری برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا (ع) است که قرار است در تاریخ 13 و 14 شهریور به همت اداره کل کمیته امداد امام خمینی استان خراسان رضوی و با نظارت علمی و پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات  و همکاری دانشگاه امام صادق(ع) در آن استان برگزار شود.

در ادامه جلسه پالیزبان رئیس مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات  کمیته امداد امام خمینی(ره) ضمن خیرمقدم به میهمانان واساتید حاضر در جلسه و همکاران کمیته امداد، به بحث مدیریت براساس آموزش تاکید کرد و افزود: یک مدیر تا زمانی که بخواهد در مجموعه خود موفق باشد باید هدف‌گذاری و سازماندهی و تجهیز منابع  و فرهنگ سازی و بازخوردگیری و اصلاح را سرمشق خود در اداره سازمان قرار دهد.
وی در ادامه به بررسی و تشریح بیانات و نظرات امام راحل و همچنین انگیزه و انتظارات ایشان از تأسیس کمیته امداد پرداخت.
وی به بازنگری در قوانین و مقررات حاکم بر کمیته امداد در سال 1386 اشاره کرد و افزود تا سال 1386 کمیته امداد همزمان به برنامه پنجساله کشور برای خود برنامه پنجساله می نوشته که بعدها به چشم انداز بیست ساله تغییر پیدا کرد.
 وی افزود: در حال حاضر کمیته امداد امام خمینی(ره) جزو معدود سازمانهایی در کشور است که دارای نظام برنامه ریزی کامل و جامعی است.

در ادامه ذوالفقاری معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد ضمن سخنرانی پیرامون اصول پنجگانه مدیریت حمایت اجتماعی و چالشهای آن از منظر کمیته امداد امام خمینی به پنج اصل برنامه‌‌ریزی اجتماعی، اولویت‌های اجتماعی، رعایت عدالت اجتماعی، تطبیق برنامه‌ریزی با گروه‌های هدف و سازمان‌دهی اشاره کرد و افزود:کمیته امداد موفق بوده است در اجرای سیستم اطلاعات مدیریت براساس دیتاهای تولیدی واحدها مباحث تصمیم‌‌گیری‌‌های کلان خود را انجام دهد.

در ادامه دکتر اصغر مشبکی ناظر همایش مدیریت اسلامی در فرهنگ رضوی ضمن برشمردن مسائل مختلف مطرح شده در جلسات پیش همایش و تاثیرگذار بودن نتیجه این نشست‌ها بر سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات سازمان‌هایی نظیر کمیته امداد افزود سنجش و پایش سیاست های نظارت اجتماعی و روش‌های توزیع منابع اجتماعی و استفاده از سرمایه اجتماعی از مسائلی است که به طور خاص در این نشست‌ها مورد توجه قرار گرفته است.
 همچنین وی بر اهمیت مواردی چون تجمیع بانک‌های اطلاعاتی متفرق و تآسیس رصدخانه فرهنگی در جهت شناسایی رویدادهای نوظهور اجتماعی در این نشست تأکید کرد.

 

در ادامه اساتید و صاحب‌نظران نظرات خود را پیرامون مسائل مطرح شده درباره مدیریت اسلامی و مسائل علمی مرتبط با آن در جامعه از دیدگاه علمی و دانشگاهی بیان کردند.

در ادامه نشست مهمان ویژه مراسم دکتر کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طی سالیان گذشته ارزیابی مجلس نسبت به عملکرد کمیته امداد امام خمینی(ره) مثبت است،گفت: این نگاه مثبت در میزان قانونگذاری و تخصیص اعتبارات به این نهاد بازتاب داشته است و مجلس شورای اسلامی اطمینان دارد کمک هایی که به این نهاد صورت می گیرد در جایگاه خودش مصرف می شود.
کاظم جلالی با بیان اینکه کمیته امداد امام خمینی(ره) نهادی است که توسط امام(ره) بنیاد گذاشته شد و کارویژه اصلی این نهاد خدمت رسانی به محرومان و مستضعفان است،گفت: از اصلی ترین دلایل انقلاب اسلامی ایران گسترش عدالت و کمک به محرومان و مستضعفان است و عملکرد این نهاد با توجه به کثرت افراد تحت پوشش، قابل افتخار در نظام جمهوری اسلامی ایران است.
رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در بسیاری از نقاط کمیته امداد امام(ره) با رویکرد توانبخشی برای زنده ماندن و زندگی کردن افراد و ایجاد اشتغال به فعالیت پرداخته است،یادآور شد:در ایجاد اشتغال و وام های قرض الحسنه در سال گذشته مبلغ 10 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده؛ اما در بودجه امسال با افزایش 100 درصدی به 20 هزار میلیارد تومان افزایش و 5 درصد از بخش صنعت و کشاورزی صندوق توسعه ملی جهت توانمندسازی مددجویان اختصاص یافت.

 

جلالی تاکید کرد: در بحث قانونگذاری تمام توجه و تلاش مجلس این است که بتواند هم به لحاظ احکام صادره در قوانین و هم به لحاظ در نظر گرفتن میزان اعتبارات و تسهیلات نگاه مثبت نسبت به کمیته امداد امام(ره) داشته باشد

وی با اشاره به فعالیت های گوناگون کمیته امداد امام(ره) ادامه داد: نگاه انسانی و الهی در برنامه جشن رمضان این نهاد کاملا مشهود است.
در پایان مراسم انواری سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) ضمن خوش‌آمدگویی و تشکر از همه اساتید و صاحب‌نظران حاضر در جلسه به جمع‌بندی مطالب بیان‌ شده پرداخت و افزود مطالب گفته شده در مراسم جنبه طرح مسئله داشت و انشاءالله در فرصتی مقتضی به طور مفصل باید به شرح و تفصیل آنها پرداخته شود.
همچنین وی از آمادگی کمیته امداد برای ادامه این جلسات برای رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب جهت الگوی مدیریت اسلامی خبر داد و تاکید کرد: حل مشکلات و معضلات مردم و خصوصا طبقه محروم باید جزو اهم برنامه‌ها و نشست‌هایی این‌چنینی باشد.

۹ مرداد ۱۳۹۳ ۱۰:۳۹

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.